صرافی چیست؟

صرافی چیست؟

صرافی کسب‌وکاری است که اجازهٔ قانونی تبدیل یک ارز به ارزهای دیگر برای مشتریانش را دارا می‌باشد.

صرافی‌ها پول‌های فیریکی (اسکناس‌ها و سکه‌ها) را تبدیل می‌کنند و این کار را معمولاً با یک دستگاه پول شمار انجام می دهند. صرافی تراکنش ها را در انواع شکل ها و مکان ها انجام می دهند. صرافی‌ها می‌توانند تک‌نفره باشند، دفتری کوچک با چند کارمند و یا زنجیره‌ای از اتاقک‌های سرویس‌های کوچک باشند که در فرودگاه‌ها نصب شده‌اند.

بانک‌های بزرگ بین‌المللی خود خدمات تبدیلات ارزی را در دستگاه‌های خودپرداز خود انجام می‌دهند. در مقیاس‌های بزرگ‌تر، از این تبدیل قیمتی تحت عنوان «بازگرداندن (به کشور مبدأ) – Repatriation » یاد می‌شود.

همچنین صرافی‌ها را می‌توان در کسب‌وکارهایی که این خدمات را به‌صورت آنلاین ارائه می‌دهند یافت. این خدمات ممکن است توسط یک بانک، یک کارگزاری فارکس (FOREX) و یا انواع دیگری از مؤسسات مالی ارائه شوند. صرافی‌ها از طریق اضافه کردن مبلغی تحت عنوان کارمزد و یا دریافت هزینه از مشتریان سود خود را کسب می‌نمایند.

از صرافی‌ها همچنین تحت عناوین Foreign Exchange Market و Bureau De Change نام برده می‌شود.

نکات مهم:

  • صرافی‌ها انواع مختلفی دارند و از یک مغازهٔ کوچک گرفته تا بانک‌های بزرگ را شامل می‌شوند. صرافی‌ها پول را از یک واحد ارزی به دیگری تبدیل می‌نمایند.
  • در برخی مواقع، عملیات تبدیل ارزها به یکدیگر به‌صورت آنلاین ساده‌تر و سریع‌تر انجام می‌گیرد.
  • نرخ کارمزد صرافی‌ها می‌تواند متفاوت از یک دیگر باشد. تا جایی که گاهی کارمزد خدمات یک کارت اعتباری از کارمزد عملیات صرافی کمتر می‌باشد.

صرافی‌ها چگونه کار می‌کنند؟

هر دو نوع آنلاین و فیزیکی صرافی‌ها به شما اجازه تبدیل ارز یک کشور به ارز کشوری دیگر را با انجام تراکنش‌های خرید و فروش (Buy and Sell Transactions) می‌دهند. برای مثال، شما دلار آمریکا (US Dollar) دارید و می‌خواهید آن‌ها را به دلار استرالیا (Australian Dollar) تبدیل کنید.

شما دلارهای آمریکایی خود را همراه‌تان (یا در کارت بانکی‌تان) به صرافی آورده و با استفاده از آن‌ها دلار استرالیا خریداری می‌نمایید. مقدار دلار استرالیایی‌ای که می‌توانید با استفاده از دلار آمریکایی خود خریداری نمایید بسته به نرخ لحظه‌ای (Spot Rate) متفاوت خواهد بود. این نرخ به‌صورت روزانه توسط شبکه‌ای از بانک‌ها که ارزها را معامله می‌کنند تعیین می‌شوند.

صرافی چیست؟
شما دلارهای آمریکایی خود را همراه‌تان (یا در کارت بانکی‌تان) به صرافی آورده و با استفاده از آن‌ها دلار استرالیا خریداری می‌نمایید. مقدار دلار استرالیایی‌ای که می‌توانید با استفاده از دلار آمریکایی خود خریداری نمایید بسته به نرخ لحظه‌ای (Spot Rate) متفاوت خواهد بود. این نرخ به‌صورت روزانه توسط شبکه‌ای از بانک‌ها که ارزها را معامله می‌کنند تعیین می‌شوند.

علاوه بر نرخ گفته شده، صرافی (مرجع) نیز خود مقداری به این مبلغ می‌افزاید تا از تراکنش شما سود کسب نماید. برای مثال، در نظر بگیرید که نرخ لحظه‌ای مبادلهٔ دلار آمریکا (United states of America Dollar – USD) به دلار استرالیا (Australian Dollar – AUD) عدد 1.2500 تعیین شده است. یعنی شما به ازای هر یک دلار آمریکایی که خرج می‌کنید، می‌توانید 1.25 دلار استرالیا را به‌دست آورید. اما ممکن است صرافی این نرخ را از 1.25 به 1.20 تغییر دهد، حال شما به‌ازای هر دلار آمریکا 1.20 دلار استرالیا به‌دست خواهید آورد. با این تغییر نرخ فرضی، صرافی به‌ازای هر دلار مبلغی برابر با 5 سنت (0.05 دلار) سود کسب نموده است.

با توجه به اینکه صرافی‌ها دقیقاً به نرخ لحظه‌ای توجهی نمی‌کنند و هزینهٔ کارمزدشان با توجه به سودی که می‌خواهند کسب کنند متفاوت است، مشتریان ترجیح می‌دهند تا هزینهٔ کارمزد استفاده از یک دستگاه ATM و یا کارمزدهای کارت‌های اعتباری (Credit Cards) را در مقصد بپردازند و در مبدأ به سراغ صرافی‌ها نروند.

به مسافران توصیه می‌شود که مقدار پول مورد نیازشان طی سفر را تخمین زده و سپس هزینهٔ مقدار پولی که باید با استفاده از این روش‌ها تبدیل کنند را می‌شود با یکدیگر مقایسه کنند.

نرخ تبدیل در صرافی ها چیست؟

فرودگاه‌ها نیز جایی برای مشاهده صرافی‌ها می‌باشند. در فرودگاه‌ها می‌توانید مسافرانی را ببینید که پول‌هایشان را به واحد پولی مقصدشان تبدیل می‌کنند و یا باقی‌ماندهٔ پول‌شان را به واحد پولی کشور خود، پیش از بازگشت به آنجا تبدیل می‌نمایند.

با توجه به اینکه پس از فرودگاه‌ها دیگر هیچ صرافی‌ای تا رسیدن به مقصد وجود ندارد، نرخ‌های کارمزد در آنجا با دیگر مکان‌ها متفاوت بوده و گران‌تر از صرافی‌های شهر و یا بانک‌های دارای خدمات صرافی می‌باشد.

سفر کردن بدون پول (Cashless) نیز اخیراً جاافتاده است زیرا برخی از بانک‌ها کارت‌هایی را ارائه می‌دهند که می‌توان از چند ارز مختلف در آنها با هزینهٔ کارمزد پایین و یا صفر استفاده نمود. به‌علاوه، شعبه‌های ATM بانک‌های بین‌المللی نیز در این زمینه کمک‌کننده خواهند بود. برای مثال، ATMهای گروه بانکداری HSBC در نیویورک، لندن و بیشتر شهر های بزرگ آسیایی در خدمت مشتریان خود می‌باشند.

نکته: وقتی به خارح از کشور خود سفر می‌کنید، به هزینه‌های خاص کشور مقصد توجه نمایید. برای مثال، مسافران آمریکایی‌ای که به کوبا سفر می‌کنند بهتر است دلارهای آمریکایی خود را به یوروی اتحادیه اروپا (Euro – EUR) و یا دلار کانادا (Canadian Dollar – CAD) تبدیل نمایند. زیرا استفاده از دلار آمریکا در کوبا برای خرید پِزوی تبدیل‌پذیر کوبایی (Cuban Convertible Peso – CUC) (واحد پول کشور کوبا) ۱۰ سنت به‌ازای هر دلار کارمزد دارد.

حتما به نکات ارائه شده در متن برای تبدیل پول‌هایتان در مقصد توجه فرمایید و در آخر هر گونه سوال و نظری در مورد تبدیل پول‌هایتان در صرافی‌ها دارید در قسمت نظرات بیان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید