چگونه لایت کوین استخراج کنیم؟

چگونه لایت کوین استخراج کنیم؟

اگر شما فقط علاقه‌مند به‌داشتن لایت کوین هستید، شاید بهتر است آن را از صرافی مانند Coinbase خریداری کنید. اما اگر می‌خواهید که لایت کوین استخراج کنید – چون فکر می‌کنید وقت و منابع لازم را برای سود کردن از این طریق دارید، چون می‌خواهید به غیرمتمرکز ماندن شبکهٔ لایت کوین کمک کنید، یا به‌خاطر کنجکاوی – این مقاله، مفاهیم اولیه در این زمینه را به شما منتقل می‌کند و شما را با واژگان این حوزه آشنا می‌سازد و تحقیقات انجام‌شده در این حوزه را به‌شما نشان خواهد داد.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد لایت کوین ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «ده رمز ارز برتر بعد از بیت کوین کدام‌اند؟» را مطالعه نمایید.

چون ریزه‌کاری‌های استخراج لایت کوین بیشتر به سخت‌افزار، نرم‌افزار، سیستم عامل و استخر شما مربوط می‌شود، این مقاله یک راهنمای گام‌به‌گام برای استخراج لایت کوین نیست. با توجه به‌سطح دانش شما در زمینهٔ رمز ارزها، ممکن است بعضی بخش‌های این مقاله برای شما تکراری باشد، از این مطالب عبور کنید.

1. استخراج چیست؟

در رمز ارزهایی مانند بیت کوین و لایت کوین که از مکانیزم اثبات کار استفاده می‌کنند، استخراج، پروسه‌ای است که شبکهٔ بلاک چین را پابرجا نگه می‌دارد و به پویایی آن کمک می‌کند. ماینرها اطلاعات تراکنش‌ها را که همکارانشان در شبکه انجام داده‌اند را دریافت می‌کنند و این تراکنش‌ها را در ساختارهایی به‌نام درخت‌های مرکِل (Merkel trees) قرار می‌دهند و سپس برای یافتن یک هَش (hash) قابل‌قبول به رقابت می‌پردازند.

استخراج بیت کوین

هَش نتیجهٔ یک الگوریتم رمزانگاری یک‌طرفه می‌باشد. در این الگوریتم یک سری داده فقط یک هَش خاص را برمیٰگرداند اما نمی‌توان از این هَش برای بازیابی اطلاعات استفاده کرد. این الگوریتم با این هدف طراحی شده تا اطمینان حاصل شود هیچ‌کس توانایی تغییر در داده‌ها را ندارد. با تغییر فقط یک عدد در رشته تراکنش‌ها، هَش موجود به‌طور کلی تغییر خواهد کرد. چون هر بلاک هَشِ بلاک قبل را در خود ذخیره می‌کند، اگر کسی تلاش کند که تراکنش جعلی را در شبکهٔ بلاک چین ایجاد کند، کل شبکه به‌سرعت متوجه خواهند شد.

استخراج لایتکوین

اما چرا ماینرها برای یافتن این هَش، بارها و بارها تلاش می‌کنند – پروسه تقریباً آنی برای یک کامپیوتر مدرن – اگر یک بار یافتن آن کافیست، علت این است که با استفاده از توان هَش بالا، یک مهاجم می‌تواند مقداری کوین خرج کند، سپس تراکنش‌های جعلی ایجاد کند که به خرید اصلی مهاجم مربوط نیست. با این کار، درحالی که مهاجم کوین‌های خود را خرج کرده، هنوز کوین‌ها را در اختیار خود دارد، به این نوع حمله، دو بار خرج کردن (double spending) می‌گویند. با توجه به اینکه در شبکهٔ بلاک چین میلیون‌ها و یا حتی میلیاردها کامپیوتر در حال محاسبه هَش می‌باشند، شبکهٔ بلاک چین به‌حدی “کار” ایجاد می‌کند که دستیابی به‌قدرت محاسباتی بالاتر از کامپیوترهای موجود در شبکه تقریباً غیرممکن است. (چون هر سری داده فقط یک هَش خاص ایجاد می‌کند، ماینرها باید هَش‌های نامربوط که با نام nonces شناخته می‌شوند را کنار بگذارند و دوباره از اول برای یافتن هَش تلاش کنند.)

