تقاطع در تحلیل تکنیکال چیست؟

تقاطع در تحلیل تکنیکال چیست؟

تقاطع (Crossover) نقطه‌ای از نمودار است که در آن یک اندیکاتور تکنیکال و قیمت دارایی با یکدیگر تلاقی پیدا می‌کنند، یا زمانی رخ می‌دهد که دو اندیکاتور یکدیگر را قطع می‌کنند.

تقاطع‌ها معمولاً جهت تخمین عملکرد یک ابزار مالی و یا پیش‌بینی در خصوص تغییرات آیندهٔ روند، مانند بازگشت‌ روند (reversals) یا شکست‌های قیمتی (breakouts) استفاده می‌شوند.

مثال‌های معمول تقاطع‌ها، شامل تقاطع طلایی (golden cross) و تقاطع مرگ (death cross) می‌باشند که در میانگین‌های متحرک متفاوت، دیده می‌شوند.
نکات کلیدی:

  • یک تقاطع اشاره به تلاقی یک اندیکاتور با قیمت یا تلاقی چند اندیکاتور با یکدیگر دارد. این اندیکاتورها می‌توانند یکدیگر را قطع کرده یا باهم هم‌پوشانی داشته باشند.
  • تقاطع‌ها در تحلیل تکنیکال به‌منظور تأیید الگوها و اتفاقات روندها، از جمله بازگشت‌های روندی و شکست‌های قیمتی استفاده‌شده و سیگنال‌های خریدوفروش صادر می‌کنند.
  • تقاطع میانگین‌های متحرک مانند تقاطع مرگ یا تقاطع طلایی، به‌طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درک مفهوم تقاطع

تقاطع در تحلیل تکنیکال برای پیش‌بینی نحوهٔ عملکرد قیمت سهام در آینده‌ای نزدیک استفاده می‌شود. در بیشتر مدل‌ها، یک تقاطع سیگنالی برای خرید یا فروش دارایی پایه صادر می‌کند.

سرمایه‌گذاران از تقاطع‌های شکل‌گرفته در کنار دیگر اندیکاتورها برای یافتن نقاط برگشت قیمت (turning points)، روندهای قیمتی (price trends) و جریان پول (money flow) استفاده می‌کنند.

تقاطع در تحلیل تکنیکال چیست؟
تقاطع در تحلیل تکنیکال برای پیش‌بینی نحوهٔ عملکرد قیمت سهام در آینده‌ای نزدیک استفاده می‌شود. در بیشتر مدل‌ها، یک تقاطع سیگنالی برای خرید یا فروش دارایی پایه صادر می‌کند.

تقاطع‌ها نشان‌دهندهٔ دلیل شکست‌های قیمتی به سمت بالا یا پایین (breakouts or breakdowns) هستند. میانگین‌های متحرک می‌توانند تغییرات در روند قیمتی را با تقاطع‌ها به نمایش بگذارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شکست قیمتی مقاله آموزشی «شکست قیمتی در تحلیل تکنیکال چیست؟» را مطالعه نمایید.

برای مثال، یک تکنیک برای تشخیص بازگشت روند، استفاده از یک میانگین متحرک ساده با بازهٔ زمانی 5 در کنار یک میانگین متحرک ساده با بازهٔ زمانی 15 می‌باشد. هرگونه تقاطع بین این دو میانگین متحرک، سیگنال یک بازگشت احتمالی در روند را به ما می‌دهد یا می‌تواند سیگنال شکست قیمتی به سمت بالا یا پایین را صادر کند.

شکست قیمتی به سمت بالا، با حرکت میانگین متحرک 5 روزه به بالای میانگین متحرک 15 به نمایش گذاشته می‌شود. این مورد نشان‌دهندهٔ یک روند صعودی می‌باشد، که از قله‌ها و کف‌های بالارونده تشکیل شده است.

یک شکست قیمتی به سمت پایین می‌تواند با حرکت میانگین متحرک 5 روزه به زیر میانگین متحرک 15 روزه نمایش داده شود. این اتفاق نمایش‌دهندهٔ یک روند نزولی می‌باشد، روندی که از سقف‌ها و کف‌های پایین‌رونده تشکیل شده است.

تایم فریم‌های طولانی‌مدت‌تر سیگنال‌های قوی‌تری صادر می‌کنند. برای مثال، یک نمودار روزانه وزن بیشتری نسبت به یک نمودار یک دقیقه‌ای دارد. به‌طور عکس، تایم فریم‌های کوتاه‌مدت‌تر سیگنال‌ها را سریع‌تر صادر کرده، اما سیگنال‌های صادرشده توسط این میانگین‌های متحرک احتمال خطای بالاتری دارند.

تقاطع‌های استوکاستیک

یک تقاطع استوکاستیک (stochastic crossover) شتاب حرکت قیمتی ابزار مالی پایه را اندازه‌گیری می‌کند. این تقاطع به‌عنوان یک ابزار جهت سنجش خرید افراطی یا فروش افراطی در بازار، استفاده می‌شود.

زمانی که تقاطع استوکاستیک باند 80 را رد می‌کند، ابزار مالی در وضعیت خرید افراطی (overbought) قرار می‌گیرد. زمانی که تقاطع استوکاستیک به سطح زیرین باند 20 حرکت می‌کند، ابزار مالی پایه در وضعیت فروش افراطی (oversold) قرار می‌گیرد. این اتفاق یک سیگنال فروش را صادر می‌کند. سیگنال خرید زمانی صادر می‌شود که تقاطع استوکاستیک به سطوح بالاتر از باند 20 برگردد.

تقاطع در تحلیل تکنیکال چیست؟
یک تقاطع استوکاستیک (stochastic crossover) شتاب حرکت قیمتی ابزار مالی پایه را اندازه‌گیری می‌کند. این تقاطع به‌عنوان یک ابزار جهت سنجش خرید افراطی یا فروش افراطی در بازار، استفاده می‌شود.

مانند تمامی استراتژی‌های معامله‌گری و اندیکاتورهای تکنیکال، این روش پیش‌بینی حرکات قیمت نیز تضمین‌شده نیست. اما ابزارهای مکملی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای بررسی فعالیت‌های معاملاتی استفاده کنید.

هر چند تغییرات غافلگیرکننده در بازار می‌توانند تمامی این یافته‌ها را نادرست یا بلااستفاده جلوه دهند. همچنین، ممکن است سرمایه‌گذاران در ورود اطلاعات اشتباه کنند. بنابراین اطلاعات ایجادشده توسط این تقاطع‌ها نیز از دقت کافی برخوردار نخواهند بود.

مثال: تقاطع طلایی

تقاطع طلایی (golden cross pattern) الگویی کندلی بوده و سیگنالی صعودی به‌شمار می‌رود. در این وضعیت یک میانگین متحرک کوتاه‌مدت به سطح بالای میانگین متحرک بلندمدت حرکت می‌کند.

الگوی تقاطع طلایی، یک الگوی شکست صعودی است که از تقاطع دو میانگین متحرک کوتاه‌مدت و بلندمدت ایجاد می‌شود که در آن میانگین متحرک کوتاه‌مدت (مانند میانگین متحرک 15 روزه) میانگین متحرک بلندمدت را (مانند میانگین متحرک 50 روزه) به سمت بالا می‌شکند.

همان طور که اندیکاتورهای بلندمدت دارای وزن بیشتری می‌باشند، تقاطع طلایی نیز نشان‌دهندهٔ افقی صعودی برای بازار می‌باشد، حجم‌های معاملاتی سنگین نیز به تحقق این پیش‌بینی کمک می‌کنند. نقطهٔ مقابل الگوی تقاطع طلایی، الگوی تقاطع مرگ (death cross) می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید