تسنیم – حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تاثیری بر قیمت داروهای دامپزشکی ندارد


ریحان نیوز – به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید محمد آقامیری رئیس سازمان دامپزشکی کشور در نشستی خبری با اشاره به تصمیم دولت برای اصلاح نظام یارانه‌ای کشور و حذف سیاست ارز ترجیحی گفت: حذف ارز ترجیحی تأثیری بر قیمت دارو، واکسن و مواد بیولوژیک دامپزشکی ندارد و حتی در برخی از داروها و واکسن‌ها نسبت به سنوات گذشته قیمت های کاهش می‌یابد؛ بهره‌برداران نگرانی بابت گرانی نداشته باشند.
وی افزود: مواد اولیه، دارو و واکسن های دامپزشکی به اندازه کافی تأمین است و در برخی از زمینه‌ها  حتی بیش از نیاز تولید داخل داریم.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در زمینه داروهای وارداتی که مشابه آنها در داخل وجود ندارد، در صورتی که سازمان دامپزشکی واردات آن را تائید کرده باشد، واردکنندگان از مالیات بر ارزش افزوده مجاز خواهند بود که این سیاست در جهت کنترل قیمت‌ها و حمایت از تولید انجام می‌شود.
رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه این بخشنامه به گمرک نیز ابلاغ شده است، گفت:  بخشنامه مذکور قابلیت اجرا دارد و فقط سه درصد عوارض گمرکی به این نوع واردات تعلق می‌گیرد.
وی گفت: برای تنوع‌بخشی و حذف انحصار و توسعه امکان رقابت، سازمان دامپزشکی این سیاست را دنبال می‌کند و در این راستا ما برای واردات گوشت قرمز گوساله که همواره از برزیل انجام می‌گیرد، با کشورهایی از جمله ونزوئلا و نیکاراگوئه توافقاتی انجام دادیم که در صورت کسری، واردات را از این کشورها نیز انجام دهیم.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور میزان نیاز به گوشت را سالیانه بین 900 تا 950 هزار تن اعلام و اضافه کرد: حدود 800 تا 850 هزار تن گوشت در داخل کشور تولید می‌شود و تقریباً 100 هزار تن آن را وارد می‌کنیم اما سال گذشته فقط حدود 37 هزار تن گوشت آن هم از کشور برزیل وارد شد.
آقامیری میزان تولید گوشت مرغ را نیز 2.5 میلیون تن اعلام و اضافه کرد: متوسط سرانه مصرف گوشت مرغ در کشور ما بیش از 29 کیلوگرم برای هر نفر است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای طرح ملی 65 روزه تشدید کنترل و نظارت بهداشتی گفت: این طرح برای اولین بار در تاریخ دامپزشکی در کشور اجرا شد و در سنوات گذشته به این صورت بود که طرح از ابتدای نوروز شروع می‌شود و تا انتهای تعطیلات ادامه داشت اما امسال حدود 14 روز زودتر شروع شد ضمن اینکه ایام ماه مبارک رمضان را نیز تحت پوشش قرار داد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین خواسته‌های ما در اجرای طرح این بود که قیمت مرغ در نوروز 1401 متعادل و آرامش بر بازار این کالا حاکم باشد، گفت: در نوروز 1400 شاهد کمبود شدید و گرانی مرغ بودیم که منجر به تشکیل صف‌های طولانی شد اما امسال وضعیت بسیار بهتری نسبت به سال گذشته را تجربه کردیم و خبری از کمبود و تشکیل صف نبود.
آقامیری با اشاره به اینکه در این ایام حدود 416 هزار گزارش بازدید ارائه شد، گفت: 950 اکیپ دو نفره روزانه کار بازدید را انجام می‌دادند و تعداد بازدیدها نسبت به رمضان سال گذشته 76 درصد، تعداد موارد ارجاعی به دستگاه قضا 75 درصد و میزان فرآورده‌های ضبط شده در مراکز بسته‌بندی، عرضه و…. 39 درصد افزایش پیدا کرد.
انتهای پیام/
∎​

دیدگاهتان را بنویسید