چرا با وجود موفقیت اتریوم، ممکن است اتر دچار سقوط شود؟

چرا با وجود موفقیت اتریوم، ممکن است اتر دچار سقوط شود؟

در میانه‌های ژانویهٔ امسال، خریداران آلت کوین ERC20 برمبنای اتریوم، کمک کردند تا قیمتِ دومین رمز ارز بزرگ در جهان به‌رقم شگفت‌انگیز 1400 دلار به‌ازای هر توکن برسد. پس از علاقهٔ اولیهٔ مردم به خرید این رمز ارز، اکنون شاهد کاهش شدید قیمت آن می‌باشیم. این کاهش قیمت به‌قدری شدید بوده که اکنون قیمت اتریوم به 226 دلار کاهش پیدا کرده است. طی چندین ماه گذشته، سرمایه‌گذاران موفق به شناسایی و کشف رابطه بین قیمت اتر و روند رونق و ورشکستگی ICO شده‌اند. در این فرآیند، قیمت اتر نسبت به قیمت اولیهٔ آن با سقوط شدیدی مواجه بوده و سرمایه‌گذارانی که در گذشته مقادیر زیادی ETH خریداری نموده‌اند هنوز هم در حال ضرر و زیان هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آلت کوین‌ها می‌توانید از مطلب آموزشی «آلت کوین چیست؟» دیدن نمایید.

براساس گزارشی که اخیراً و توسط کوین‌دسک ارائه شد، سرمایه‌گذاران در همهٔ جای جهان هنوز هم در حال جستجو برای یافتن روابط بین ارزش یک توکن دیجیتال و شبکهٔ بلاک چین آن هستند. اکنون و با گذشت زمان به‌نظر می‌رسد که همبستگی میان قیمت یک توکن مانند اتر و سودمندی و مطلوبیت آن به‌عنوان یک عامل محرک برای یک اکوسیستم بلاک چین، ممکن است خیلی قوی نباشد. حتی اگر اتر به‌عنوان یک توکن در مقایسه با قیمت‌های قبلی ارزش بالایی نداشته باشد، اما اتریوم  به‌عنوان یک زنجیرهٔ بلوکی هنوز هم یک رمز ارز قوی با شبکهٔ مهم محسوب می‌شود.

آیا اتریوم در خطر افت به 200 دلار قرار دارد؟

قضیه‌ پروتکل چربی (The Fat Protocol Thesis) چیست؟

در اوایل پیدایش رمز ارزها، شریک شرکت Union Square Ventures، آلبرت ونگر، اصطلاح “قضیه‌ی پروتکل چربی (The Fat Protocol Thesis)”را پیشنهاد کرد. این قضیه استدلال می‌کند که حتی اگر پروتکل اصلی و زیربنایی رایگان باشد، افزایش قیمت‌ها به‌منظور سود‌دهی و مطلوبیت توکن‌هایی مانند اتر باعث تقویت پلتفرم‌های نرم‌افزاری با دسترسی آزاد شده و منجر به افزایش ارزش کار می‌شوند. ایدهٔ این قضیه به ما می‌گوید که توسعه‌دهندگان‌ نرم‌­افزارهای موجود در زنجیره با ارائهٔ خدمات خود هزینه‌هایی را به کاربران تحمیل می‌کنند. این در حالی است که افرادی که بر روی پروتکل‌های با دسترسی آزاد مانند HTTP کار می‌کنند، به‌شرط رایگان بودن، سرویس‌های خود را واگذار می‌کنند.

در این لحظه، اگر سودمندی و مطلوبیت توکن‌ها برحسب کل قدرت پولی محدود شود، تحلیل‌گران شگفت‌زده خواهند شد، زیرا قیمت این پول با سودمندی و مطلوبیت آن ناسازگار است.

قانون گرشام چیست؟

براساس این گزارش، یکی از ملاحظات مربوط به قانون گرشام بیان می‌کند که “پول بد، پول خوب را بیرون می‌کند”. به‌عبارت دیگر، اگر یک توکن به‌عنوان عامل فعال تراکنش‌ها (معاملات) در شبکهٔ زنجیرهٔ بلوکی عمل کند، نباید به‌عنوان پس‌اندازِ ارزش یا یک سرمایه‌گذاری، جذابیت زیادی داشته باشد. اگر یک توکن به‌عنوان یک پس‌انداز ارزش خوب شناخته شود، آنگاه گاهاً به‌جای استفاده از آن می‌توانیم آن را نگه‌ داریم (پس‌انداز کنیم).

حامیان قانون گرشام اعتقاد دارند که در جامعهٔ رمز ارز‌ها یک نقطهٔ شیرین وجود دارد که در آن، قدرت‌بخشی به زنجیرهٔ بلوکی از طرف توکن کمی بد به‌نظر می‌رسد. این موضوع بدین معنا است که در این بازار می‌بایست اندکی انتظار استهلاک یا تورم را نیز داشته باشیم. همین امر می‌تواند محرک و انگیزهٔ خوبی برای کاربران باشد تا به جای نگه‌داری و پس‌انداز رمز ارزها، تراکنش‌ها (معاملات) خود را با استفاده از آن انجام دهند. منتقدان بیت ‌کوین پیشنهاد می‌کنند که این رمز ارز به اندازهٔ کافی از ویژگی‌های کیفی ذکر شده برخوردار نیست، زیرا این رمز ارز به دلیل کمیاب بودن و ناسازگاری، به‌جای اینکه از آن به‌عنوان ابزاری برای تراکنش‌ها استفاده شود بیشتر به‌عنوان یک پس‌انداز به آن نگاه می‌شود.

بیت کوین چیست؟

آینده اتر چگونه خواهد بود؟

زمانی که سخن از اتر به‌میان می‌آید، قراردادهای هوشمند به‌عنوان یک مؤلفهٔ مهم در این زمینه مطرح می‌شوند. به‌منظور خدمت به‌عنوان “گاز و سوخت” در شبکه اتریوم، اتر بر استفاده فردی و تراکنش با توکن‌ها تکیه دارد. این موضوع در تضاد با گرایش موجود در دورهٔ جنون‌آمیز ICO است.

اتر چیست؟

در این دوره کاربران اتر به نگه‌داری اتر اصرار داشتند تا در شلوغی و سیل پیشنهادات جدید حضور داشته باشند. اما اکنون چرخه تغییر یافته و ICOها از محبوبیت کمی برخوردار هستند. اغلب ترویج‌دهندگان اتر، توکن‌های خود را خارج می‌کنند تا پول نقد خود را آزاد کرده و از آن برای پروژه‌­های خود استفاده کنند. آیا باید این اتفاق رخ دهد؟ حتی اگر اتر از نظر عملی و کاربردی برای زنجیرهٔ بلوکی اتریوم  اهمیت داشته باشد، این موضوع قابل تصور است که قیمت اتر می‌تواند باز هم کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید