چه کسانی در حال حاضر بیشترین بیت کوین را دارند؟

اخیراً بازار رمز ارزها به یکی از اصلی‌ترین عناوین خبری تبدیل‌شده است. سرمایه‌گذارانی مانند Tesla، MicroStrategy از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران این روزهای بازار کریپتوکارنسی هستند. افرادی که ۱۲ سال پیش یعنی اوایل تأسیس بیت کوین با اعتقاد به ارزش آن تنها ۱۰۰ دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اکنون با افزایش ۵۰۰ برابری ارزش دارایی‌هایشان، ثروت زیادی کسب کرده‌اند؛ اما به‌طورکلی بازار ارزهای دیجیتال بسیار ناپایدار بوده و سرمایه‌گذاری در آن با سود و زیان همراه است. در ادامه مطلب قصد داریم به فهرستی از دارندگان بیشترین بیت کوین اشاره‌کنیم:
سرفصل‌های این مقاله
بیت کوین چیست؟
بیت کوین به‌عنوان یک دارایی و سیستم پرداخت دیجیتال در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد. به گفته کارشناسان این رمز ارز اولین و موفق‌ترین رمز ارز مبتنی بر فناوری بلاکچین است.
قیمت بیت کوین در طی این سال‌ها فراز و نشیب‌های بسیاری داشته است. برای مثال ارزش بیت کوین از حدود ۱۰ دلار در سال ۲۰۱۰، به حدود ۲۰ هزار دلار در اوایل سال ۲۰۱۸ رسید. اکنون بعد از گذشت ۱۲ سال از زمان تأسیس این رمز ارز، قیمت هر بیت کوین به نزدیک ۵۸ هزار دلار رسیده است. این افزایش قیمت سبب شده تا کسانی که بیشترین بیت کوین را در اختیاردارند به میلیاردر تبدیل شوند.
لیست کسانی که بیشترین بیت کوین را دارند:
در این لیست ۲۱ مورد از افراد و یا نهادهای که بیشترین بیت کوین را در اختیاردارند معرفی می‌شوند:
ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto

قطعاً اولین فردی که در این لیست قرار می‌گیرد، نویسنده ناشناس وایت پیرو مغز متفکر بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو است. هنوز مشخص نیست که آیا ساتوشی نام یک فرد است و یا گروهی از افراد، اما به هر حال بر اساس استخراج اولیه، بیشترین بیت کوین متعلق به ساتوشی ناکاموتو است.
در سال ۲۰۱۳ بیت کوین‌های ساتوشی حدود ۱/۱ میلیون BTC تخمین زده شد؛ اما جالب است بدانید که او هرگز بیت کوین‌های خود را استفاده نکرده و آن‌ها را به ارزهای فیات مانند دلار تبدیل نکرده است. اگر او همه بیت کوین‌هایش را بفروشد به یکی از ثروتمندترین افراد جهان تبدیل می‌شود، اما درعین‌حال ممکن است ارزش بیت کوین نیز در یک‌ لحظه سقوط کند.
Micree Zhan

دومین کسی که در لیست دارندگان بیشترین بیت کوین قرار می‌گیرد، فردی چینی به نام Micree Zhan است. ژان در سال ۲۰۱۳ شرکت استخراج ارز رمزنگاری‌شده Bitmain را تأسیس کرد. ژان بزرگ‌ترین سهام‌دار شرکت Bitmain است. مجله فوربز دارایی خالص ژان را ۳.۲ میلیارد دلار اعلام کرده است.
باری سیلبرت Barry Silbert

باری سیلبرت مدیر ارشد اجرایی و بنیان‌گذار یک گروه ارزهای دیجیتال است. مأموریت این شرکت سرعت بخشیدن به توسعه سیستم مالی جهانی است؛ و به همین دلیل این شرکت به ساخت و پشتیبانی از شرکت‌های بیت کوین و بلاک چین مشغول است.
این کمپانی در بیش از ۱۰۰ شرکت مرتبط با بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده و به‌عنوان برترین شرکت سرمایه‌گذار در شرکت‌های مرتبط با بیت کوین شناخته می‌شود. به همین دلیل باری سیلبرت به‌عنوان یکی از دارندگان بیشترین بیت کوین محسوب می‌شود. Silbert، در سال ۲۰۱۴، ۴۸ هزار بیت کوین را در یک حراجی که توسط U.S Marshals Service برگزارشده بود خریداری کرد. ارزش بیت کوین در آن زمان ۳۵۰ دلار بود. اکنون ارزش دارایی Silbert حدود ۱۶ برابر افزایش‌یافته و از ۱۶.۸ میلیون به ۸/۲۶۸ میلیون دلار رسیده است.
Blythe Masters

این خانم مدیرعامل سابق J.P Morgan Chase است؛ اما در حال حاضر وی مدیرعامل DAH (Digital Asset Holdings) است. وظیفه این شرکت ساخت ابزار پردازش مبتنی بر رمز ارز است که باعث بهبود کارایی، امنیت، انطباق و سرعت تسویه معاملات به‌ویژه بیت کوین می‌شود. این شرکت به دنبال استفاده از فناوری بلاک چین در فعالیت‌های معمول وال‌ استریت است.
بسیاری از افراد معتقدند Masters با توجه به شهرت گذشته خود در وال‌ استریت، توسط شرکت DAH به بیت کوین اعتبار زیادی بخشیده است. در سال ۲۰۱۸ شرکت او در شش دفتر و سه قاره مختلف مشغول به فعالیت است.
برادران وینکلوس Winklevoss

برادران دوقلو تایلر و کامرون وینکلوس، از افرادی هستند که بیشترین بیت کوین بازار را در اختیاردارند. در سال ۲۰۱۳ آنها تصمیم گرفتند ۱۱ میلیون دلار از ۶۵ میلیون دلاری را که پس از حل‌وفصل پرونده دعوی خود در پرونده فیس‌بوک، به دست آوردند، در بازار ارزهای دیجیتال وارد کرده و ۵/۱ میلیون بیت کوین خریداری کنند.
در آن سال قیمت معامله یک بیت کوین ۱۲۰ دلار بود. این دو نفر در اواخر سال ۲۰۱۷ به اولین میلیونرهای ناشی از افزایش قیمت بیت کوین تبدیل شدند. اکنون دارایی آن‌ها با ۲۱ برابر افزایش ارزش، تقریباً به ۲۳۱ میلیون دلار رسیده است.
برادران وینکلوس ادعا می‌کنند که تقریباً ۱% از کل بیت کوین‌های موجود در بازار را در اختیاردارند. آن‌ها برای محافظت از دارایی و کلیدهای خصوصی خود یک سیستم پیچیده طراحی کرده‌اند.
برادران وینکلوس بر روی ساخت یک اکوسیستم برای جذب سرمایه‌گذاران نهادی و معامله‌گران روزانه رمز ارز، متمرکز هستند؛ و به همین دلیل، آن‌ها در سال ۲۰۱۴ سایت Gemini، یعنی یکی از اولین صرافی‌های قانونی مبتنی بر ارزهای دیجیتال را در جهان راه‌اندازی کردند.
همچنین آن‌ها شرکت‌های متعدد مرتبط با بیت کوین ازجمله Windex را تأسیس کرده و ۵/۱ میلیون دلار در Bitlnstant سرمایه‌گذاری کردند.
نووگراتز Michael Novogratz
نووگراتز میلیاردی است که تقریباً ۳۰% از ثروت خود را در بازار رمز ارزها سرمایه‌گذاری کرده است. نووگراتز سرمایه‌گذاری خود را از سال ۲۰۱۵ آغاز کرد و پس‌ازآن ۵۰۰ میلیون دلار رمزنگاری مالی که شامل ۱۵۰ میلیون دلار از ثروت شخصی او در سال ۲۰۱۷ می‌شد را انجام داد.
همچنین نووگراتز در اواخر سال ۲۰۱۸ با پیش‌بینی قیمت هدف ۴۰ هزار دلاری رمز ارزها به یک متخصص برجسته در جنبش قیمت بیت کوین تبدیل‌شده است.
بیت فینکس BitFinex
BitFinex یک صرافی رمز ارز است. در کیف پول این صرافی ۳۸/۱۳۳/۱۶۳ بیت‌کوین وجود دارد. این کیف پول یکی از کیف پول‌ها با بیشترین بیت کوین است. گفته می‌شود برای محافظت از این دارایی‌ها در برابر حملات سایبری، این میزان بیت کوین در کیف پول سرد نگهداری می‌شوند.
FBI