پروسهٔ استخراج، یک پروسهٔ کاملاً رقابتی می‌باشد. اولین ماینری که هَشی کوچک‌تر یا مساوی هَش هدف تولید کند و شبکه نیز یک بلاک جدید ایجاد کرده باشد، جایزهٔ بلاک را دریافت خواهد کرد – در حال حاضر 25 لایت کوین – و کارمزد تراکنش‌ها نیز به‌حساب ماینری که هَش هدف را یافته پرداخت خواهد شد. چون هیچ راهی برای دانستن هَش هدف نیست، حاصل کار ماینرها نتیجه دو فاکتور می‌باشد. شانس، که از کنترل آنها خارج است، و توان محاسباتی که باید خریداری شود.

برای ماکزیمم کردن توان محاسباتی، ماینرها روشی را توسعه داده‌اند که معادلهٔ هَش را با بالاترین سرعت ممکن حل کنند. ماینرها تعداد زیادی از این ماشین‌ها را به‌هم متصل می‌کنند، توان محاسباتی خود را به اشتراک می‌گذارند و در مکان‌هایی به فعالیت می‌پردازند که انرژی الکتریکی ارزان در دسترس می‌باشد تا سود خود را بیشینه کنند. این نوع همکاری‌ها باعث افزایش تمرکز فعالیت‌ها و حرفه‌ای‌تر شدن عملیات استخراج شده است.

2. چرا لایت کوین استخراج کنیم؟

چارلی لی که یک مهندس نرم‌افزار در گوگل بود، در اکتبر 2011 خلق لایت کوین را اعلام کرد و از آن به‌صورت شبه بیت کوین یاد کرد که با اصلاحاتی درصدد رفع مشکل مقیاس‌پذیری شبکهٔ بلاک چین بیت کوین می‌باشد. بعد از تقریباً هفت سال، لایت کوین از چنان بنیه‌ای برخوردار بود که سایر آلت کوین‌های پیش از آن این قوت را نداشتند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آلت کوین‌ها می‌توانید از مطلب آموزشی «آلت کوین Altcoin چیست؟» دیدن نمایید.

 قیمت لایت کوین

منبع: تریدینگ ویو

قیمت لایت کوین در هنگام نوشتن این مقاله تقریباً 47 دلار است که بسیار پایین‌تر از قیمت تاریخی 375 دلاری آن در دسامبر 2017 می‌باشد. براساس داده‌های وب‌سایت BitInfoCharts میانگینِ کارمزدِ تراکنش در شبکهٔ لایت کوین (0.013 دلار) خیلی پایین‌تر از میانگین کارمزد تراکنش در شبکهٔ بیت کوین (3.22 دلار) می‌باشد. با استخراج هر بلاک جدید در 2.5 دقیقه – چهار برابر سریع‌تر از بیت کوین – سرعت تأیید تراکنش‌ها در شبکهٔ لایت کوین بسیار بالاتر می‌باشد. اگرچه لایت کوین نمی‌تواند در مقیاس‌پذیری با سیستم‌های پرداخت متمرکزی مانند Visa رقابت کند، اما ادعای چارلی لی مبنی بر خلق “نسخهٔ نقره‌ای بیت کوین” از بسیاری جنبه‌ها دور از واقعیت نبوده است.

آیا بیت کوین مقیاس‌پذیر است؟

3. سخت‌افزار مورد نیاز برای استخراج چیست؟

یکی از ادعاهای اولیهٔ چارلی لی نتوانست به‌حقیقت بپیوندد: استخراج لایت کوین با CPU کامپیوترهای معمولی. آقای لی تابع هَش Scrypt را از Tenebrix که از آلت کوین‌های اولیه بود، مورد استفاده قرار داد و از تابع SHA-256 بیت کوین استفاده نکرد. بنابر گفته لی علت این بود که “با استفاده از تابع Scrypt یک ماینر هم‌زمان توانایی استخراج بیت کوین و لایت کوین را خواهد داشت” یعنی “شبکهٔ لایت کوین بر سر ماینرها با شبکهٔ بیت کوین رقابت نخواهد کرد.” از آن زمان تغییرات زیادی ایجاد شده، و استخراج لایت کوین دیگر بدون تجهیزات حرفه‌ای به‌صرفه نیست.

در روزهای اول، حتی بیت کوین نیز با CPU کامپیوترهای معمولی قابل‌استخراج بوده است. در سال 2011، رقابت برای استخراج بیت کوین بین ماینرها بالا گرفت و استخراج به‌صرفه فقط با یونیت‌های پردازش گرافیکی (GPUs) امکان‌پذیر بود. با انتخاب تابع هَش Scrypt، آقای لی قابلیت استخراج لایت کوین با CPU کامپیوترهای معمولی را ایجاد کرد اما رقابت شدید بین ماینرها باعث از بین رفتن این قابلیت شد. به‌سرعت GPUها برای استخراج لایت کوین به‌کار گرفته شدند و سپس برای ASICها برای استخراج ماینر به‌کار گرفته شدند.

چگونه یک ماینر بیت کوین را راه‌اندازی کنیم؟

در سال 2017، آقای لی گفت که این تغییرات در سخت‌افزارهای استخراج بیت کوین و ایدهٔ استفاده از تابع هَش Scrypt به‌نفع لایت کوین بوده است: “چون با کوچ ماینرهای بیت کوین از تکنولوژی GPU به ASIC، دستگاه‌های استخراج بیت کوین که با GPU کار می‌کرد دیگر برای استخراج بیت کوین به‌صرفه نیست ولی می‌توان از آنها برای استخراج لایت کوین استفاده کرد.” اما عمر این حرف هم خیلی نبود و به‌زودی دستگاه‌های استخراج لایت کوین با تکنولوژی ASIC برای تابع Scrypt توسعه یافت و امروزه به‌سختی بتوان بدون استفاده از تجهیزاتی با تکنولوژی ASIC استخراج به‌صرفه لایت کوین را انجام داد. یکی از ماینرهای محبوبی که براساس تکنولوژی ASIC برای اجرای تابع هَش Scrypt تولید شد، دستگاه +Antminer L3  از کمپانی Bitmain  بود که کل  تولیدات به‌قدری سریع به‌فروش رفتند که خیلی‌ها در حسرت آن ماندند، استقبال به‌حدی بالا بود که کمپانی Bitmain فقط پرداخت الکترونیکی بیت کوین کش یا دلار را برای فروش می‌پذیرفت. کمپانی Innosilicon برای دستگاه A4+ LTCMaster که رقیب +Antminer L3 به‌حساب می‌آمد، قبل از عرضهٔ پیش‌فروش در نظر گرفت. گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند، اما جدیدترین ماینر با تکنولوژی ASIC حداقل 2,000 دلار قیمت دارند و به‌سرعت به‌فروش می‌رسند. دستگاه‌های قدیمی را می‌توان با قیمت‌های کمتر تهیه کرد اما استخراج به‌صرفه با این دستگاه‌ها دشوار است.

از ماینرهای با تکنولوژی ASIC که برای اجرای تابع هَش Scrypt تولید شده است می‌توان برای استخراج سایر کوین‌ها با الگوریتم مشابه استفاده کرد، شما می‌توانید با توجه به قیمت نسبی کوین و سختی شبکهٔ آن (پارامتری در شبکهٔ بلاک چین که مثلاً در شبکه لایت کوین طوری عمل می‌کند که توانِ هَش شبکه هرچقدر باشد این اطمینان را حاصل کند که هر بلاک در 2.5 دقیقه استخراج شود) به‌صرفه‌ترین کوین را برای استخراج انتخاب کنید.

اگر هدف شما پول درآوردن از راه استخراج نیست، همچنان می‌توانید با CPU یا GPU به استخراج بپردازید. با این کار می‌توانید تجربهٔ استخراج را با دستگاه‌های در دسترس و بدون هزینهٔ بالا به‌دست آورید و در صورت تمایل برای ادامه مسیر و استخراج به‌صرفه هزینه کنید و ماینرهای پُرقدرت‌تر تهیه کنید.

و یا اگر خیرخواه هستید، با استفاده از توان هَش در دسترس خود می‌توانید به غیرمتمرکزتر شدن شبکه لایت کوین کمک کنید. نظر آقای لی این است که: “استخراج متمرکز برای بیت کوین و لایت کوین بسیار بد است چون ایدهٔ اصلی این بوده که ماینرها ناشناس بمانند و با هم برای پول درآوردن رقابت کنند که به‌طور غیرمستقیم به امنیت شبکه کمک می‌کند.” از طرف دیگر، توان هَش کامپیوترهای معمولی اصلاً به‌حدی نیست که سهم بازار ماینرهای بزرگ را کاهش دهد، ولی کامپیوتر شما مستهلک خواهد شد.

4. نرم‌افزارهای استخراج را چگونه انتخاب کنبم؟

اگر شما از ماینرهای ASIC استفاده می‌کنید، احتمالاً نرم‌افزار مورد نیاز روی دستگاه‌های شما نصب می‌باشد. اما اگر از ماینرهای CPU یا GPU استفاده می‌کنید، باید نرم‌افزار مورد نیاز را انتخاب و روی دستگاه خود نصب کنید و در این انتخاب باید توجه ویژه‌ای به امنیت داشته باشید. باید در انتخاب نرم‌افزار خود نهایت دقت را داشته باشید چون ممکن است بدافزارهایی در این نرم‌افزارها تعبیه شده باشند تا به سیستم شما آسیب بزنند یا از سیستم شما سوءِاستفاده کنند.

نرم‌افزارهای استخراج همیشه رابط گرافیکی کاربر (GUI) ندارند و در این موارد باید به‌طور مستقیم از خط فرمان استفاده کنید. معمولاً توسعه‌دهندهٔ نرم‌افزار و یا استخر استخراجی که در آن فعال هستید روش کار نرم‌افزار را به‌صورت گام‌به‌گام تشریح می‌کند. دستورالعمل‌ها را از منابع نامطمئن دنبال نکنید: وقتی از خط فرمان استفاده می‌کنید به‌راحتی ممکن است به‌سیستم خود آسیب بزنید.

5. در یک استخر استخراج همکاری کنیم یا به تنهایی استخراج کنیم؟

وقتی در مورد تجهیزات خود تصمیم گرفتید، باید دربارهٔ نحوه عملکرد خود نیز تصمیم بگیرید: در یک استخر استخراج همکاری کنید یا به تنها استخراج کنید. اگر بخواهید به‌تنهایی استخراج کنید، این ریسک وجود دارد که با توجه به توان هَش محدود شما نسبت به رقبای قدرتمند، نتوانید بلاکی پیدا کنید. از طرفی وقتی یک بلاک جدید پیدا می‌کنید تمام جایزهٔ 25 لایت کوینی و نیز کارمزد تراکنش‌ها را برای خود برخواهید داشت. توجه کنید که برای اینکه این توانایی را داشته باشید هم باید توان هَش بالایی داشته باشید. اگر شما می‌خواهید با CPU یا GPUها به‌تنهایی به استخراج بپردازید، یافتن یک بلاک جدید و جایزه گرفتن تقریباً محال است.

استخر استخراج بیت کوین

حتی در صورت همکاری در یک استخر استخراج که ماینرهای زیادی توان هَش خود را به اشتراک می‌گذارند و جایزه به‌دست آمده را به‌نسبت توان هَشی که داشته‌اند دریافت می‌کنند، ممکن است درآمد شما به شانس وابسته باشد: استخری که شما در آن فعالیت می‌کنید ممکن است تعداد کم یا زیادی از بلاک‌ها را پیدا کند. به هر حال با کار کردن در یک استخر استخراج شما درآمد پیوسته خواهید داشت، تنها مشکل این است که شما فقط مقدار کمی از جایزه پیدا کردن بلاک را می‌گیرید.

جنبهٔ دیگری که باید در انتخاب استخر استخراج به آن توجه کنید، امنیت می‌باشد. بعضی استخرهای استخراج شهرت بسیار خوبی دارند، اما استخرهایی هم وجود دارند که مدیریت ضعیف و گاهاً کلاهبرداری در سابقه خود دارند. حتی استخرهای بسیار خوب هم ممکن است قربانی حملهٔ هکرها شوند. اگر انتخاب شما همکاری در یک استخر استخراج است، حتماً دربارهٔ سابقهٔ آن استخر تحقیق کنید و نظر کاربران را دربارهٔ آن استخر بخوانید. با توجه به اینکه در بسیاری از موارد صرافی‌ها مطرح ادارهٔ این استخرها را برعهده دارند، بهتر است برای امنیت بیشتر موجودی لایت کوین خود را به والِت خود انتقال دهید و از نگهداری آن در حساب خود در استخر خودداری کنید.

عکس

نکتهٔ آخری که در انتخاب استخر استخراج باید به آن توجه کنید، میزان مشارکت آن استخر در  استخراج است. شاید پیوستن به استخری با توان هَش بالاتر، جذاب باشد، چون احتمال پیدا کردن بلاک‌های جدید برای این استخر بیشتر است و بنابراین درآمد بیشتری نصیب شما خواهد شد. اما اگر یک استخر آنقدر بزرگ شود که 50 درصد توان هَش شبکه را در دست بگیرد، خطر بزرگی شبکه لایت کوین را تهدید خواهد کرد. در این حالت احتمالاً حملهٔ 51 درصدی، هدف گردانندگان استخر نباشد – چون اعتماد به لایت کوین را به‌شدت کاهش می‌دهد و قیمت آن را کاهش خواهد داد که به ضرر استخر است – اما با توجه به آنچه آقای لی (خالق لایت کوین) اشاره می‌کند: “با متمرکز شدن پروسهٔ استخراج در چند استخر بزرگ، ممکن است برخی دولت‌ها یا نهادها اهداف شومی را در سر بپرورانند و با فشار آوردن به گردانندگان استخر، آنها را به حملهٔ 51 درصدی وادار کنند که به اعتبار لایت کوین آسیب بزنند.”

6. والِت لایت کوین مناسب کدام است؟

شما به محلی برای ذخیره لایت کوین‌های خود نیاز دارید. رنج وسیعی از گزینه‌ها برای انتخاب وجود دارد که از نظر امنیت و راحتی استفاده باهم تفاوت دارند. شاید بهترین انتخاب دانلود والت Litecoin Core باشد. برای این کار به‌فضای حافظه 15 گیگابایتی نیاز دارید چون کل شبکه بلاک چین لایت کوین دانلود خواهد شد (برخلاف اتریوم، شما می‌توانید محل ذخیره این فایل را انتخاب کنید و حتی می‌توانید این فایل را در یک هارد اکسترنال ذخیره کنید.)

والت Litecoin Core معروف‌ترین والت لایت کوین می‌باشد و از امنیت بالاتری نیز برخوردار است. می‌توان با آن به‌راحتی لایت کوین فرستاد یا دریافت کرد. تا زمانی که این والت با شبکه هماهنگ باشد، به‌سلامتی شبکه و غیرمتمرکز بودن آن نیز کمک می‌کند حتی اگر استخراج نکنید.

از طرف دیگر، اگر اولویت شما امنیت است، بهترین گزینه برای شما، ذخیره لایت کوین‌هایتان در چند والت سرد (cold wallet) می‌باشد – این والت‌ها به اینترنت متصل نمی‌باشند. افرادی که مقدار زیادی رمز ارز دارند اغلب آنها را در سیستم‌های جدا از شبکه نگهداری می‌کنند. عده‌ای دیگر از والت‌های کاغذی (paper wallet) استفاده می‌کنند و کدهای خود را به‌صورت QR کُد یا حتی شمارهٔ روی کاغذ پرینت می‌کنند. گروهی نیز وجود دارند که با رمزگذاری کُدهای خصوصی، آنها را به ذهن می‌سپارند.

اما راحت‌ترین گزینه برای ذخیره رمز ارزها، ذخیرهٔ آنها در حساب کاربری خود در صرافی‌هاست. با ذخیرهٔ لایت کوین‌های خود در حساب صرافی‌ها، به‌راحتی می‌توانید آنها را نقد کنید. اما باید توجه داشته باشید که این راحتی خطراتی با خود به‌همراه دارد. در چند سال گذشته صرافی‌های رمز ارزها هدف حملات سنگین هکرها قرار گرفته‌اند. صرافی‌ها کلیدهای خصوصی شما را ذخیره می‌کنند و اگر شما بخواهید لایت کوین‌های خود را منتقل کنید، صرافی این اجازه را به شما نمی‌دهد. شما باید از صرافی برای این کار درخواست کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد صرافی‌ها می‌توانید از مطلب آموزشی «بهترین صرافی‌های رمز ارز کدامند؟» دیدن نمایید.

7. ماینرها در پروسه استخراج چه هستند و چه می‌کنند؟

همان طور که دیدیم انتخاب یک والت هم مانند انتخاب استخر کار پُراسترسی بود. اگر هیچ استخر استخراجی بیش از 50 درصد توان شبکه را در اختیار نداشته باشد، شبکهٔ لایت کوین ایمن خواهد ماند، اما هر لایهٔ اضافی بین شما و شبکهٔ لایت کوین ممکن است امنیت شما را به‌خطر بیاندازد.

به‌همین دلیل است که تنظیم کارگرها (تجهیزات استخراج) نسبت به انتخاب والت یا استخر کار راحت‌تری می‌باشد. یک کارگر t یک کامپیوتر یا یک ریگ استخراج در یک استخر می‌باشد. شما ممکن است یک یا چند کارگر داشته باشید. هر کارگر نام کاربری و رمز عبور متفاوتی دارد که همه تحت عنوان نام کاربری شما در استخر قرار می‌گیرند. شاید پسورد شما “1234” یا حتی ساده‌تر از این باشد. اگر کسی این رمز را بیابد، تنها کاری که می‌تواند کند این است که برای شما رمز ارز استخراج کند و خوشبختانه در این مورد خطری شما را تهدید نمی‌کند.

8. سوددهی استخراج لایت کوین چگونه است؟

محاسبهٔ میزان سوددهی عملیات استخراج لایت کوین شما به چند فاکتور وابسته است: توان هَش شما، کارمزدی که استخر از شما می‌گیرد، هزینهٔ برق مصرفی، هزینهٔ اولیهٔ تجهیزات استخراج و قیمت لایت کوین. سایت‌های متعددی برای محاسبه میزان سوددهی استخراج لایت کوین وجود دارد. CoinWarz یکی از این سایت‌ها می‌باشد.

9. منابع بیشتر در زمینهٔ استخراج لایت کوین را از کجا بیابیم؟

امیدواریم که این مقاله اطلاعات لازم در زمینهٔ استخراج لایت کوین را در اختیار شما قرار داده باشد. البته برای شروع کار، مطمئناً سؤالات زیادی دربارهٔ انتخاب استخر، سخت‌افزار، نرم‌افزار و صرافی در ذهن دارید. فوروم‌ها بهترین مکان برای یافتن جواب هستند: مطمئناً تا حالا سؤال شما را افراد دیگر هم پرسیده‌اند و افرادی هم به این سؤالات جواب داده‌اند، اما اگر سؤال شما وجود نداشت می‌توانید به‌راحتی در فوروم‌ها سؤال خود را مطرح کنید. برای شروع می‌توانید از  صفحات استخراج لایت‌کوین و لایت‌کوین که از سایت reddit می‌باشند استفاده کنید.

قدم اول را چگونه بردارم؟

خرید رمز ارزها کار سختی نیست. درحالی که راه‌های زیادی برای به‌دست آوردن رمز ارز وجود دارد، یکی از ساده‌ترین راه‌ها، خرید رمز ارز از طریق پلتفورم آنلاین صرافی Binance می‌باشد. با استفاده از این پلتفورم به‌راحتی می‌توانید رمز ارزهای متعددی را باهم یا با پول‌های سنتی مبادله کنید.

انجام معاملات در صرافی بایننس چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید