تسنیم – هشدار سازمان ملل درباره شرایط “بسیار غم‌انگیز” سرمایه‌گذاری


ریحان نیوز – به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، سازمان کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) در گزارش اخیر خود هشدار داد که فضای سرمایه‌گذاری بین‌المللی در سال گذشته میلادی «بسیار غم‌انگیز» بود، چرا که شوک‌های ژئوپلیتیکی و اقتصادی اعتماد سرمایه‌گذاران را در سراسر جهان تضعیف کرد.
آنکتاد در گزارش سرمایه گذاری جهانی خود در سال 2023 اعلام کرد که سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهانی (FDI) پس از بازگشت قوی در سال 2021 با 12 درصد کاهش در سال 2022 به 1.3 تریلیون دلار رسید.
این سازمان کاهش سرمایه‌گذاری جهانی را ناشی از همزمانی چندین بحران از جمله جنگ اوکراین، قیمت‌های بالای مواد غذایی و انرژی، و افزایش بدهی دولت‌ها دانست.
ربکا گرینسپن، دبیر کل آنکتاد در این گزارش گفت: افزایش تورم، ترس از رکود و تلاطم در بازارهای مالی بسیاری از برنامه‌های سرمایه گذاری را در ابتدای سال جاری میلادی به حالت تعلیق درآورد.
بر اساس این گزارش، چالش‌های اقتصادی جهان تأثیر بسیار بدی بر تأمین مالی پروژه‌های بین‌المللی و ادغام شرکت‌ها و تملک‌های برون مرزی داشته است.
به گفته سازمان آنکتاد، رکود سرمایه‌گذاری بیشتر در اقتصادهای توسعه‌یافته احساس می‌شود، جایی که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به دلیل محدودیت‌های مالی بیشتر، نرخ‌های بهره بالاتر و عدم اطمینان در بازار سرمایه با 37 درصد کاهش به 378 میلیارد دلار رسید.
شرکت های چند ملیتی در اقتصادهای توسعه یافته در درجه اول مسئول کاهش جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی بودند زیرا صنایع مختلف در سراسر جهان با اختلالات عرضه مواجه شدند.
انتهای پیام/
∎​

دیدگاهتان را بنویسید