درخواست رئیس کمیسیون بورس آمریکا از کنگره: مقررات صرافی‌های رمز ارز را تعیین کنید

گری گنسلر (Gary Gensler)، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، روز گذشته اعلام کرد که سرمایه‌گذاران یک بازار ۲ تریلیون دلاری ارزهای دیجیتال نیاز به حفاظت بیشتر دارند. او در بخش دیگری از صحبت‌های خود از کنگره آمریکا خواست تا چارچوب‌های قانونی برای فعالیت صرافی‌های ارزهای دیجیتال تدوین کند.
به گزارش کوین دسک، گنسلر در اولین جلسه گزارش علنی پس از انتصابش به‌عنوان رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار، اعلام کرد که صلاحیت این کمیسیون محدود به اوراق بهادار و مدیران دارایی است که ممکن است در ارزهای دیجیتال فعالیت کنند. این در حالی است که به‌گفته وی، کنگره می‌تواند شفافیت قانونی بیشتری را، به‌ویژه در بحث صرافی‌ها، وارد این حوزه کند. او در بخشی از صحبت‌های خود گفت:
در حال حاضر این صرافی‌ها در کمیسیون بورس و اوراق بهادار و کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالا (CFTC) چارچوب قانونی ندارند. فعلاً قانون‌گذاری در حوزه این بازارها وجود ندارد و به همین دلیل از هیچ حفاظتی در مقابل کلاهبرداری و دستکاری برخوردار نیستند.
این در حالی است که گنسلر مشخص نکرد که قانون‌گذاری صرافی‌ها چگونه خواهد بود و چه ویژگی‌هایی خواهد داشت.
صحبت‌های گنسلر در واقع پاسخ او به سؤال پاتریک مک‌هنری (Patrick McHenry) ، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، در ارتباط با دارایی‌های دیجیتال بود. مک‌هنری در بخش دیگری از سؤال خود به قانون خدمات امانی هم اشاره کرد. گنسلر در این باره اعلام کرد که نسبت به پیشرفت آن امیدوار است.
شایان ذکر است که مک‌هنری از جمله نمایندگانی است که لایحه توزیع وظایف نظارتی را میان SEC‌ و CFTC را ارائه کرده است. او همچنین سؤالی در مورد اینکه گنسلر چطور می‌تواند شفافیت قانونی در ارتباط با دارایی‌های دیجیتال را افزایش دهد، مطرح کند.
جلسه روز پنج‌شنبه، سومین جلسه‌ای بود که کمیته خدمات اقتصادی مجلس نمایندگان آن را ترتیب داده بود و در آن به جریان سهام گیم استاپ و پاسخ قانون‌گذارها اشاره شد. شایان ذکر است که ارزش سهام گیم استاپ اوایل سال جاری با رشدی پر حاشیه، چیزی در حدود ۹,۰۰۰ بیشتر شد.
گنسلر در متنی که برای آغاز جلسه آماده کرده بود، صحبتی از ارزهای دیجیتال به میان نیاورد و بیشتر به مباحثی مثل جهش سهام گیم استاپ و دیگر اتفاقات بازار نظیر فروپاشی شرکت آرکیگوس کپیتال (Archegos Capital) اشاره کرد.
او همچنین صحبت‌هایی کلی در مورد فناوری و نقش شبکه‌های اجتماعی در بازارهای عمومی سهام انجام داد و گفت:
فناوری می‌تواند دسترسی بیشتری برای بازارهای سرمایه ما فراهم کنند.
گنسلر در بخشی از صحبت‌های با اشاره به نقش جامعه‌های آنلاین مثل ردیت در افزایش قیمت سهام گفت که علاقه‌ای به سرکوب حق آزادی بیان ندارد. او در ادامه گفت که دوست دارد به جواب این سؤال برسد که آیا در پیشبرد فعالیت‌های مخرب و دستکاری در بازار، از چنین جامعه‌هایی استفاده شده است یا نه.
به‌گفته گنسلر، کمیسیون بورس آمریکا قصد دارد تابستان امسال گزارشش در مورد تب‌وتاب سهام گیم استاپ را منتشر کند.

دیدگاهتان را بنویسید