جماران – مالیات حقوق‌بگیران در سال 1402/ تشکیل اداره کل مالیات سلبریتی‌ها/ رمزارز‌ها مشمول مالیات می‌شوند + جزییات

به گزارش جماران؛ به نقل از ایبِنا، داوود منظور امروز یکشنبه ۱۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ در نشست خبری به مناسبت دهه فجر، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه رشد درآمد‌های مالیاتی که در لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است چگونه محقق خواهد شد؟ توضیح داد: پیش بینی شده است درآمد‌های مالیاتی در سال آینده با رشد ۵۴ درصدی از ۴۵۵ هزار میلیارد تومان به ۷۰۰ هزار میلیارد تومان برسد. برای این موضوع چند منبع وجود دارد. منبع اول پرونده‌های مالیاتی است که از قبل وجود دارد، اما قطعی‌سازی نشده، ممکن است در هیات‌های حل اختلاف در مرحله بدوی یا تجدید نظر باشند یا اینکه هنوز قرار‌های کارشناسی آن انجام نشده باشد و بلاتکلیف مانده باشند. رقم این پرونده‌ها که باید در هیات‌ها تعیین تکلیف شود ۲۱۳ هزار میلیارد تومان است. در سال جاری ۲۰۰ هزار میلیارد تومان متعلق به پرونده‌های سال‌های گذشته قطعی‌سازی شده است.
وی ادامه داد: بنابراین بخشی از وصولی در سال جاری و آینده ناشی از پرونده‌های بلاتکلیف هیات‌ها است. براورد‌ها این است که رشد درآمد مالیاتی این پرونده‌ها در سال آینده ۲۴۰ هزار میلیارد تومان است. البته این به این معنی نیست که از ۲۱۳ هزار میلیارد تومان مبلغی وصول نشده است، بلکه مابه التفاوت مالیات تشخیصی ابرازی وصول شده است.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه منبع دوم مالیات ارزش افزوده است که کاملا از قیمت تبعیت می‌کند، عنوان کرد: قرار است ۴۵ درصد مالیات از این محل وصول شود که کاملا تابع قیمت است. در واقع اگر قیمت‌ها افزایش یابد مالیات بر ارزش افزوده هم افزایش پیدا خواهد کرد.
منظور ادامه داد: منبع سوم اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی است. از اول ابان تاکنون که قانون پایانه‌های فروشگاهی اجرا شده است ۱۱ میلیون صورت حساب به میزان ۵۰۰ هزار میلیارد تومان صادر شده است. میزان مالیات بر ارزش افزوده که در سامانه ما ثبت شده نیز ۳۳ هزار میلیارد تومان است. با این شفافیت انتظار داریم رشد قابل ملاحظه‌ای در بخش مالیات بر ارزش افزوده صورت بگیرد.
 
 
افزیش سهم مالیات در بودجه دولت
معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه قرار نیست در سال آینده به مودیان فعلی که منظم اظهارنامه ارائه می‌کنند. فشار جدیدی وارد شود، عنوان کرد: نه پایه‌ها و نه نرخ‌ها تغییر نکرده است.
منظور با تأکید بر اینکه سهم مالیات در تامین مالی دولت افزایش داشته، اضافه کرد: رشد درآمد مالیاتی در سال گذشته ۵۸ درصد امسال ۵۵ درصد و سال آینده ۵۴ درصد خواهد بود و سهم مالیات از بودجه در سال جاری به ۵۸ درصد رسیده است، این رقم در سال قبل ۴۸ درصد بود البته منظور سهم مالیات و عوارض گمرکی با یکدیگر است.
 
 
مالیات حقوق‌بگیران بیش از مشاغل آزاد
وی در پاسخ به پرسشی درباره علت بیشتر بودن نرخ مالیات دریافتی از حقوق بگیران نسبت به سایر مشاغل آزاد، با تاکید بر اینکه تعیین میزان افزایش دستمزد در قانون بر عهده نمایندگان مجلس است، اظهار کرد: هنوز تصمیم قطعی در این مورد گرفته نشده، حتی ممکن است این افزایش پلکانی باشد، اما پیش‌بینی می‌شود میزان افزایش ۲۰ درصد باشد.
معاون وزیر اقتصاد با طرح این سوال که چرا نرخ مالیاتی که بر دستمزد گرفته می‌شود، ۲۷ درصد است؟ توضیح داد: بخشی از مالیاتی که وصول می‌شود مربوط به دوره قبل است چرا که شاهد فرار‌های مالیاتی در حقوق و دستمزد بودیم. به طور کلی در گذشته در محاسبه مالیات حقوق و دستمزد مقررات به درستی انجام نمی‌شد.
منظور ادامه داد: رشدی که در مالیات داریم بیش از نرخی است که در قانون به ازای یک مودی پیش بینی شده است. سال جاری میزان وصول ما در مالیات حقوق و دستمزد بیش از نرخ مصوبی است که به ازای یک نفر در قانون پیش بینی شده است. مالیات مشاغل در گروه‌های مختلف به لحاظ میانگین کمتر از مالیاتی است که در بخش حقوق و دستمزدبگیر‌ها وصول می‌کنیم. این ایراد به سیستم مالیاتی وارد است که در بخش مالیات بر مشاغل عقب افتادگی وجود دارد.
وی در رابطه با مالیات توافقی اصناف که مرسوم بوده است، گفت: برای مثال با اصناف بر سر رشد ۱۵ درصدی مالیات توافق می‌شده، این اتفاق باعث می‌شد در یک صنف میانگین مالیاتی که هر واحد صنفی پرداخت می‌کرد در سال ۶ میلیون تومان باشد، درحالی که حقوق بگیر ساده ما با همان میانگین ۸ میلیون تومان مالیات پرداخت می‌کرد. سعی شد این موضوع از امسال جبران شود و با روش توافقی عمل نکردیم.
این مسئول ادامه داد: بر این اساس سازمان امور مالیاتی بر اساس اطلاعاتی که از فروش مودی به دست آورده بود اظهارنامه تولید کرد. مودی می‌توانست قبول کند یا اظهارنامه پر کند. به طور کلی سه میلیون و ۳۰۰ هزار مودی در بخش مشاغل مالیات مقطوع را پذیرفتند.
 
سود سپرده بانکی همچنان معاف از مالیات
منظور در ادامه با تاکید بر اینکه مالیات بر عایدی سرمایه مالیات بر سوداگری در دارایی‌های ثابت مخصوصا خودرو و ملک است، عنوان کرد: هدف این مالیات تنظیم‌گری است تا افراد از خرید و فروش این کالا‌ها مکرر درآمد کسب نکنند.
وی در مورد سود سپرده بانکی نیز گفت: طبق ماده ۱۴۵ قانون مالیات مستقیم سود سپرده بانکی معاف از مالیات است. البته قانون‌گذار می‌تواند این ماده را دوباره بررسی کند، اما فعلا چنین تصمیمی وجود ندارد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی افزود: شرایط تورمی طوری است که سود سپرده‌ای که سپرده گذاران دریافت می‌کنند در مقایسه با تورمی که در جامعه وجود دارد به میزانی نیست که از سود سپرده مالیات کسب کنیم، این موضوع باعث خروج سرمایه از بانک‌ها می‌شود.
 
 
مالیات‌ستانی از بورس چگونه است؟
منظور در مورد شرکت‌های بورسی نیز گفت: شرکت‌های بورسی جز شفاف‌ترین بخش‌های مالیاتی هستند و ما هم به عنوان سازمان مالیاتی از توسعه بورس و شرکت‌های بورسی حمایت و استقبال می‌کنیم، زیرا توسعه ان‌ها به نفع اقتصاد کشور است.
وی ادامه داد: پیش بینی کرده ایم برای سال آینده چنانچه شرکت‌های بورسی درآمد‌های مالیاتی را صرف توسعه کنند مشمول معافیت شوند. همچنین پیش بینی شده شرکت‌های بورسی معافیت ۱۰ درصد و در شرایطی ۲۰ درصد را شامل شوند.
معاون وزیر اقتصاد در مورد مالیات نقل و انتقال سهام نیز توضیح داد: مالیات مالیات نقل و انتقال سهام هم اکنون نیز وجود دارد و مبالغ بسیار قابل توجهی را دریافت می‌کنیم و رویه نیز تغییر نخواهد کرد. این مالیات در بورس نیم درصد و در خارج از بورس ۴ درصد ارزش اسمی سهم خواهد بود.
 
 
تشکیل اداره کل مالیات سلبریتی‌ها
منظور در مورد شناسایی مالیات سلبریتی‌ها عنوان کرد: سلبریتی‌ها مانند سایر مودیان ما هستند و بر اساس میزان درآمدی که دارند مشمول مالیات می‌شوند.
وی ادامه داد: اداره کلی در تهران فقط برای مالیات سلبریتی‌ها راه‌اندازی شده و همه قرارداد‌های این افراد را بررسی و شناسایی می‌کنند.
رئیس سازمان امور مالیاتی در ادامه با اشاره به شناسایی مودیان جدید با استفاده از پایگاه‌های اطلاعتی و کنترل این پایگاه‌ها عنوان کرد: دو میلیون و ۲۰۰ هزار مودی جدید شناسایی شده است. البته ممکن است بسیاری از آن‌ها مودی کوچک باشد. اما همه کسانی که در اقتصاد مشغول کسب درآمد هستند باید بر اساس درآمد خود در پرداخت مالیات تمکین کنند.
منظور ادامه داد: امسال یک میلیون و ۳۰۰ هزار شرکت اظهارنامه ندادند و سازمان برای ان‌ها اظهارنامه تولید کرد. از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ حدود ۳ میلیون واحد صنفی علی رغم کسب درآمد اظهارنامه ارائه نکردند که سازمان برای آن‌ها تولید کرد. مالیات این شرکت‌ها حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان است.
 
 
رمزارز‌ها مشمول مالیات می‌شوند
وی در ادامه در مورد مالیات رمزارز‌ها اظهار کرد: به عنوان کارشناس اقتصادی به مردم توصیه می‌کنم وارد بازار رمزارز نشوند، زیرا پر ریسک است افت و خیز زیادی دارد. به طور کلی در قوانین معاملات رمزارز غیرقانونی است، اما سازمان امور مالیاتی با کمک بانک مرکزی سکو‌های معاملات رمرزارز را پایش می‌کند و بر اساس میزان خرید و فروشی که یک فرد انجام داده که از حساب‌های بانکی قابل شناسایی است میزان درآمد شناسایی می‌شود.
این مسئول ادامه داد: اگر به این اطلاعات دست پیدا کنیم مالیات اخذ خواهیم کرد. البته این موضوع منوط به این است که بانک مرکزی اطلاعات را پایش کند و در اختیار قرار دهد. هنوز گزارشی در این حوزه دریافت نکردیم.
 
 
شناسایی شرکت‌های سوری
منظور با اشاره به شرکت‌های سوری و فاکتورفروش عنوان کرد: این شرکت‌ها به منابع نظام مالیاتی اسیب وارد می‌کنند. یکی از اولویت‌های سازمان مقابله با این شرکت‌ها است. در این راستا همکاران را توجیه کردیم چگونه که این شرکت‌ها را شناسایی و با آن‌ها برخورد کنند.
وی ادامه داد: در این راستا طی سه ماه گذشته سه فاکتورفروش در یزد بالغ بر ۳۰۰۰ میلیارد تومان شناسایی شد که فرد اصلی دستگیر شد و شبکه تحت شناسایی و بازجویی قرار دارد. همچنین در همدان یک فاکتور فروش بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان و در اذربایجان شرقی نیز یک فاکتور سوری حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان شناسایی شد. پس از شناسایی این شرکت‌ها از ان‌ها مالیات اخذ می‌شود و به ان‌ها جریمه کیفری تعلق می‌گیرد.
 
 
با تخلف پزشکان برخورد می‌شود
معاون وزیر اقتصاد در ادامه در مورد مالیات پزشکان توضیح داد: بخشی از درآمد پزشکان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است. طبق قانون این مراکز و بیمارستان‌ها باید ۱۰ درصد درآمد پزشکان را به عنوان مالیات تکلیفی کسر و به صورت علی‌الحساب حساب سازمان امور مالیاتی واریز کنند. میزان مالیاتی پرداختی پزشکان در سه سال اخیر از این محل رشد خوبی داشته است.
منظور افزود: بخش دیگر درآمد پزشکان از ویزیت است و طبق قانون پزشکان باید در مطب‌های خود از کارتخوان استفاده کرده و درخواست پول نقد یا انتقال وجه از طریق کارت به کارت را نکنند. تخلفات زیادی در این راستا گزارش شده است و شماره کارتی که به سازمان گزارش شده برای ما فرقی با دستگاه کارتخوان ندارد.
وی گفت: در سامانه گزارش گری مردمی تخلفات زیادی درباره تخلفات پزشکان اعلام شده است. ما از همه این اطلاعات برای بررسی مالیاتی استفاده خواهیم کرد و واریزی به کارت‌هایی که مردم اعلام می‌کنند را مانند دستگاه پذیرنده در نظر می‌گیریم.
رئیس سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: اگر مردم با چنین موردی مواجه شدند حتما برای رسیدگی به سازمان گزارش دهند.
 
نهاد‌های عمومی مالیات می‌دهند
منظور با بیان اینکه هر سازمان و نهادی که مشمول مالیات است باید مالیات پرداخت کند، گفت: ستاد اجرایی فرمان امام یک نهاد حاکمیتی است و میزان مالیاتی که از این ستاد و شرکت‌های زیرمجموعه اخذ شده در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان بوده است. پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان برسد.
وی ادامه داد: بنیاد مستضعفان و جانبازان بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند.
به گفته منظور، رقم معافیت مالیاتی در سال گذشته ۳۴۰ هزار میلیارد و میزان مالیات دریافتی ۳۰۶ هزار میلیارد بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید