شکاف تجاری آلمان و چین برای اولین بار در 5 سال گذشته کاهش یافت

«ریحان نیوز» گزارش می‌دهد:

شکاف تجاری آلمان با چین برای اولین بار از سال 2018 کاهش یافت و کمک کرد مازاد کلی آلمان بیش از 2 برابر شود.

به گزارش ریحان نیوز به نقل از بلومبرگ، شکاف تجاری وضعیتی است که در آن یک کشور بیشتر از اینکه به کشورهای دیگر بفروشد و صادر کند، از کشورهای دیگر خرید و وارد می‌کند و در نهایت واردات یک کشور از صادرات آن در یک دوره معین بیشتر می‌شود. کسری تجاری می‌تواند کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشد. مزایای آن می‌تواند شامل افزایش دسترسی به کالاها و خدمات خارجی، واردات ارزان‌تر و افزایش سرمایه‌گذاری خارجی باشد.

داده‌های منتشر شده توسط اداره آمار آلمان نشان داد که شکاف با این کشور آسیایی در سال گذشته به 58.4 میلیارد یورو (63 میلیارد دلار) کاهش یافته که نسبت به بالاترین رقم 86 میلیارد یورو در سال 2022 کاهش یافته است.

تجارت آلمان با چین

به گزارش ریحان نیوز به نقل از رویترز، به‌رغم کاهش شدید جریان خروجی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی آلمان از 104 میلیارد یورو در نیمه اول سال 2022 به 63 میلیارد یورو در سال 2023، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی آلمان به چین همچنان قوی است. این امر منجر به افزایش سهم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی آلمان در چین از 11.6 درصد در سال 2022 به 16.4 درصد در نیمه اول سال 2023 شد.

این گزارش نشان داد که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی آلمان در چین در نیمه اول سال 2023 به 10.31 میلیارد یورو رسیده که تنها کمی کمتر از رکورد 12 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری در نیمه اول سال 2022 است.

چهار کشور (آلمان، هلند، بریتانیا و فرانسه) 87 درصد از کل ارزش سرمایه‌گذاری کشورهای اروپایی را بین سال‌های 2018 تا 2021 تشکیل دادند که آلمان به تنهایی 43 درصد از کل سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده است. این رقم همچنین تسلط قاطع شرکت‌های آلمانی را نشان می‌دهد که اولین واردشوندگان به بازار چین بودند. این شرکت‌ها در صنایع تولیدی و مهندسی سرمایه‌بر (capital-intensive) متمرکز شده که شاهد رشد قوی چین در دهه گذشته بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید