آیا می‌توان از مسترکارت برای تسریع در پرداخت‌های رمزارزی استفاده کرد؟

آیا می‌توان از مسترکارت برای تسریع در پرداخت‌های رمزارزی استفاده کرد؟

مدت زمان زیادی است که در هنگام پردازش پرداخت‌ها، رمزارزها دچار عیب موجود در ارزهای بدون پشتوانه دولتی (fiat) می‌شوند. در واقع، برخی تحلیل‌گران اعتقاد دارند که این عیب ناشی از اختلاف در پردازش پرداخت است.

همین موضوع مانع از ورود واقعی رمزارزها به مسیرهای اصلی پرداخت می‌شود. اکنون، مسترکارت (MA) به دلیل ارائه یک روش جدید جهت تسریع پرداخت‌های دیجیتالی موفق به کسب گواهی ثبت اختراع شده است.

برای اطمینان باید بگوییم که در گذشته مسترکارت دارای یک رابطه مختلط با رمزارزها بوده اما هدف این سیستم چیزی کمتر از ایجاد انقلاب و تحول در جهان رمزارزها نیست.

در بخش بعدی به بررسی این موضوع که این روش شامل چه مواردی بوده خواهیم پرداخت و همچنین نگاهی به برخی از روش‌هایی که ممکن است تأثیر شگرفی بر فضای رمزارزها داشته باشند خواهیم انداخت.

حساب کاربری جدید

براساس گزارش کوین دسک، مسترکارت این هدف را دنبال می‌کند که با استفاده از نوع جدیدی از حساب کاربری به کاهش زمان تراکنش‌ها کمک کند.

این حساب‌ها دارای این ظرفیت بوده که تراکنش‌ها را با استفاده از سیستم‌های ارزی فیات انجام دهد. هر حساب مجموعه‌ای از پروفایل‌ها را به یکدیگر متصل کرده تا مواردی چون “مقدار ارز فیات، مقدار ارز بلاک چین، شناساگر حساب و آدرس هر کاربر” را شناسایی کند.

آیا می‌توان از مسترکارت برای تسریع در پرداخت‌های رمزارزی استفاده کرد؟

در این راه، مسترکارت قصد دارد از سیستم موجود در پردازش تراکنش‌های ارزی فیات بهره ببرد. در این حالت، ممکن است هر تراکنش به جای نشان دادن ارز فیات، یک رمزارز را نشان دهد.

اسنادی که از طرف ادارهٔ ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده (USPTO) منتشر شده پیشنهاد می‌کنند که پردازش تراکنش‌های برمبنای فناوری بلاک چین اغلب زمان زیادی (حدود 10 دقیقه) از ما می‌گیرد. اما بالعکس، برای انجام تراکنش‌های پرداخت فیات که به‌صورت سنتی بوده و با استفاده از شبکه‌های پرداخت پردازش می‌شوند اغلب می‌بایست زمان اندکی (در حد چند نانو ثانیه) صرف کنیم.

بنابراین، بسیاری از نهاد‌ها، به‌ویژه بازرگانان، خرده‌فروشان، ارائه‌دهندگان خدمات و کالا ممکن است نسبت به پذیرش ارز بلاک چین برای محصولات و مشارکت در تراکنش‌های بلاک چین محتاط باشند. این اختراع ثبت‌شده در ادامه پیشنهاد می‌کند که بهبود ذخیره‌سازی و پردازش تراکنش‌هایی که از ارزهای بلاک چین بهره‌برداری می‌کنند ضروری است.

مسترکارت تنها قصد بهبود و ارتقای همین فرآیند ذخیره‌سازی و پردازش تراکنش‌ها را دارد.

برنامه‌هایی فراتر از پرداخت‌های کارآمد

اگر پروژهٔ جدید مسترکارت موفقیت‌آمیز باشد می‌تواند نگاه و نگرش مؤسسات مالی اصلی به رمزارزها را به‌طور چشم‌گیری تغییر دهد. بدون وجود مانع خاص زمان کند پردازش‌های مرتبط با ارزهای فیات، رمزارزها می‌بایست بر یک مانع بزرگ غلبه کنند.

علاوه بر این، ممکن است دلایل دیگری در خصوص این موضوع که مسترکارت می‌تواند به رمزارزها کمک کند نیز وجود داشته باشد.

مدت‌هاست که صنعت رمزارزها خواستار تجدیدنظر در ارائهٔ خدمات به سرمایه‌گذارانی که به دنبال قابلیت معامله به‌صورت ناشناس و امنیت فراتر از آنچه که سیستم‌های ارزی فیات در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد شده است.

رمزارزها این نوع معاملات را پیشنهاد می‌کنند، اما باید بگوییم که همراه با این مزایای احتمالی، ریسک‌هایی نیز به معاملات افزوده خواهد شد.

ترس گسترده از احتمال کلاهبرداری، شیادی، پول‌شویی و سایر فعالیت‌های غیرقانونی نیز دلیل دیگری است که باعث می‌شود تا دنیای اصلی تجارت نسبت به تصویب و ورود به دنیای رمزارزها بی‌میل شود. ناشناس بودن و ایمن بودن دنیای رمزارزها باعث می‌شود تا هم سرمایه‌گذاران قانونی و هم مجرمان از آن استفاده کنند.

چرا ممکن است هک ها برای صنعت رمز ارز ها خوب باشند؟

مسترکارت اعتقاد دارد که سیستم این نهاد می‌تواند به کاهش خطر کلاهبرداری کمک کند. این اختراع ثبت‌شده بیان می‌کند که “شبکه‌های پرداخت با استفاده از الگوریتم‌های کلاهبرداری و ریسک موجود و همچنین اطلاعات در دسترس شبکه‌های پرداخت (نظیر تاریحچه داده‌های مربوط به تراکنش‌های فیات و بلاک چین، داده‌های دفاتر اعتباری، اطلاعات آماری و غیره.) ممکن است قادر به ارزیابی احتمال کلاهبرداری و تشخیص ریسک تراکنش‌های بلاک چین که در دسترس شبکه‌های بلاک چین نیستند باشد”.

اگر سیستم مسترکارت قادر به محافظت مؤثر در برابر کلاهبرداری‌های رمزارزی باشد، به احتمال زیاد می‌توانند به شرکت‌ها کمک کنند تا خدمات سیستم‌های پرداخت رمزارزها را با چشم‌انداز مالی گسترده ارائه دهند.

این اختراع اولین اختراع ثبت‌شده مسترکارت در فضای رمزارزها نیست. سال گذشته، این شرکت یک اختراع جداگانه که هدف آن ایجاد خدمات بازپرداخت تراکنش‌های رمزارزها بود را نیز به ثبت رساند.

دیدگاهتان را بنویسید