تحلیل بازار – پیش بینی روند بازار سهام| شاخص کل بورس به منطقه حمایت رسیده است


ریحان نیوز –
به گزارش بازار به نقل از ایبنا، پژمان خلیلی، کارشناس بازارسرمایه، گفت: از پایان هفته اول بهمن ماه پیش‌بینی احتمال ریزش بازارسهام در هفته دوم بهمن ماه می‌رفت و در نهایت این ریزش محقق شد.
این فعال بازارسرمایه ابراز داشت: ریزش شاخص کل بورس سه دلیل داشت، اول این که واگرایی منفی در شاخص کل بازارسهام دیده می‌شد، دوم این که ارزش کل معاملات بورس تهران روند کاهشی طی کرده بود و در آخر، خط روند کوتاه مدت شاخص کل بورس نیز شکسته شده بود. بدین ترتیب بازار سهام منتظر جرقه‌ای برای افت شاخص کل بورس بود، که در نهایت با نامه شورای رقابت شرایط کاهش شاخص کل بازارسهام فراهم شد.
خلیلی تصریح کرد: شاخص کل بازار سرمایه در حال حاضر به منطقه حمایت کوتاه مدت رسیده است.
این کارشناس بازارسرمایه گفت: اگر ارزش معاملات در هفته آینده افزایش یابد، به طوری که پول حقیقی به بازارسرمایه ورود کند، شاخص کل بورس می‌تواند سقف‌های قبلی خود را لمس کند، اما اگر ارزش معاملات همچنان روند کاهشی داشته باشد، شاخص کل بورس به روند فعلی خود ادامه خواهد داد.
این تحلیل گر بازارهای مالی بیان داشت: در حال حاضر حجم معاملات سیر نزولی دارد و در آخرین روز معاملاتی هفته، حجم معاملات تا ۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافته بود. این در حالی است که ارزش معاملات در هفته گذشته به ۱۱ هزار میلیارد تومان نیز رسیده بود.
این تحلیل گر بازارسهام گفت: اگر حجم معاملات درهفته آینده همچنان کاهش یابد، بدین معنی است که رشد شاخص در روزهای سه شنبه و چهارشنبه تشکیل یک پولبک بوده است برای ادامه افت بازار سهام.
خلیلی با اشاره به افزایش نرخ سود سپرده در نیمه‌های هفته گذشته و تاثیر آن بر بازار سهام گفت: افزایش سود سپرده تاثیری بر بازار سهام ندارد، زیرا بازارسرمایه نسبت به بازارهای موازی بسیار عقب افتاده است.
وی افزود: استعداد گروه خودرویی برای رشد شارپی تا پایان سال بسیار زیاد است، به شرط این که شورای رقابت از موضع خود عقب نشینی کند و یا این که مسئولان تصمیمی اتخاذ کنند که شورای رقابت دخالتی در بازار خودرو نداشته باشد.
این کارشناس بازارسرمایه عنوان کرد: چند روزی است که ارزش معاملات در گروه بانکی افزایش یافته است، این موضوع موجب شده است تا گروه بانک مستعدد بیشترین رشد تا پایان سال شود.
پژمان خلیلی در پایان تاکید کرد: سهام‌های صادراتی از شرایط خوبی برای رشد برخوردار هستند. همچنین نمادهای پالایشی چند وقتی است که کف سازی کرده اند و احتمال رشد این سهم‌ها بالا است.

∎​

دیدگاهتان را بنویسید