اداره تحقیقات فدرال آمریکا (FBI) یکی دیگر از دارندگان بزرگ بیشترین بیت کوین در جهان است. FBI در سپتامبر سال ۲۰۱۳ با دستگیری مدیر سایت silk road حدود ۱۴۴۰۰۰ بیت‌کوین متعلق به اپراتور این وب‌سایت را ضبط کرد.
گفته می‌شود از زمان تأسیس سایت Silk Road در سال ۲۰۱۱، تعداد بیت کوین‌ها در این وب‌سایت به ۹.۵ میلیون BTC رسیده است. FBI تعداد بسیار زیادی از این بیت کوین‌ها را در یک حراجی فروخت و ثروت زیادی کسب کرد. بیشترین بیت کوین توقیف‌شده به Barry Silbert فروخته‌شده است.
گوین اندرسن Gavin Andresen
اگرچه بیت کوین ایده ساتوشی ناکاموتو است، اما باور اصلی بر این است که گوین اندرسن خالق بیت کوین است. در ابتدا گوین مظنون به ساتوشی بود؛ اما او این موضوع را انکار کرده و ادعا کرد که او و ساتوشی سال‌ها باهم دوست هستند.
در اواخر سال ۲۰۱۰ ساتوشی، گوین را به‌عنوان جانشین خود انتخاب کرد. سپس گوین به توسعه‌دهنده اصلی کد منبع باز منصوب شد. درواقع گوین نحوه کار بیت‌کوین را مشخص می‎کند. بنیاد بیت کوین برای همکاری گوین بیش از ۰۰۰/۲۰۰ هزار دلار از ارزش بیت کوین را به او پرداخت کرده است.
راجر ور Roger Ver
Roger Ver به‌عنوان Bitcoin Jesus نیز شناخته می‌شود. او با در اختیار داشتن حداقل ۱۰۰ هزار بیت کوین یکی از دارندگان بیشترین بیت‌کوین در جهان است. راجر ور یک لیبرال است که برای تمرکز بر روی پروژه‌های مربوط به بیت کوین، دانشگاه را رها کرد.
برخلاف سایر میلیاردها راجر ور دارایی‌های خود را صرف جزایر خصوصی و هواپیما می‌کند. او در سال ۲۰۱۴ از تابعیت کشور آمریکا انصراف داده و اقامت دائم کشور ژاپن را دریافت کرد.
چارلی شرم Charlie Shrem

چارلی شرم بی‌شک یکی از اولین سرمایه‌گذاران این حوزه و از دارندگان بیشترین بیت‌کوین در جهان است. شرم یکی از اعضای فعال بنیاد بیت کوین و از بحث‌برانگیزترین میلیونرهای این رمز ارز است. در روزهای اولیه تأسیس ارزهای دیجیتال، شرم سرمایه‌گذاری زیادی در بیت کوین انجام داد.
اگرچه به‌صورت دقیق میزان بیت کوین‌های متعلق به شرم مشخص نیست؛ اما گفته می‌شود زمانی که قیمت یک بیت کوین فقط چند صد دلار بوده، شرم هزاران بیت کوین خریداری کرده است.
Shrem به اتهام پول‌شویی به مدت دو سال زندانی بوده است، اما اکنون با استارتاپ جدیدی در حوزه ارزهای دیجیتال بازگشته است.
تونی گالیپی Tony Gallippi
غول بیزینس تونی گالیپی، نیز یکی از دارندگان بیشترین بیت کوین محسوب می‌شود. تونی گالیپی و استفان پیر، در سال ۲۰۱۱ یک سرویس پرداخت بیت کوین به نام BitPay تأسیس کردند. اکنون بیت پی به محبوب‌ترین ارائه‌دهنده سرویس پرداخت بیت کوین در جهان تبدیل‌شده است. اگرچه Gallippi ارزش دقیق سرمایه‌گذاری خود در بیت کوین را اعلام نکرده است، اما تخمین زده می‌شود این مبلغ حدود ۲۰ میلیون دلار باشد.
بلغارستان
کشور بلغارستان در حال حاضر یکی از دارندگان بیشترین بیت کوین در جهان است. در سال ۲۰۱۷ آژانس اجرای قانون بلغارستان با سرکوب جرائم سازمان‌یافته، ۵۱۹/۲۱۳ بیت کوین را ضبط کرد.
جالب است بدانید که این میزان برای پرداخت یک‌چهارم کل بدهی این کشور کافی است. به گفته مقامات بلغارستان مجرمان دستگیرشده برای فرار از مالیت از این فناوری استفاده می‌کرده‌اند.
در ژوئن سال ۲۰۱۸ ارزش رمز ارز به ۱.۲ میلیارد دلار رسید، اما همچنان دولت بلغارستان از اظهارنظر در مورد وضعیت بیت کوین‌ها خودداری کرد.
تونی درپر Tim Draper
Draper یک سرمایه‌گذار ریسک‌پذیراست که بخشی از سرمایه‌گذاری اولیه‌اش در اسکایپ میلیاردها دلار ارزش داشت. Draper یکی دیگر از افرادی بود که در سال ۲۰۱۴ در حراجی دولتی آمریکا شرکت کرده و ۰۰۰/۳۰ بیت کوین را خریداری کرد و به یکی از دارندگان بیشترین بیت کوین در جهان تبدیل شد. در آن سال ارزش بیت کوین‌های او ۱۹ میلیون دلار بود اما اکنون به ۱۷۱ میلیون دلار رسیده است.
Draper نسبت به آینده بازار ارزهای دیجیتال بسیار خوش‌بین بوده و به رمز ارز جدید Tezos کمک کرده است.
آنتونی دی لوریو Anthony Di lorio

آنتونی دی لوریو یک کارآفرین و سرمایه‌گذار اولیه و از دارندگان بیشترین بیت کوین است. او یکی از بنیان‌گذاران اتریوم است که از همان ابتدا در فضای ارزهای دیجیتال فعالیت داشته است. او پس‌ازاین که توسط پادکستی به نام Free Talk Live در مورد بیت کوین مطلع شد، اولین بیت کوین خود را در سال ۲۰۱۲ باقیمت ۷۳/۹ دلار خریداری کرد.
همچنین دی لوریو در ارزهای دیجیتال دیگری مانند Qtum، Vechain و Zcash سرمایه‌گذاری کرده است. فوربز دارایی خالص دی لوریو را در سال ۲۰۱۸ از ۷۵۰ میلیون تا ۱ میلیارد دلار تخمین زده است.
متیو روزاک Matthew Rosxak
متیو روزاک یک سرمایه‌گذار و کارآفرین و مؤسس شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی به نام Tally Capital است. این شرکت بیش از ۲۰ پروژه مانند Civic، Blockstream و Factom در فضای بلاک چین دارد. دارایی خالص متیو روزاک ۸۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.
جوزف لوبین Joseph Lubin
جوزف لوبین یک کارآفرین است که در تأسیس شرکت‌هایی مانند EthSuisse مشارکت داشته است. هدف اصلی این شرکت گسترش توانایی پایگاه داده‌های بلاک چین است. همچنین لوبین یک شرکت توسعه‌دهنده نرم‌افزار بلاک چین به نام ConsenSys را تأسیس کرده است.
بر اساس گزارش Forbes ارزش خالص دارایی‌های لوبین در بیت کوین و سایر رمز ارزها از ۱ تا ۵ میلیارد دلار تخمین زده‌شده. لوبین فعالانه به دنبال راه‌حل‌هایی برای حل مسئله حاکمیت در صنعت بلاکچین است.
Changpeng Zhao (CZ)

CZ در جامعه ارزهای دیجیتال، به‌عنوان بنیان‌گذار و مدیرعامل صرافی مبتنی بر رمز ارز بایننس با بیشترین حجم معاملات شناخته می‌شود. CZ باوجود داشتن پیش‌زمینه در علوم کامپیوتر، قبل از ورود به دنیای رمز ارزها، در بورس سهام توکیو و Bloomberg Tradebook فعالیت کرده و نرم‌افزارهای مربوط به مبادلات را توسعه داده است.
او از سال ۲۰۰۳ در پروژه‌های مختلف مرتبط با ارزهای دیجیتال شرکت کرده و رئیس فناوری OKcoin شد. سرانجام CZ در سال ۲۰۱۷ صرافی بایننس را تأسیس کرده و باعرضه اولیه سکه (ICO)، ۱۵ میلیون دلار سرمایه به دست آورد.
CZ در سال ۲۰۱۸ در مقاوم سوم لیست “ثروتمندترین افراد در کریپتوکارنسی” مجله فوربز قرار گرفت. او یکی از کسانی است که بیشترین بیت کوین را در اختیار داشته و دارایی خالص او در سپتامبر سال ۲۰۱۸ به ۴/۱ میلیارد دلار تخمین زده شد.
برایان آرمسترانگ Brian Armstrong

برایان آرمسترانگ یکی از بنیان‌گذاران و مدیران اجرایی Coinbase، بزرگ‌ترین صرافی رمز ارز در آمریکا است. کوین بیس در زمان آغاز به کار خود در اکتبر ۲۰۱۸، موفق به جذب ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه شد. این صرافی در سال ۲۰۱۹، با ۸ میلیون کاربر جدید رشد خوبی داشته‌ و از زمان تأسیس تاکنون از طریق هزینه مبادلات ۲ میلیارد دلار به دست آورده است. بر اساس گزارش فوربز دارایی خالص آرمسترانگ حدود یک میلیارد دلار است.
بروک پیرس Brock Pierce
بروک پیرس کارآفرین و یکی از دارندگان بیشترین بیت کوین در جهان است. پبرس در تأسیس شرکت Blockchain Capital همکاری کرده و در سال ۲۰۱۷ توانست ۸۵ میلیون دلار سرمایه برای این شرکت جمع‌آوری کند.
در سال ۲۰۱۷ پیرس با راه‌اندازی EOS 700 میلیون دلار به دست آورد. این پروژه از طریق Block.one که پیرس یکی از بنیان‌گذاران آن است عرضه شد. مجله Forbes، در سال ۲۰۱۸ پیرسرا در لیست “۲۰ فرد ثروتمند برتر کریپتوکارنسی” قرار دارد. دارایی خالص او بین ۷۰۰ تا ۱.۱ میلیارد دلار است.
نتیجه‌ گیری
همان‌طور که ملاحظه کردید بیشترین بیت کوین متعلق به کسانی است که در سال‌های ابتدایی شکل‌گیری ارزهای دیجیتال وارد سرمایه‌گذاری در این بازار شده‌اند.
شاید بزرگ‌ترین شگفتی این لیست این باشد که بیت کوین، به‌عنوان رمز ارز مبتنی بر نرم‌افزار که باهدف محدودیت زدایی ارزهای سنتی شروع به فعالیت کرده، طی این سال‌ها به یک منبع درآمد سودآور برای برخی دولت‌ها مانند بلغارستان و آمریکا تبدیل‌شده است.
بر طبق گزارش‌های اکثر قریب به‌اتفاق معاملات بیت کوین زیر نظر دولت‌ها است. در سال‌های اخیر تعدادی از کشورها در تلاش هستند تا با وضع قوانین جدید از مالکین بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مالیات دریافت کنند. این به آن معناست که دولت‌ها می‌توانند میلیون‌ها دلار دیگر از این طریق به دست آورند.

دیدگاهتان را بنویسید