چرا بعضی کارشناسان بر این باورند که قیمت بیت کوین خیلی بالا نخواهد رفت؟

چرا بعضی کارشناسان بر این باورند که قیمت بیت کوین خیلی بالا نخواهد رفت؟

بیت کوین (BTC) بیشترِ سال 2018 را بدونِ نوسانات شدید، مانند آنچه در سال 2017 دیدیم گذراند. اگرچه قیمت‌های بین 6,000 تا 7,000 دلار برای بیت کوین کاملاً عادی هستند، اما این قیمت‌ها خیلی کمتر از قیمت نزدیک به 20,000 دلاری بیت کوین در دسامبر 2017 می‌باشند.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه سرمایه‌گداری در بیت کوین ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «چگونه در بازار بیت کوین سرمایه گذاری کنیم؟» را مطالعه نمایید.

برخی تحلیل‌گران معتقدند که بعد از رسیدن به 20,000 دلار، حباب قیمت بیت کوین ترکید، در حالی که عدهٔ دیگری از تحلیل‌گران بازار بر این باورند که اقبال عمومی به بیت کوین در حال فروکش می‌باشد. با این حال، در طول چند سال گذشته قیمت بیت کوین در بازه‌های زیادی کاهشی بوده است.

چرا پیش‌بینی‌های قیمت بیت کوین نامطمئن هستند؟

هنوز هم خیلی از سرمایه‌گذاران امیدوارند که رمز ارزها دوباره رشد داشته باشند و حتی از ماکزیمم قیمت‌های قبل هم فراتر روند. به‌نظر می‌رسد به‌ازای هر فرد بدبین به بیت کوین و رمز ارزها، فرد خوش‌بینی وجود دارد که قیمت بیت کوین را در 100,000، 200,000 یا حتی 1,000,000 دلار می‌بیند.

اگرچه دلایلی وجود دارد که نسبت به این پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه بدبین باشیم، این پیش‌بینی‌ها به افزایش روحیه سرمایه‌گذاران در BTC کمک زیادی کرده است. بعضی از کارشناسان با تجربه در زمینهٔ رمز ارزها معتقدند که قیمت بیت کوین دیگر هیچ‌گاه به 20,000 دلار نخواهد رسید. در ادامه دلایل این استدلال را بررسی خواهیم کرد.

آیا قیمت بیت کوین به 50000 دلار خواهد رسید؟

ریسک دخالت دولت‌ها در بازار رمز ارزها و قیمت بیت کوین

چرا بعضی کارشناسان بر این باورند که قیمت بیت کوین خیلی بالا نخواهد رفت؟

جِیمی دیمِن، رئیس شرکت .JPMorgan Chase & Co بی‌میلی خودش رو به بیت کوین پنهان نکرده است. در حقیقت این فرد برجسته در سیستم بانکی، سیستم رمز ارز را “شیادی و فریب” نامیده، اگرچه شرکت مورد رهبری او وارد بازار رمز ارزها نیز شده است. با این حال، دیمِن و خیلی‌های دیگر، مشکل بزرگی را بر سر راه پیشرفت و جا افتادن رمز ارزها می‌بینند: دولت‌ها. مقررات دولتی در حوزهٔ رمز ارزها هر روز در حال تغییر می‌باشند و برخی کشورها خیلی سفت‌وسخت با این حوزه برخورد می‌کنند و برخی دیگر سیاست‌های نرم‌تری در پیش گرفته‌اند. دیمِن معتقد است در ایالات متحده آمریکا، دولت ممکن است در صورت نیاز کل شبکه رمز ارزها را از کار بیاندازد یا اینکه سیستم رمز ارز خود را ایجاد کند.

آیا بیت کوین بی‌فایده است؟

اقبال سرمایه‌گذاران از بازار رمز ارزها

نیکولاس کولاس، یکی از مؤسسان شرکت تحلیل سرمایه‌گذاری Datatrek Research، معتقد است از بین رفتن حواشی اطراف بیت کوین، ممکن است مانع خیزش دوباره قیمت بیت کوین به محدودهٔ 20,000 دلار شود. به گزارش CryptoDaily، کولاس از کاهش چشم‌گیر جستجوی کلمهٔ بیت کوین (bitcoin) در موتور جستجوی گوگل در حد فاصل دسامبر 2017 تا اکتبر 2018 برای این استدلال استفاده کرده است.

آمار جستجوی کلمه bitcoin  در گوگل ( منبع: گوگل ترندز)
آمار جستجوی کلمه bitcoin  در گوگل ( منبع: گوگل ترندز)

همچنین، کولاس معتقد است که کاهش علاقهٔ سرمایه‌گذاران به بیت کوین ممکن است مانع دیگری بر سر راه افزایش دوباره قیمت آن باشد. او این‌گونه استدلال می‌کند که: “مانند هر تکنولوژی دیگر، ورود سرمایه‌گذاران و طرفداران جدید است که آن را ارزشمند می‌کند.” کاهش سرعت ساخت والِت‌های بیت کوین نیز ممکن است نشان‌دهندهٔ کاهش علاقهٔ عمومی به بیت کوین باشد.

چه چیزی قیمت یک بیت کوین را تعیین می‌کند؟

تعداد کاربران والِت های بلاکچین (منبع: سایت statista)

رمز ارزها و فعالیت‌های نامشروع

چارلی مونگر، همکار دیرینهٔ وارِن بافِت در هُلدینگ Berkshire Hathaway، بارها از عدم‌اطمینان خود به بیت کوین سخن گفته است. او همچنین بیت کوین را “طلای مصنوعی بی‌ارزش” نامیده است. برای مونگر، بزرگ شدن هرچه بیشتر بازار رمز ارزها به معنی “تسهیل بسیاری از فعالیت‌های نامشروع” می‌باشد. او همچنین اضافه می‌کند: “این حقیقت که رمز ارزها از علم روز در حوزهٔ کامپیوتر و اینترنت بهره می‌برد به‌معنی گسترش بی‌حد و مرز آنها نخواهد بود و مردم باید در مورد استفاده از رمز ارزها به خوبی فکر کنند و همهٔ جنبه‌های آن را در نظر بگیرند.”

این موضوع، یکی از مشکلات اساسی رمز ارزها از نظر خیلی از سرمایه‌گذاران در این حوزه می‌باشد. با ساختاری پیچیده و غیرمتمرکز، این توکن‌ها همواره در خطر احتکار و قیمت‌های غیرواقعی از سمت سرمایه‌گذاران قرار دارند. کسانی که به رمز ارزها مشکوک هستند، همچنین، یکی دیگر از نگرانی‌های مربوط به رمز ارزها را استفاده از آن‌ها در فعالیت‌های مجرمانه می‌دانند و این موضوع را یکی از دلایل کاهش قیمت رمز ارزها عنوان می‌کنند.

چه افسانه هایی درباره بیت کوین وجود دارد؟

محمد العریان، رئیس شرکت بین‌المللی خدمات مالی Allianz، دو عقیدهٔ کاملاً متفاوت نسبت به بیت کوین و تکنولوژی بلاک چین دارد. او معتقد است که بیت کوین حواشی زیادی داشته است و بعید است دوباره به قیمت‌های نزدیک 20,000 دلار برسد. اما از نظر او تکنولوژی بلاک چین یک ابداع ستودنی می‌باشد. العریان می‌گوید: “من شک دارم که 10-15 سال دیگر مشارکت مردم در رمز ارزها زیاد باشد.” “تنها بیت کوین در این بازار میدان‌دار نخواهد بود. اما تکنولوژی بلاک چین بازیگر اصلی خواهد بود.” شاید، میراث بیت کوین، به‌جای توکن BTC، تکنولوژی‌ای باشد که توسط آن به دنیا معرفی شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آینده بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «در دههٔ آینده چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد؟» دیدن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید