نرگس محمدی برنده جایزه صلح نوبل 2023 شد – ریحان نیوز

به گزارش ریحان نیوز، نرگس محمدی فعال ایرانی برنده جایزه نوبل صلح 2023 شد. این دومین‌بار است که یک زن ایرانی جایزه صلح نوبل را به خود اختصاص می‌دهد.
20 سال قبل هم شیرین عبادی حقوق‌دان در سال 2003 برنده جایزه نوبل صلح شده بود و اکنون نرگس محمدی و شیرین عبادی تنها ایرانیان برنده جایزه نوبل هستند.
جایزه صلح نوبل یکی از 5 جایزه نوبل است که براساس وصیت آلفرد نوبل صنعت‌گر و مخترع سوئدی تعیین شده است. اولین بار این جایزه در سال 1901 اهدا شد.
نامزدهای جایزه نوبل صلح 2023
جایزه صلح نوبل برخلاف 4 جایزه دیگر در کشور همسایه سوئد یعنی نروژ اهدا می‌شود. انتخاب برندگان جایزه صلح نوبل برعهده هیاتی 5 نفره متشکل از دانشگاهیان و سیاستمداران سابق و مستقل است که پارلمان نروژ تعیین می‌کند.
پیش از اعلام برنده جایزه امسال علاوه بر نرگس محمدی، از ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین، الکسی ناوالنی چهره سرشناس اپوزسیون روسیه که در زندان به سر می‌برد و دیوان بین‌المللی دادگستری به عنوان نامزد‌های احتمالی نام برده می‌شد.
پیش از اعلام برنده جایزه امسال علاوه بر نرگس محمدی، از ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، الکسی ناوالنی چهره سرشناس اپوزسیون روسیه که در زندان به سر می‌برد و دیوان بین‌المللی دادگستری به عنوان نامزد‌های احتمالی نام برده می‌شد.
منبع: عصر ایران
]]>

دیدگاهتان را بنویسید