مصرف جهانی بنزین در سال 2023 رکورد زد

مصرف جهانی بنزین در سال 2023 میلادی به رکورد 26.9 میلیون بشکه در روز رسید و از اوج سال 2019 فراتر رفت.

به گزارش ریحان نیوز، مصرف جهانی بنزین در سال 2023 میلادی به رکورد 26.9 میلیون بشکه در روز رسید که از اوج سال 2019 فراتر رفت و تخمین‌ها مبنی بر اینکه آخرین سال قبل از همه‌گیری زمانی بود که تقاضای بنزین در سراسر جهان به اوج خود می‌رسید را نادیده گرفت.

این داده‌ها آخرین آمار آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) را نشان می‌دهد.

آژانس که سال‌ها به شدت از انتقال سریع‌تر انرژی حمایت می‌کرد، در سال جاری پیش‌بینی کرده بود که سال ۲۰۱۹ اوج تقاضا برای بنزین در سطح جهان است.

در ماه ژوئن، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش سالانه نفت 2023 خود گفت: «رشد برای مصرف بنزین پس از سال 2023 و به طور کلی پس از سال 2026 برای سوخت‌های حمل‌ونقل معکوس خواهد شد».

آژانس بین‌المللی انرژی افزود: «تقاضای بنزین به‌طور نامتناسبی تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد، زیرا خودروهای برقی به تدریج جایگزین خودروها با موتورهای احتراق داخلی (ICE) می‌شوند و این بدان معناست که این سوخت احتمالاً اولین و بارزترین اوج تقاضا را نشان می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده بود که مصرف جهانی بنزین هرگز به سطح قبل از همه‌گیری کرونا نخواهد رسید.

با این حال، آخرین ارقام آژانس بین المللی انرژی نه تنها نشان می‌دهد که سال 2019 سال اوج تقاضا برای مصرف جهانی بنزین نبود، بلکه این تقاضا در هر دو سال 2023 و 2024 از سطوح قبل از همه‌گیری فراتر خواهد رفت.

افزایش تقاضای جهانی بنزین در سال آینده 

تقاضای جهانی بنزین در سال آینده افزایش بیشتری خواهد یافت و به 27 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

آژانس بین‌المللی انرژی نیز در اوایل سال جاری گفت که تقاضای جهانی برای هر سه سوخت فسیلی – نفت، گاز طبیعی و زغال‌سنگ – تا قبل از سال 2030 به اوج خود می‌رسد، که این امر باعث تضعیف سرمایه‌گذاری در سوخت‌های فسیلی می‌شود.

منبع :

بازار نفت گاز پتروشیمی

دیدگاهتان را بنویسید