بهترین کارت گرافیک‌‌های ماینینگ در سال ۲۰۲۱

با اوج‌گیری دوباره قیمت بیت کوین و اتریوم و به‌دنبال آن باقی ارزهای دیجیتال، پس از دو سه سال مجدداً تب استخراج همه‌گیر شده است و دوباره بازار کارت گرافیک ماینینگ را داغ کرده است. البته شاید این وضعیت و درآمد مناسب آن خیلی‌ها را برای ورود به این عرصه وسوسه کند، اما افزایش سرسام‌آور قیمت تجهیزات استخراج و به‌خصوص کارت گرافیک‌ که به نظر می‌رسد قیمت آنها بر پایه قیمت روزانه اتریوم تعیین می‌شود، مانع بزرگی برای این کار است.
با از رده خارج‌شدن کارت‌های چهار گیگابایتی (برای الگوریتم Ethash)، قیمت کارت‌های با حافظه ۶ گیگابایت به بالا طی چند ماه گذشته دو تا سه برابر شده و این موضوع، خرید یک کارت گرافیک قوی را برای بسیاری از گیمرها به یک رویا تبدیل کرده است. این افزایش قیمت، شرکتی مانند انویدیا را وادار کرد که روی کارت RTX ۳۰۶۰ TI (که یکی از کارت‌های با قیمت مناسب این شرکت است) موانع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خاصی را برای پایین آوردن هش‌ریت (یا همان قدرت استخراج) نصب کند و علاوه بر این، چند کارت جدید مخصوص استخراج را هم معرفی کند که البته هنوز به بازار عرضه نشده‌اند.
متأسفانه واقعیت این است که اگر شما تجهیزات و کارت‌های مناسب را از سه یا چهار ماه پیش خریداری نکرده باشید، حالا باید هزینه بسیار گزافی را برای تهیه آنها پرداخت کنید. همین امر، زمان لازم برای بازگشت سرمایه و رسیدن به سود را برای شما طولانی‌تر می‌کند. با این همه، در این مقاله به‌رسم هر سال برترین کارت‌های گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال را معرفی کنیم.
استخراج با کارت گرافیک چیست؟
برای استخراج ارزهای دیجیتال زیادی مانند اتریوم، اتریوم کلاسیک، ریون کوین و ده‌ها رمز ارز دیگر نیاز به استفاده از قدرت پردازش کارت گرافیک است.
همچنین بخوانید: آموزش استخراج اتریوم
استخراج با کارت گرافیک به‌طور کلی به این صورت است که یک سیستم کامپیوتری که دارای کارت گرافیک‌های قدرتمند است جمع‌آوری و سر هم می‌کنید، سپس روی سیستم خود سیستم‌عامل (مثل ویندوز) نصب می‌کنید و پس از آن با نصب نرم‌افزار ماینینگ روی سیستم خود و اتصال به یک استخر استخراج می‌توانید استخراج و کسب درآمد را آغاز کنید. به سیستم‌هایی که برای ماینینگ جمع‌آوری می‌شوند، ریگ ماینینگ هم می‌گویند.
یک ریگ کارت گرافیک متشکل از ۸ کارت گرافیک
به‌طور خلاصه هر کارت گرافیک (GPU) دارای یک توان پردازشی است که در حوزه ماینینگ به آن اصطلاحاً نرخ هش یا هش ریت (Hashrate) می‌گویند. به یاد داشته باشید هش ریت هر کارت گرافیک ماینینگ روی هر رمز ارز یا به‌طور دقیق‌تر روی هر الگوریتم می‌تواند متفاوت باشد. همچنین فعالیت کارت گرافیک نیازمند مصرف برق است و هر GPU مصرف برق مشخص دارد.
برای مشخص‌کردن سود ماینینگ باید قدرت پردازش کارت‌های گرافیک خود به همراه مصرف برق آن‌ها را در یک ماشین حساب استخراج وارد کنید. برای این کار می‌توانید از ماشین حساب ماینینگ سایت رمز ارز استفاده کنید.
بهترین کارت‌های گرافیک برای استخراج در سال ۲۰۲۱
پیش از معرفی کارت‌ها لازم می‌دانیم تأکید کنیم که درصد شانس کسب سود از طریق استخراج بسیار متغیر است و به عوامل زیادی بستگی دارد. از طرفی، به‌روزرسانی موسوم به EIP ۱۵۵۹ اتریوم که طی چند ماه آینده اعمال خواهد شد را هم نباید فراموش کرد. این به‌روزرسانی برای کاهش و ثبات کارمزد تراکنش‌های بلاک چین اتریوم طراحی شده و می‌تواند باعث کاهش درآمد ماینرها شود. البته این امکان هم وجود دارد که کاهش کارمزد تراکنش‌ها و سوزاندن بخشی از آن در هر چرخه، باعث افزایش قیمت توکن‌ها شود؛ اما پیش‌بینی در این مورد کار بسیار مشکلی است.
انتخاب‌های ما در این فهرست بر اساس قدرت محاسباتی (هش‌ریت)، قیمت، مصرف برق، مدت‌زمان لازم برای بازگشت سرمایه و در دسترس بودن آنها (بر اساس قیمت امروز اتریوم و دلار) انجام شده است. در این فهرست کارت‌های RTX ۳۰۹۰ از شرکت انویدیا و RX ۶۹۰۰ XT از شرکت AMD به دلیل قیمت و ریسک بالای خرید آنها و کارت گرافیک ماینینگ‌ RTX ۳۰۶۰ TI به دلیل محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی انویدیا حذف شده‌اند. البته ظاهراً محدودیت‌های این کارت توسط هکرها برداشته شده است، اما برای استفاده از آن باید کارت به مانیتور متصل باشد و نباید از رایزر استفاده شود. بنابراین تا زمان مشخص‌شدن وضعیت این کارت، خرید آن را توصیه نمی‌کنیم.
کارت گرافیک Radeon RX ۵۷۰۰ XT
Radeon RX ۵۷۰۰ XT
نقاط قوت: قیمت معقول، هش‌ریت عالی با توجه به قیمت، مصرف برق پایین، اجرای اکثر بازی‌ها با کیفیت بالا
سری ۵۰۰۰ کارت گرافیک ماینینگ شرکت AMD در زمینه استخراج بسیار عالی عمل می‌کند. این کارت با مصرف برق حدود ۱۳۰ وات می‌تواند به هش ریتی معادل ۵۰ تا ۵۴ مگاهش (بسته به نوع حافظه) برسد. البته سری معمولی آن یعنی ۵۷۰۰ هم با مود بایوس و تنظیمات مناسب می‌تواند به همین ارقام دست پیدا کند؛ اما خرید سری XT از نظر ما انتخاب بهتری است.
ویژگی‌های Radeon RX ۵۷۰۰ XT
هش‌ریت در Ethash: حدود ۵۵ مگاهش بر ثانیههش‌ریت در Zhash: حدود ۴۸ هش بر ثانیهفرکانس پایه: ۱,۶۷۰ مگاهرتزفرکانس بوست: ۱,۹۰۵ مگاهرتزحافظه: ۸ گیگابایت GDDR6مصرف انرژی: ۱۳۰ وات

کارت گرافیک Radeon RX ۵۶۰۰ XT
Radeon RX ۵۶۰۰ XT
نقاط قوت: قیمت مناسب، مصرف برق بسیار پایین، دمای مناسب،‌ مناسب برای بازی‌های آنلاین با کیفیت عالی
این کارت گرافیک ماینینگ با تنظیمات مناسب و استفاده از آخرین نسخه نرم‌افزار Teamredminer می‌تواند با مصرف توانی حدود ۱۱۰ وات به هش ریت ۴۰ تا ۴۳ مگاهش دست پیدا کند و قیمت آن بسیار پایین‌تر از ۵۷۰۰ است. البته این کارت برای گیمینگ با جزئیات بالا و کیفیت ۴K مناسب نیست؛ اما در کیفیت ۱۰۸۰ عملکردی بسیار خوب و نزدیک به کارت ۲۰۶۰ انویدیا دارد.
ویژگی‌های Radeon RX ۵۶۰۰ XT
هش‌ریت در Ethash: حدود ۴۰.۵ مگاهش بر ثانیههش‌ریت در Zhash: حدود ۳۸ هش بر ثانیهفرکانس پایه: ۱,۱۳۰ مگاهرتزفرکانس بوست: ۱,۵۶۰ مگاهرتزحافظه: ۶ گیگابایت GDDR6مصرف انرژی: ۱۱۰ وات

کارت گرافیک GeForce RTX ۲۰۶۰ Super
GeForce RTX ۲۰۶۰ Super
نقاط قوت: قیمت مناسب، پهنای باند حافظه بالا، هش‌ریت بالا با توجه به قیمتنقاط ضعف: برتری مطلق کارت‌های سری ۳۰۰۰ بر این نسل در اجرای بازی‌ها
هش‌ریت اکثر کارت‌های ۶ گیگابایت به بالای سری ۲۰۰۰ انویدیا نزدیک به هم و بین ۴۰ تا ۴۴ مگاهش است و به همین دلیل، بهتر است ارزان‌ترین آنها را برای خرید انتخاب کنید. این کارت با مصرف ۱۴۰ وات می‌تواند به هش‌ریت بین ۴۰ تا ۴۴ مگاهش دست پیدا کند که با توجه به قیمتش، بسیار قابل‌توجه است. شاید کارت‌های سری ۲۰۰۰ دیگر برای گیمرها آن جذابیت قبلی را نداشته باشند؛ اما نمی‌توان قدرت آنها در اجرای بازی‌ها را نادیده گرفت.
ویژگی‌های GeForce RTX ۲۰۶۰ Super
هش‌ریت در Ethash: حدود ۴۰ مگاهش بر ثانیهفرکانس پایه: ۱,۴۷۰ مگاهرتزفرکانس بوست: ۱,۶۵۰ مگاهرتزحافظه: ۸ گیگابایت GDDR6مصرف انرژی: ۱۴۰ وات

کارت گرافیک Radeon RX ۵۸۰ 8GB
Radeon RX ۵۸۰ 8GB
نقاط قوت:‌ قیمت پایین، در دسترس بودن، قدرت گیمینگ قابل‌قبولنقاط ضعف:‌ توقف تولید، قیمت‌گذاری نامعقول در بازار
اکثر کارت‌ گرافیک‌های طراحی‌شده با معماری پولاریس (Polaris) که شامل کارت‌های هشت گیگابایتی ۴۷۰، ۴۸۰، ۵۷۰، ۵۸۰ و ۵۹۰ می‌شود، مصرف توان و هش‌ریت تقریباً مشابهی دارند. این معماری می‌تواند با اورکلاک مناسب و با مصرف برق حدوداً ۱۳۰ وات، به هش‌ریتی بین ۲۸ تا ۳۲ مگاهش برسد. فقط یادتان باشد که از خرید کارت‌های ۴ گیگابایتی خودداری کنید.
نقطه‌ضعف این سری، قدیمی بودن طراحی آن است. حدود ۴ سال از عرضه این کارت‌ها می‌گذرد و همین باعث خواهد شد که در آینده برای فروش آن به مشکل بربخورید. در ضمن، تقریباً تمامی کارت های گرافیک ماینینگ سری ۵۸۰ موجود در بازار، دست‌دوم یا بازسازی‌شده هستند و باید در هنگام خرید از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.
ویژگی‌های Radeon RX ۵۸۰ 8GB
هش‌ریت در Ethash: حدود ۳۰.۵ مگاهش بر ثانیههش‌ریت در Zhash: حدود ۲۱ هش بر ثانیهفرکانس پایه: ۱,۲۵۷ مگاهرتزفرکانس بوست: ۱,۳۴۰ مگاهرتزحافظه: ۸ گیگابایت GDDR5مصرف انرژی: ۱۳۰ وات

کارت گرافیک GeForce GTX ۱۶۶۰ Super
GeForce GTX ۱۶۶۰ Super
نقاط قوت: مصرف برق بسیار پایین، توان محاسباتی در حد AMD RX ۵۸۰، قیمت مناسب
قیمت این کارت کمی پایین‌تر از قیمت کارت‌های سری ۵۸۰ است؛ اما این به‌دلیل کیفیت بیشتر کارت‌های ۵۸۰ نیست و صرفاً به‌دلیل جو مثبت کاذبی است که برای این کارت‌ها ایجاد شده. نکته جالب این است که قبل از همه‌گیری دوباره تب ماینینگ، قیمت این کارت‌ها بیشتر از سری ۵۸۰ بود. هش‌ریت این کارت با مصرف برق ۹۰ وات بین ۲۶ تا ۳۰ مگاهش متغیر است. این کارت در اجرای بازی‌های جدید، عملکرد بسیار خوبی دارد.
ویژگی‌های GeForce GTX ۱۶۶۰ Super
هش‌ریت در Ethash: حدود ۲۹.۳۰ مگاهش بر ثانیههش‌ریت در Zhash: حدود ۳۳ هش بر ثانیهفرکانس پایه: ۱,۵۳۰ مگاهرتزفرکانس بوست: ۱,۷۸۵ مگاهرتزحافظه: ۶ گیگابایت GDDR6مصرف انرژی: ۹۰ وات

کارت گرافیک Radeon RX Vega ۵۶

نقاط قوت: توان محاسباتی عالی، پهنای باند حافظه بالا، قدرت گیمینگ در حد کارت ۱۰۸۰ و ۲۰۶۰ انویدیا، عملکرد خوب در پردازش الگوریتم‌های دیگرنقاط ضعف:‌ تنظیمات پیچیده برای اورکلاک، معماری قدیمی
کارت‌های سری وگا شرکت AMD که به حافظه‌های گران‌قیمت HBM مجهز هستند، شاید (برای کاربردهای دیگر) به پایان راه خود رسیده باشند؛ اما نمی‌توان قدرت آنها را در زمینه استخراج انکار کرد. این کارت‌ها با اورکلاک و بسته به نوع حافظه خود با مصرف حدود ۱۷۰ وات، می‌توانند به هش‌ریتی بین ۴۲ تا ۴۸ مگاهش دست پیدا کنند.
البته گیر آوردن این کارت‌ها در بازار ایران کار آسانی نیست و سروکله زدن با تنظیمات آنها به افراد ناوارد توصیه نمی‌شود.
ویژگی‌های Radeon RX Vega ۵۶
هش‌ریت در Ethash: حدود ۴۵ مگاهش بر ثانیههش‌ریت در Zhash: حدود ۳۴ هش بر ثانیهفرکانس پایه: ۱,۱۵۶ مگاهرتزفرکانس بوست: ۱,۴۷۱ مگاهرتزحافظه: ۸ گیگابایت HBM2مصرف انرژی: ۱۷۰ وات

کارت گرافیک Radeon RX ۶۸۰۰ XT
Radeon RX ۶۸۰۰ XT
نقاط قوت: بهترین کارت شرکت AMD برای استخراج و اجرای بازی‌ها، توان محاسباتی بالا، قیمت مناسب، عمکلرد گیمینگ فوق‌العاده
کارت‌های Big Navi شرکت AMD در زمینه ماینینگ بسیار عالی و مؤثر عمل می‌کنند. این کارت‌ها با مصرف ۱۵۰ وات می‌توانند به‌سادگی به هش‌ریت ۶۵ مگاهش دست پیدا کنند و با توجه به قیمت ارزان‌تر آنها نسبت به ۶۹۰۰ XT، این کارت‌ها بهترین انتخاب از این سری محسوب می‌شود.
ویژگی‌های Radeon RX ۶۸۰۰ XT
هش‌ریت در Ethash: حدود ۶۴ مگاهش بر ثانیههش‌ریت در Zhash: حدود ۹۰ هش بر ثانیهفرکانس پایه: ۱,۸۲۵ مگاهرتزفرکانس بوست: ۲,۲۵۰ مگاهرتزحافظه: ۱۶ گیگابایت GDDR6مصرف انرژی: ۱۵۰ وات

کارت گرافیک GeForce RTX ۳۰۸۰
GeForce RTX ۳۰۸۰
نقاط قوت: ‌بهترین کارت گیمینگ موجود در بازار با توجه به قیمت، بالاترین هش‌‌ریت بعد از RTX ۳۰۹۰نقاط ضعف: ‌قیمت بالا
قیمت این کارت گرافیک ماینینگ حدوداً دو برابر رقیب خود یعنی ۶۸۰۰ XT است. این کارت چه از نظر قدرت اجرای بازی‌ها و چه ازنظر توان استخراج، بعد از کارت RTX ۳۰۹۰ سریع‌ترین کارت دنیا محسوب می‌شود و با توجه به قیمت ارزان‌تری که دارد، انتخاب بهتری به نظر می‌رسد. این کارت با مصرف برق حدود ۲۳۰ وات می‌تواند به هش‌ریتی بین ۹۵ تا ۱۰۰ مگاهش دست پیدا کند و نقطه مثبت دیگر آن، عملکرد بی‌نظیری است که در اجرای بازی‌ها از خود نمایش می‌دهد. کارت RTX ۳۰۸۰ بازی‌ها را با بالاترین جزئیات ممکن اجرا و از تمام تکنولوژی‌های به‌کار برده شده در بازی‌های نسل جدید پشتیبانی می‌کند.
ویژگی‌های GeForce RTX ۳۰۸۰
هش‌ریت در Ethash: حدود ۹۱.۵ مگاهش بر ثانیههش‌ریت در Zhash: حدود ۱۳۴ هش بر ثانیهفرکانس پایه: ۱,۴۴۰ مگاهرتزفرکانس بوست: ۱,۷۱۰ مگاهرتزحافظه: ۱۰ گیگابایت GDDR6Xمصرف انرژی: ۲۳۰ واات
سخن آخر
در پایان باید اضافه کنیم که این مطلب، یک راهنمای خرید نیست و در آن سعی شده که با توجه به وضعیت قیمت دلار و ارزهای دیجیتال، بهترین پیشنهاد را برای خرید کارت گرافیک ماینینگ به شما ارائه کنیم. به یاد داشته باشید که ورود به این بازار با توجه به قیمت‌گذاری‌های نامعقول و طبیعت پر نوسان آن، همیشه کاری پر ریسک محسوب می‌شود و هر کسی برای ورود به آن و خرید تجهیزات مناسب و منطبق با نیازهای خود، باید خودش دست‌به‌کار شده و تحقیقات خودش را انجام دهد.
همچنین توجه داشتید باشید که ارقام عنوان‌شده در خصوص هش‌ریت و توان مصرفی کارت‌ها با توجه سخت‌افزار، دما، تنظیمات و نوع سیستم‌عامل به‌کار برده شده می‌تواند کمی متفاوت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید