صدا و سیما – درخواست صداوسیما برای تامین مالی از بازار سرمایه

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محمود گودرزی مدیر عامل بورس تهران در نشست با اصحاب رسانه‌ها افزود: یکی از این طرح‌ها دیتا سنتر صدا و سیما و دیگری در حوزه آهن اسفنجی است که قصد تامین مالی دارند که اگر بتوانند شرایط را کسب کنند در این بازار درج خواهند شد.
گودرزی در خصوص تجدید ارزیابی دارایی ها‌ی بورس تهران هم گفت: بورس تهران در سراسر ایران املاک دارد، ما در ۲۲ تالار منطقه‌ای دارای املاک هستیم. اما ما باید ابتدای پایانه کار ساختمان بورس تهران را رفع کنیم وگرنه مشکلی با تجدید ارزیابی دارایی‌های بورس نداریم.
گودرزی در پاسخ به این پرسش که به چه علت شرکت‌های درج شده در بازار سرمایه گذاری حرفه‌ای بازارگردان ندارند؟ بیان کرد: در بازار سرمایه گذاری حرفه‌ای شرکت‌ها در بورس ثبت می‌شوند، ولی پذیرش نمی‌شوند و طبق ضوابط سازمان بورس وجود بازارگردان برای این شرکت‌ها الزامی نیست؛ و با رویکرد اینکه منابع مالی به سمت پروژه برود و نه بازار گردان به همین علت شرکت‌های درج شده در بازار سرمایه گذاری حرفه‌ای بازارگردان ندارند.
او در ادامه بیان کرد: تاکنون دو پروژه برای تامین مالی با استفاده از سهامی عام پروژه، درخواست دادند. یکی دیتا سنتر که برای صدا و سیماست و دیگری در حوزه آهن اسفنجی است که قصد تامین مالی دارند که اگر بتوانند شرایط را کسب کنند در این بازار درج خواهند شد.
مدیر عامل بورس تهران در خصوص برنامه‌های خود در حوزه تامین مالی گفت: اولین برنامه تامین مالی بورس تهران این است که در تالار‌های منطقه‌ای دبیرخانه‌های تامین مالی داشته باشیم و قصد تغییر در فعالیت تالار‌های منطقه‌ای داریم و باید تبدیل به مرکز مالی شوند. تا پایان سال در دو استان هم احتمالا بتوانیم این فضای تامین مالی را فراهم کنیم. تا مشاوران سرمایه گذاری بتوانند به تامین مالی استانی کمک کنند. همچنین  سال آینده قرار است همراه با نمایشگاه کیش، اجلاس فدراسیون بورس‌های آسیایی اروپایی را همزمان در کیش برگزار کنیم.
گودرزی در پاسخ به این پرسش که علت عدم استقبال از بازار قرارداد آتی اظهار کرد: هم اکنون مشکلی که در بازار قرارداد آتی وجود دارد این است که، برخی از پلتفرم‌هایی که در بازار فعال هستند، هنوز نتوانستند تاییدیه‌های مربوط به بازار را بگیرند.
مدیر عامل بورس تهران گفت: ما این بازار را با ۳ نماد آغاز کردیم و هم اکنون تعداد نماد و صندوق‌های فعال در این بازار به ۲۸ رسیده. ما در تلاش هستیم تا هم تعداد نماد‌ها افزایش یابد و هم حجم و ارزش معاملات این بازار افزایش یابد، چون ما از عملکرد این بازار راضی نیستیم و طی ۸ ماه ارزش معاملات این بازار به ۳۸ میلیارد تومان رسیده. با مهیا شدن زیر ساخت آی تی در کارگزاری ها، شاهد ابزار‌ها و بهبود عملکرد این بازار‌ها خواهیم بود.
۱۰ همت عرضه اولیه تا پایان سال
مدیر عامل بورس تهران گفت تا پایان سال مجموع ارزش شرکت‌هایی که در بورس پذیرش خواهند شد بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است.
گودرزی در خصوص عملکرد بورس تهران طی سال ۱۴۰۰ تاکنون اظهار کرد: بورس تهران طی این مدت بر روی دو حوزه تمرکز ویژه‌ای داشت، یکی تامین مالی و دیگری دیجیتال کردن بورس تهران و طراحی سامانه‌هایی که بتواند پاسخگوی نیاز بازار باشد. امسال اقدامات خوبی را در بورس تهران انجام شد و امیدوار هستیم، سال آتی نیز بتوانیم با اصلاح برند و حضور پررنگ‌تر در حوزه تامین مالی گامی مهم برداریم.
مدیر عامل بورس تهران در پاسخ به این پرسش که تا پایان سال چه شرکت‌هایی در بورس پذیرش می‌شوند؟ گفت: شرکت‌هایی که در بورس تهران پذیرش می‌شوند متوسط و بزرگ هستند. به همین علت تعداد شرکت‌هایی که در بورس عرضه اولیه می‌شوند، کمتر از فرابورس است. ما تا پایان سال برنامه ورود هلدینگ شستان را به بورس داریم و فرایند قیمت کذاری آن در حال انجام است و هفته آتی از این شرکت بازدید خواهیم داشت. ابتدا شرکت‌های متوسط را در بورس عرضه خواهیم کرد و تا پایان سال مجموع ارزش شرکت‌هایی که در بورس پذیرش خواهند شد بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است.
گودرزی در پاسخ به این پرسش که، چه تغییراتی بر روی سامانه بورس تهران صورت گرفته؟ اظهار کرد: ما سال گذشته یکسری نرم افزار‌ها را خریداری کردیم برای اینکه بتوانیم پروژه‌ها را در بورس تهران مدیریت کنیم. ما قصد تعاملی کردن سامانه بورس تهران را داشتیم در همین راستا امکان ارتباط مستقیم بورس تهران با فعالان بازار را در حال فراهم سازی هستیم که به محض اتمام این فرایند اطلاع رسانی خواهد شد.
گودرزی در پاسخ به این پرسش که شرکت‌هایی که قرار است در بورس پذیرش شوند چه ضوابطی باید داشته باشند؟ گفت: از سال گذشته اولین دغدغه مسئولان بازار سرمایه، طبقه بندی بازار بود. در دستورالعمل جدید شرایطی پذیرش شرکت‌ها در بورس حداقل سرمایه شرکت‌ها ۱۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده. همچنین ما یک تابلوی جدید در بازار دوم ایجاد کردیم که قرار شده تمام شرکت‌هایی که مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شدند در این بازار پذیرش شوند.
گودرزی در خصوص راه اندازی صندوق پوشش ریسک گفت: برای راه اندازی صندوق پوشش ریسک منتظر مجوز سازمان بورس هستیم. هدف اساسی این صندوق این است که علاقمندانی که میخواهند از بازار مشتقه استفاده کنند از طریق مدیران بتوانند در این بازار سرمایه گذاری کنند.
مدیر عامل بورس تهران گفت: زمانیکه بازار سرمایه گذاری حرفه‌ای را طراحی کردیم، سازمان بورس صندوق‌های خصوصی را در بازار جای داده. در اکثر کشورها، شرکت‌های خصوصی باعث پیشرفت شدند، در تلاشیم تا اولین صند وق خصوصی را در بورس تهران داشته باشیم.
در تلاشیم تا اولین صند‌وق خصوصی را در بورس تهران داشته باشیم
گودرزی در پاسخ به این پرسش که، چه فرایندی برای تسهیل در پذیرش شرکت‌های کوچک در نظر دارید؟ اظهار کرد: زمانیکه بازار سرمایه گذاری حرفه‌ای را طراحی کردیم، سازمان بورس صندوق‌های خصوصی را در بازار جای داده. در اکثر کشورها، شرکت‌های خصوصی باعث پیشرفت شدند، در تلاشیم تا اولین صند وق خصوصی را در بورس تهران داشته باشیم.
او در ادامه بیان کرد: یکی از مشکلات ما عدم اطلاع از میزان فروش شرکت هاست. ما نمیدونیم کدام شرکت‌ها با این مشکل مواجه هستند. ما دنبال این هستیم در سامانه تالار‌های منطقه‌ای شرایطی را فراهم کنیم تا شرکت‌هایی که مشکل سرمایه در گردش دارند، داده‌های خود را در این سامانه قرار بدهند تا صندوق‌های خصوصی با مطالعه این داده‌ها اقدام به تامین مالی این شرکت‌ها کنند.
گودرزی در خصوص پذیرش شرکت‌های دانش بنیان در تابلوی بورس گفت: ورود شرکت‌های دانش بنیان یک رویکرد درون مایه در اقتصاد کشور است. ما درخواست‌هایی را در حوزه برند‌های دیجیتال داشتیم، که در حال گفتگو هستیم و پس از تایید وزارت اقتصاد و سازمان بورس این شرکت‌ها در بورس پذیرش خواهند شد. تاکنون ۱۰ شرکت دانش بنیان در حوزه صنعت برق و دارویی درخواست پذیرش در بورس را دادند.
مدیر عامل بورس تهران در پاسخ به این پرسش که بورس تهران تا پایان سال چه ابزار‌های جدیدی را روی کار می‌آورد؟ گفت: تا پایان سال ما بیشتر تمرکز خود را بر عمق بخشیدن بر روی ابزار‌های کنونی که راه اندازی شده داریم، اما در برنامه داریم ابزار فروش استقراضی را که چند سال قبل فعالیت خود را آغاز کرده بود، اما به علت محدودیت‌های آی تی نتوانست در بازار سرمایه ماندگار باشد، قصد داریم در صورت تایید سازمان بورس مجددا این ابزار را راه اندازی کنیم.
گودرزی در پاسخ به این پرسش که، سرانجام ماینر‌های که در بورس تهران کشف شد، به کجا رسید؟ گفت: هیئت مدیره بورس شکایت کرد و یک رای در کمیته قضایی نیز صادر شد. هم اکنون ماینر‌ها در املاک تملیکی ضبط هست و بیت کوین‌هایی هم که استخراج شدند در کیف پول بورس تهران قرار دارد که در حال پیگیری هستیم و هر اتفاقی رخ دهد، اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید