تسنیم – هواشناسی ایران ۱۴۰۱/۱۰/۰۷؛ هشدار تداوم فعالیت سامانه بارشی/ بارش برف و باران در ۹ استان


ریحان نیوز – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های خراسان رضوی،‌ خراسان جنوبی،‌ یزد، کرمان،‌ هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و جزایر واقع در خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان بارندگی،‌ رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش بینی شده است.
فردا پنجشنبه در استان‌های ساحلی دریای خزر و روز جمعه در گیلان بارش‌های پراکنده روی می‌دهد. شنبه و یکشنبه هفته آینده جو آرامی در کشور پیش بینی شده است.
از روز پنجشنبه تا اواسط هفته آینده غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت افزایش می‌یابد. همچنین خلیج‌فارس طی 2 روز آینده و غرب دریای خزر روز پنجشنبه مواج است.
توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی
نوع مخاطره: بارش برف و باران و در نقاط مستعد رعدوبرق
منطقه اثر:
چهارشنبه 1401/10/07: خراسان جنوبی، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب اصفهان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شمال غرب فارس، بوشهر و جنوب شرق خوزستان.
اثر مخاطره: آبگرفتگی معابر عمومی، بارش برف و کولاک همراه با انسداد جاده‌ها و محورهای روستایی در نواحی سردسیر و کوهستانی، لغزندگی جاده‌ها و معابر عمومی، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال اختلال در انتقال حامل‌های انرژی به‌ویژه صنعت برق و گازرسانی.
توصیه: آمادگی در خدمت‌رسانی ناوگان حمل‌ونقل، لایروبی کانال‌ها و آبروها، عدم توقف و احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، آمادگی دستگاه‌های اجرایی مسئول از جمله شهرداری‌ها و راهداری‌ها و دستگاه‌های امدادرسان، پرهیز از رفت‌وآمدهای غیرضروری در سفرهای بین‌شهری و مدیریت مناسب در اراِئه حامل‌های انرژی.
توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری
نوع مخاطره: وزش باد شدید
منطقه اثر:
چهارشنبه 1401/10/07: سیستان و بلوچستان، هرمزگان، شرق کرمان، خراسان جنوبی.
اثر مخاطره: احتمال اختلال در تردد به‌سبب کاهش شعاع دید، خسارت به صنعت کشاورزی، شکستن درختان فرسوده، آسیب به سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات، تأخیر و احتمال لغو پروازها.
توصیه: اجتناب از سفرهای غیرضروری، عدم پارک خودروها کنار درختان فرسوده، ساختمان‌های نیمه‌کاره و تابلوهای تبلیغاتی، اجتناب از سفرهای غیرضروری، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، اجتناب از پرواز با بالگرد، هواپیماهای سبک و گلایدر و اجتناب از فعالیت‌های کویرنوردی.
توصیف سامانه: آلودگی هوا
نوع مخاطره: آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس
منطقه اثر:
چهارشنبه 1401/10/07: تهران، کرج، ارومیه و تبریز.
پنج‌شنبه 1401/10/08: تهران، کرج، ارومیه و تبریز.
اثر مخاطره: افزایش غلظت آلاینده‌ها، افزایش شاخص‌های آلودگی هوا و کاهش کیفیت هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده (ثابت و متحرک) به‌ویژه در مناطق پرتردد تا حد ناسالم.
توصیه: مدیریت بهینه در مصرف سوخت‌های فسیلی، کنترل فعالیت‌های صنعتی آلاینده، کاهش تردد غیرضروری و پرهیز از حرکات ورزشی در فضای باز، به‌ویژه سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری‌های قلبی و تنفسی.
انتهای پیام/
∎​

دیدگاهتان را بنویسید