بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو

سایت تریدینگ ویو یکی از بهترین پلتفرم‌های تحلیل تکنیکالی است که ابزارهای بسیار کاربردی‌ای را برای کاربران خود فراهم می‌کند تا آن‌ها بتوانند به کمک این ابزار تحلیل‌های بسیار دقیقی انجام داده و به سود برسند. یکی از ابزارهای این سایت تحلیلی، اندیکاتورها هستند که سیگنال‌های بسیار خوبی را به تریدرها می‌دهند. اما خوشبختانه یا متاسفانه تعداد این اندیکاتورها به قدری زیاد است که امکان شناخت، تعلیم و تست همۀ آن‌ها منطقی نیست. از طرف دیگر، همۀ این اندیکاتورها دقت بالایی ندارند و شاید بهتر باشد که اصلاً به سراغ خیلی از آن‌ها نروید. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو را به شما معرفی کنیم. البته از آنجایی که «بهترین» برای هر شخص متفاوت است، ما تعدادی از بهترین‌ها را معرفی می‌کنیم و شما با توجه به استراتژی خود می‌توانید یک یا چند مورد از آن‌ها را انتخاب کرده و در تحلیل‌های خود از آن استفاده کنید.
بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو
اندیکاتور آر اس آی (RSI)
یکی از پرکاربردترین  و از بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو، شاخص RSI است. این اندیکاتور می‌تواند به چندین روش سیگنال‌هایی را برای تریدرها صادر کند که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. زمانی‌که شاخص RSI را به نمودار خود اضافه کنید، مشاهده خواهید کرد محدوده‌ای که این شاخص نشان می‌دهد، از 0 الی 100 متغیر است و زیرمحدودۀ 30 الی 70 بخش میانی این اندیکاتور به حساب می‌آید؛ جایی که بازار در شرایط نسبتاً با ثباتی در جریان است.

زمانی‌که شاخص RSI به زیر 30 برسد، یعنی فروشندگان در حال عرضۀ دارایی خود به‌صورت هیجانی هستند و درواقع دارایی خود را با قیمتی زیر ارزش واقعی به فروش می‌رسانند. پس از رسیدن شاخص به محدودۀ زیر 30 می‌توان انتظار داشت که قیمت رشد خود را آغاز کند.

زمانی‌که شاخص به بالای 70 برسد، به این معناست که خریداران در حال خرید به‌صورت هیجانی هستند و دارایی موردنظر را با قیمتی بیش از ارزش واقعی آن مبادله می‌کنند. احتمال دارد که پس از رسیدن شاخص به این محدوده، قیمت افت کند؛ البته توجه داشته باشید که با توجه به شرایط بازار ممکن است شاخص برای مدتی در این محدوده باقی بماند. پس با صرف رسیدن شاخص RSI به محدودۀ بالای 70 نمی‌توان انتظار افت قیمت را داشت.
با اینکه برخی معتقدند RSI بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو است، بهتر است که شما به‌عنوان تحلیل‌گر، تحلیل تکنیکال خود را با دقت بالا انجام دهید و در صورت دریافت سیگنال خرید و یا فروش، اندیکاتور RSI را بررسی کنید. درصورتی‎که این اندیکاتور در محدوده‌های بالای 70 و یا زیر 30 باشد، می‌توان آن را به‌عنوان یک تأییدیه برای تحلیل انجام شده در نظر گرفت.

یکی دیگر از روش‌های دریافت سیگنال از اندیکاتور RSI، کشیدن خط روند بر روی شاخص است. در حقیقت شما می‌توانید از ابزار خط روند (Trend Line) که ابزار تحلیل تکنیکال است، بر روی شاخص نیز استفاده کنید و از سیگنال‌های دریافتی آن کمک بگیرید. گرفتن سیگنال از این روش بسیار ساده و مشابه تحلیل روند قیمتی است؛ به‌عنوان مثال، با کشیدن خط روند بر روی شاخص RSI و سپس شکستن روند، می‌توان برگشت روند را پیش‌بینی کرد و سیگنال را دریافت کرد.
همان‌طورکه در تصویر هم قابل مشاهده است، پس از شکسته شدن خط روند در شاخص RSI، روند نزولی به پایان رسیده و روند صعودی آغاز شده است.

یکی دیگر از سیگنال‌هایی که می‌توان از اندیکاتور RSI دریافت کرد، بررسی واگرایی میان اندیکاتور و نمودار قیمتی است. درحقیقت زمانی‌که روند قیمتی یک دارایی صعودی و یا نزولی باشد و روند شاخص در همان‌ محدودۀ قیمتی نزولی باشد، واگرایی رخ داده است. با تشکیل واگرایی میان شاخص و نمودار قیمتی می‌توان چنین برداشت کرد که روند موجود در حال ضعیف شدن است؛ بنابراین درصورتی‌که روند قیمتی صعودی باشد و واگرایی رخ دهد، به این معنا خواهد بود که روند صعودی ضعیف شده است. پس اگر در تحلیل تکنیکال خود سیگنال فروش دریافت کرده باشید، واگرایی مهر تأییدی روی آن خواهد زد.
همان‌طورکه می‌بینید، اندیکاتور RSI جزو بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو است که به روش‌های مختلفی به تحلیل‌گران بازارهای مالی کمک می‌کند. علاوه بر روش‌های رایج در دریافت سیگنال از این اندیکاتور ممکن است برخی تحلیل‌گران با بررسی آن بتوانند سیگنال‌های بهتر و دقیق‌تری را نیز دریافت کنند که تا به حال دیگران متوجه آن نشده‌اند.
اندیکاتور مکدی (MACD)
در اندیکاتور مکدی دو میانگین متحرک و میله‌های هیستوگرامی در کنار هم سیگنال‌های بسیار قوی‌ای را برای تریدر صادر می‌کنند. میانگین متحرک‌هایی که در اندیکاتور مکدی وجود دارند، از نوع نمایی هستند؛ به این معنی که کندل‌های پایانی در تشکیل میانگین متحرک وزن بیش‌تری داشته‌اند، همچنین میله‌های هیستوگرامی از اختلاف دو میانگین متحرک حاصل شده‌اند. میانگین متحرک آبی‌رنگ در این شاخص مربوط به مکدی است؛ درحالی‌که میانگین متحرک قرمز سیگنال نام دارد و شتاب حرکت آن نسبت به میانگین متحرک مکدی بسیار کند است.
اما میله‌های هیستوگرامی در این شاخص از اختلاف دو میانگین متحرک نمایی (EMA) حاصل شده‌اند و هر سۀ این اجزا در تحلیل‌ها به ما کمک می‌کنند تا سیگنال‌هایی را از این اندیکاتور دریافت کنیم. در ادامه، نحوۀ استفاده و سیگنال گرفتن از اندیکاتور مکدی را که می‌توان آن را بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو دانست، بیان خواهیم کرد.

یکی از سیگنال‌هایی که می‌توان از اندیکاتور مکدی دریافت کرد، در زمان تقاطع دو میانگین متحرک نمایی اتفاق می‌افتد. توجه داشته باشید که وضعیت این دو میانگین متحرک می‌تواند وضعیت روند جاری نمودار قیمتی را نشان دهد. زمانی‌که دو میانگین متحرک از هم فاصله داشته باشند و درواقع فضای خالی بزرگی در میان دو میانگین متحرک تشکیل شده باشد، می‌توان چنین برداشت که روند جاری فعلاً قدرتمند است و احتمالاً ادامه‌دار باشد. از این شرایط می‌توان برای باز نگه داشتن معاملات خود استفاده کرد تا بتوان بیش‌ترین سود ممکن را دریافت کرد.
اما زمانی‌که دو میانگین متحرک مکدی (آبی) و سیگنال (قرمز) به هم نزدیک شوند و همدیگر را قطع کنند، دو حالت ممکن است پیش بیاید که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.
اگر میانگین متحرک مکدی (آبی)، میانگین متحرک سیگنال (قرمز) را از پایین به بالا قطع کند، می‌توان در انتظار تضعیف روند نزولی و آغاز یک روند صعودی بود.
اگر میانگین متحرک سیگنال (قرمز)، میانگین متحرک مکدی (آبی) را از بالا رو به پایین قطع کند، احتمالاً روند صعودی در حال ضعیف شدن است و می‌توانیم منتظر آغاز یک روند نزولی باشیم.

یکی دیگر از سیگنال‌هایی که می‌توان از اندیکاتور مکدی دریافت کرد، بررسی خط مبنا در این اندیکاتور و شرایط میانگین متحرک مکدی (آبی رنگ) نسبت به آن است. زمانی‌که میانگین متحرک مکدی از خط مبنا رو به بالا حرکت کند و درواقع صعود کرده و از این خط عبور کند، می‌توان گفت که روند صعودی است و زمانی‌که میانگین متحرک مکدی خط مبنا را رو به پایین قطع کند، به این معنا خواهد بود که روند نزولی است.
تشخیص روند در زمان تحلیل بسیار مهم است. بسیاری از تحلیل‌گران ابتدا روند کلی نمودار قیمتی را شناسایی کرده و پس از تشخیص روند صعودی تنها سیگنال‌های خرید را لحاظ می‌کنند و همچنین در زمان تشخیص روند نزولی تنها سیگنال‌هایی که فروش را مصادره می‌کنند، لحاظ کرده و معاملۀ خود را انجام می‌دهند.
برای استفاده از این سیگنال و ترکیب آن با سیگنال تقاطع میانگین‌های متحرک می‌توان ابتدا روند کلی نمودار قیمتی را براساس خط مبنا و میانگین متحرک مکدی تشخیص داد و سپس به دنبال سیگنال‌های خرید در روندهای صعودی و سیگنال‌های فروش در روندهای نزولی بود.
ما برای درک این مطلب، میانگین متحرک سیگنال و همچنین میله‌های هیستوگرام را حذف کرده‌ایم. خط مبنا در اندیکاتور مکدی به‌صورت خط‌چین مشخص شده است که در تصویر هم مشخص کرده‌ایم. زمانی‌که خط مکدی از پایین به بالای خط مبنا حرکت کند، روند صعودی و زمانی‌که رو به پایین آن را قطع کند، روند نزولی تشخیص داده می‌شود. همان‌طورکه می‌بینید، سیگنال‌های بسیاری را می‌توان از این شاخص گرفت و اشتباه نیست که آن را بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو بنامیم.

اندیکاتور بولینگر بند (Bollinger Band)
اندیکاتور باندهای بولینگر را می‌توان مثل یک کانال داینامیک در نظر گرفت که یک میانگین متحرک در بخش میانی آن وجود دارد. این اندیکاتور در حقیقت پراکندگی قیمت را در اطراف میانگین متحرک میانی نشان می‌دهد. زمانی‌که کانال و یا به عبارتی باندها تنگ شده و به هم نزدیک می‌شوند، چنین برداشت می‌شود که بازار در شرایط با ثباتی قرار دارد؛ درحالی‌که اگر باندها از هم فاصله بگیرند، گفته می‌شود که نوسانات در بازار زیاد است و درواقع پراکندگی قیمت بسیار زیاد شده است.
زمانی‌که باندها به هم نزدیک می‌شوند، می‌توان انتظار شروع یک جهش قیمتی را در بازار داشت. همچنین سیگنال دیگری که می‌توان از باندهای متراکم‌شده دریافت کرد، این است که با عبور کندل‌ها از از بخش متراکم احتمالاً روند پر شتابی را در جهت عبور از باندها خواهیم داشت. درصورتی‌که کندل‌ها در نمودار قیمتی چند بار به باند بالایی و یا پایینی برخورد کنند، احتمالاً خرید و فروش هیجانی در حال وقوع است و می‌توان در انتظار برگشت روند بود. با برخورد و عبور کندل‌ها از بدنۀ بالایی احتمال رسیدن به یک مقاومت قوی و اشباع خرید و احتمال افت قیمت وجود دارد. اما با برخورد و عبور کندل‌ها از بدنۀ پایینی اندیکاتور اشباع فروش رخ داده و احتمالاً قیمت به یک سطح حمایتی قوی رسیده است؛ بنابراین آغاز یک روند صعودی را می‌توان پیش‌بینی کرد.

برای دسترسی به این اندیکاتور باید ابتدا بر روی تب Indicators کلیک کنید و سپس نام اندیکاتور بولینگر بند را در نوار جست‌وجو تایپ کنید و سپس اندیکاتور موردنظر را انتخاب کنید. تقریباً تمام اندیکاتورها (به جز اندیکاتور فیبوناچی که در بخش مربوطه شرح خواهیم داد) به همین روش قابل دسترسی هستند.

اندیکاتور فیبوناچی (Fibonacci)
بسیاری از اندیکاتورها توسط گروه خاصی از تحلیل‌گران مورد استفاده قرار می‌گیرند اما شاید بتوان فیبوناچی را بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدنگ ویو دانست که توسط افراد بسیار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا سیگنال‌های ارائه شده توسط آن بسیار دقیق و در بیش‌تر مواقع سودساز هستند. در ادامه، این اندیکاتور را با جزئیات معرفی و نحوۀ استفاده از آن را برای گرفتن سیگنال بیان می‌کنیم.
نسبت‌های بسیار دقیقی در اجزای طبیعت (همچون اجزای برگ و شاخه‌های درخت) وجود دارد، به این معنا که اجزا در طبیعت با فاصله‌ی متناسب از هم قرار گرفته‌اند تا بتوانند بهترین موقعیت را داشته باشند. توسعه‌دهندۀ اندیکاتور فیبوناچی این نسبت‌ها را وارد بازارهای مالی نیز کرده و بهترین تناسب در کنار هم قرار گرفتن روندها را استخراج کرده است. در ادامه، اعداد فیبوناچی را برای شما آورده‌ایم تا با آن‌ها آشنا شوید.
0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89,144,….
نکتۀ جالب در رابطه با اعداد فیبوناچی این است که هر عدد از این مجموعه به اندازۀ 1.6 درصد بزرگ‌تر از عدد قبل از خود است. فیبوناچی در تردینگ ویو انواع مختلفی دارد که ما در این مقاله دو نوع بسیار کاربردی آن یعنی فیبوناچی اصلاحی یا ریترسمنت و همچنین فیبوناچی انبساطی را توضیح خواهیم داد.

فیبوناچی اصلاحی (Retracement)

برای درک این اندیکاتور و استفاده از آن باید با ماهیت روندهای قیمتی آشنا باشید. فراموش نکنید که هیچ روند صعودی یا نزولی که از نقطۀ A تا B تشکیل می‌شود یک روند قیمتی صاف و بدون افت و خیز نیست. در روندهای صعودی قیمت افزایش پیدا می‌کند، کمی افت می‌کند (اما به زیر نقطه شروع نمی‌رسد) و باز هم به صعود خود ادامه می‌دهد. همان‌طورکه در تصویر هم می‌بینید، روند صعودی تنها از کندل‌های سبز صعودی تشکیل نشده است. این شرایط برای روندهای نزولی نیز برقرار است.

درک ماهیت روندها در فهم فیبوناچی مهم است؛ زیرا این ابزار در روند معنا پیدا می‌کند. به عبارت دیگر، شما فقط در نواحی‌ای قادر به استفاده از فیبوناچی ریترسمنت هستید که در یک روند مشخص قرار گرفته باشید.
فرض کنید یک روند صعودی را تشخیص داده‌اید و حالا می‌خواهید بدانید اصلاح کوچک این روند صعودی چه میزان است و در حقیقت روند صعودی بعد از اصلاح کوچک از کجا شروع می‌شود. فیبوناچی انبساطی نقطه آغاز صعود را به ما نشان می‌دهد.
ابزار فیبوناچی را از نوار ابزار پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید، حالا بر روی نقطۀ ابتدایی آغاز روند صعودی کلیک کرده و در نقطۀ پایانی روند اولیۀ صعودی رها کنید تا درصدهای فیبوناچی را بر روی نمودار خود مشاهده کنید. همان‌طورکه در تصویر هم می‌بینید، اندیکاتور آغاز روند صعود را از نواحی احتمالی نشان داده است. درصدهای 38 و 50 درصد قدرت بسیار زیادی دارند و در بسیاری از مواقع شاهد آن هستیم که روند قیمتی از همین نواحی برگشته است. در این نمونه هم می‌بینید که روند صعودی از ناحیۀ 38 درصد شروع شده است و به این ترتیب روند صعودی ادامه می‌یابد.

مفاهیم سطوح فیبوناچی کاربردی

سطح 1 فیبوناچی در همان نقطۀ ابتدایی است و اگر در اصلاح انجام شده در یک روند صعودی، قیمت به سطح 1 برسد، یعنی تمام مسیری که صعود کرده بود را اصلاح کرده و به قیمت در نقطۀ ابتدایی رسیده است.
سطح 78 فیبوناچی صعودی به این معنا است که اگر روند صعودی از محدودۀ 78 درصد باز گردد، درواقع 78 درصد از روند صعودی که رفته است را با اصلاح برگشته است؛ به‌عنوان مثال اگر روند از قیمت 0 تا 100 دلار افزایش پیدا کرده باشد، با اصلاح و رسیدن به فیبوناچی 78 درصد درواقع 78 دلار خود را از دست داده و به سطح 22 دلار رسیده است.
سطح 61 در فیبوناچی یعنی روند صعودی 61 درصد از صعود خود را در اصلاح از دست داده است.
سطح 50 یعنی روند صعودی 50 درصد اصلاح داشته است.
سطح 38 درصد یعنی روند صعودی طی شده، 38 درصد از صعود را باز گشته است.
سطح 23 یعنی روند صعودی 23 درصد اصلاح داشته و سپس روند صعودی دوم آغاز شده است.
سطح 0 درواقع انتهای یک روند صعودی را نشان می‌دهد که انتظار داریم قیمت از آنجا یک اصلاح را آغاز کند.

لازم به ذکر است که همین مفاهیم در روند نزولی نیز وجود دارند. در یک روند نزولی هم می‌توان از فیوبناچی ریترسمنت استفاده کرد. برای استفاده از ابزار فیبوناچی در روند نزولی پس از انتخاب ابزار باید بر روی نقطۀ آغاز روند نزولی کلیک کرد و در انتهای روند نزولی اولیه آن را رها کرد. با این کار، درصدها و نواحی‌ای که احتمال دارد قیمت تا آن نواحی رشد کند و سپس روند نزولی را از سر بگیرد، بر روی روند قیمتی ظاهر می‌شوند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.
همان‌طورکه در تصویر هم می‌بینید، قیمت در روند نرولی افت کرده است، سپس تا محدوده‌ای که در تصویر مشخص کردیم، افزایش قیمت را تجربه کرده است. درواقع محدودۀ میانی سطوح 38 و 50 درصد فیبوناچی است و از همان‌ ناحیه روند بعدی نزولی خود را از سر گرفته است.
همان‌طورکه دیدید، فیبوناچی اصلاحی را واقعاً می‌توان به‌عنوان بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو معرفی کرد؛ اما فیبوناچی انواع دیگری هم دارد که البته هر کردام کاربرد خاص خود را دارد.

فیبوناچی انبساطی (Expansion)

پیش از این نیز به این موضوع اشاره کردیم که روندهای صعودی و نزولی به‌طور پیوسته در حال صعود و یا نزول نیستند؛ بلکه در مسیر خود روندهای کوتاه را بر خلاف مسیر اصلی خود نیز طی می‌کنند. در فیبوناچی اصلاحی میزان اصلاح را در این روندهای مخالف کوتاه پیدا می‌کردیم اما در فیبوناچی انبساطی به نقطۀ پایانی روند صعودی که پس از اصلاح کوتاه آغاز شده است پی می‌بریم. در حقیقت، اندیکاتور فیبوناچی که می‌توان آن را بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو هم دانست، سطوح حمایت و مقاومت احتمالی را برای تریدرها مشخص می‌کند. برای دسترسی به این اندیکاتور ابتدا بر روی آیکون مربوط به فیبوناچی که در تصویر هم مشخص شده است کلیک کنید و سپس از زیرمنوی باز شده بر روی گزینۀ Trend-Based Fib Extension کلیک کنید. همچنین فیبوناچی اصلاحی که در بخش پیش آن را بررسی کردیم، گزینۀ اول یعنی Fibo Retracement است.

در فیبوناچی اصلاحی از نقطۀ اول و پایان یک صعود استفاده می‌کردیم که میزان اصلاح و یا به عبارتی نقطه یا محدودۀ آغاز صعود دوم را پیدا کنیم. اما در فیبوناچی انبساطی اصلاح کوتاه رخ داده و حالا می‌خواهیم بدانیم که صعود دوم تا کجا پیش خواهد رفت. در این نوع از فیبوناچی، برای ترسیم محدوده‌ها به کمک اندیکاتور فیبوناچی به سه نقطه احتیاج داریم.
A: ابتدای روند صعودی اول
B: انتهای روند صعودی اول و ابتدای اصلاح
C: پایان اصلاح و آغاز روند صعودی دوم

اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم، این است که تمام موارد گفته شده برای روندهای نزولی نیز حکم‌فرما خواهد بود. به عبارت دیگر، زمانی‌که روند نزولی آغاز شود، احتمالاً یک صعود موقت هم خواهد داشت و پس از آن باز هم یک روند نزولی دیگر شروع خواهد شد. در فیبوناچی انبساطی شما می‌توانید انتهای نزول (یا صعود در روندهای صعودی) دوم را پیدا کنید. حالا به نظر شما کدام نوع از فیبوناچی را می‌توان بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو دانست؟
اندیکاتور میانگین متحرک (MA)
اندیکاتور میانگین متحرک براساس میانگین قیمت در گذشته شکل می‌گیرد. با کمک اندیکاتور میانگین متحرک می‌توان سطوح حمایت و مقاومت داینامیک را بر روی نمودار قیمتی نمایش داد. علاوه بر این، با کمک این اندیکاتور می‌توان جهت روند را هم در بازه‌های مختلف تعیین کرد.
میانگین متحرک را می‌توان بر روی اعداد مختلف تنظیم کرد که هر عددی کاربرد مختلفی را خواهد داشت. به‌عنوان مثال، میانگین متحرک 12 از جمع کردن قیمت 12 کندل اخیر و تقسیم نتیجه بر عدد 12 به دست می‌آید؛ درحالی‌که میانگین متحرک 200 از جمع کردن قیمت 200 کندل اخیر و تقسیم نتیجه بر 200 به دست می‌آید. البته این محاسبات دقیق در میانگین متحرک ساده (SMA) اینگونه است. هرچه عدد انتخابی بزرگ‌تر باشد، به این معنا است که نتیجه برای بازۀ زمانی بیش‌تری اعتبار دارد.
تفاوت میانگین متحرک ساده (SMA) و میانگین متحرک نمایی (EMA) در این است که در میانگین متحرک ساده تمام کندل‌ها در محاسبۀ میانگین، ارزش و وزن یکسانی دارند؛ درحالی‌که در میانگین متحرک نمایی کندل‌های اخیر ارزش و وزن بیش‌تری دارند. با وجود اینکه هر اندیکاتور برای کاربرد خاص بر روی دارایی و تایم‌فریم خاص مناسب است، اندیکاتور میانگین متحرک نمایی (EMA) سیگنال‌های سریع‌تری را نسبت به میانگین متحرک ساده (SMA) در زمان ایجاد تغییر در روند به تریدر نشان می‌دهد.
برای دسترسی به این اندیکاتور باید بر روی تب Indicator در نوار بالای صفحه کلیک کنید و سپس در نوار جست‌وجوی پنجرۀ باز شده، نام اندیکاتور را جست‌وجو کنید.

اندیکاتور استوک استیک (Stochastic)
در اندیکاتور استوک استیک که در بخش پایین نمودار قیمتی به نمایش در می‌آید، شاخص از 0 تا 100 شماره‌گذاری شده است. ناحیۀ بالای 80 اشباع خرید و احتمال افت قیمت را پیش‌بینی می‌کند؛ درحالی‌که ناحیۀ زیر 20 اشباع فروش و احتمال صعود قیمت را نوید می‌دهد؛ زیرا معمولاً وقتی شاخص به این بخش می‌رسد، تریدرها در حال فروش هیجانی هستند.
دو خط به رنگ‌های آبی و قرمز نیز در این شاخص وجود دارند. زمانی‌که این خطوط در بخش اشباع خرید هستند (ناحیه بالای سطح 80) و خط قرمز، خط آبی را رو به پایین قطع کند، می‌توان انتظار افت قیمت را داشت؛ درحالی‌که اگر این خطوط به بخش اشباع فروش (ناحیه زیر 20) برسند و خط آبی خط قرمز را رو به بالا قطع کند، احتمالاً قیمت افزایش خواهد یافت.
علاوه بر نواحی اشباع خرید و فروش در اندیکاتور استوک استیک، می‌توان از واگرایی میان شاخص و روند قیمتی نیز برای پیش‌بینی روند استفاده کرد. شیوۀ کار به این صورت است که وقتی روند قیمتی صعودی باشد، اما در شاخص شاهد آن باشیم که روند نزولی شکل گرفته است، یا اینکه در نمودار قیمتی روند نزولی شکل گرفته باشد، اما در شاخص روند صعودی را برای همان محدودۀ زمانی ببینیم، می‌توان گفت که روند جاری ضعیف شده است؛ بنابراین احتمالاً با برگشت روند روبه‌رو خواهیم شد.
توجه داشته باشید که علی‌رغم اینکه استوک استیک در کنار باقی اندیکاتورهایی که معرفی کردیم می‌تواند بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو باشد، نباید در تحلیل‌های خود آن را به تنهایی استفاده کنید.
اندیکاتور ایچیموکو (Ichimoku)
شاید اشتباه نباشد که ایچیموکو را بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو بدانیم؛ زیرا این اندیکاتور درواقع چند شاخص مختلف را در خود جای داده است تا با کمک خطوط حمایت و مقاومت، جهت و قدرت روند، سیگنال‌های ورود و خروج را به تریدرها نشان دهد.
در اندیکاتور ایچیموکو سه خط به رنگ‌های آبی، قرمز و سبز دیده می‌شوند، اما اینها تنها اجزای این اندیکاتور نیستند، بلکه شما یک ابر که گاهی به رنگ سبز و گاهی به رنگ قرمز در می‌آید را نیز در این اندیکاتور مشاهده می‌کنید. در ادامه، تمام این موارد را برای شما شرح و سپس نحوۀ سیگنال گرفتن از آن را بیان خواهیم داد. برای آنکه بهتر با این اندیکاتور آشنا شوید، کندل‌های آن را در تصویر مخفی کرده‌ایم.

خط تنکانسن (Tenkan Sen) خط قرمز
خط کیجونسن (Kijun Sen) خط آبی
خط چیکو اسپن (Chikou Span) خط سبز (خط چیکو اسپن 26 کندل به عقب شیفت شده است و به‌عنوان خطی برای تشخیص روند به تریدر کمک می‌کند.)
سینکو A و سینکو B که محیط بین آن‌ها ابر کومو را تشکیل می‌دهد

همان‌طور که گفتیم، نواحی میان سنکو A و B ابر کومو را تشکیل می‌دهد. زمانی‌که سنکو A بالا و سنکو B پایین باشد، ابر ایجاد شده به رنگ سبز و از نوع صعودی خواهد بود و زمانی‌که سنکو B بالا و سنکو A پایین باشد، ابر به رنگ قرمز درآمده و از نوع نزولی خواهد بود.
زمانی‌که سنکو A و B به هم نزدیک شوند و به عبارتی ابر کومو باریک شود، می‌توان صعود یا افت شدید قیمت را محتمل دانست. اگر ابر کومو باریک شود و کندل‌ها از آن بخش باریک عبور کنند، احتمالاً روند شکل گرفته با قدرت پیش خواهد رفت. به زبان ساده، اگر کندل‌ها از پایین ابر کومو را قطع کنند و به بالا بروند، یک صعود قدرتمند را شاهد خواهیم بود؛ همچنین اگر کندل‌ها ابر باریک کومو را از بالا به سمت پایین قطع کنند، روند نزولی ایجاد شده قدرتمند و با شتاب بالا خواهد بود.
هرگاه کندل‌ها در بالای ابر کومو تشکیل شوند و خط کیجونسن (آبی)، خط تنکانسن (قرمز) را از پایین به بالا قطع کند، می‌تواند به‌عنوان یک سیگنال خرید قوی تلقی شود.
همچنین زمانی‌که کندل‌ها در زیر ابر کومو تشکیل شوند و خط تنکانسن (خط قرمز)، خط کیجونسن (آبی) را از بالا به پایین قطع کند نیز یک سیگنال فروش قوی به شمار می‌آید.
البته، اطلاعاتی که می‌توان از اندیکاتور ایچیموکو دریافت کرد، بسیار بیش‌تر هستند و هر فرد ممکن است با بهینه‌سازی اندیکاتور و پیداکردن برخی از ترکیبات در این اندیکاتور بتواند به طریقی سیگنال‌های قوی را از آن دریافت کند.
همیشه گفته می‌شود که هیچ اندیکاتوری را به تنهایی استفاده نکنید، اما بسیاری از طرفداران این اندیکاتور معتقدند که ایچیموکو به قدری قدرتمند است که به تنهایی می‌توان آن را استفاده کرد و سیگنال‌های دقیقی از آن گرفت؛ زیرا ایچیموکو بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو است.
اندیکاتور سی سی آی (CCI)
اندیکاتور CCI که در بخش پایین نمودار قیمتی نشان داده می‌شود، به کمک قیمت دارایی و همچنین شتاب روند قیمتی شکل می‌گیرد. بسیاری از افراد این اندیکاتور را برای اسکلپینگ بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو می‌دانند. در نوع معامله‌گری اسکلپینگ، تریدرها سودهای کمی را در چندین موقعیت کوتاه کسب می‌کنند و به‌عبارتی، معاملات خود را برای مدت طولانی باز نگه نمی‌دارند. در حقیقت اسکلپرها از طریق تعدد معاملات کوتاه خود به سود می‌رسند.
اندیکاتور CCI از بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو است که شباهت زیادی با اندیکاتور RSI دارد. زمانی‌که در این اندیکاتور شاخص به بالای محدودۀ 100 برسد، اشباع خرید رخ داده است و اما زمانی‌که شاخص به زیر 100- برسد، اشباع فروش رخ داده است و تریدرها در حال مبادلۀ دارایی با قیمتی کم‌تر از ارزش ذاتی آن هستند؛ در این نواحی احتمال برگشت روند بسیار بالا است.

یکی دیگر از روش‌های سیگنال گرفتن از اندیکاتور CCI رسم کردن خط روند بر روی شاخص است. با کشیدن خط روند و سپس شکسته‌شدن آن می‌توان انتظار داشت که روند جاری در نمودار قیمتی تغییر کند.
همان‌طورکه در تصویر هم می‌بینید، خط روند ترسیم شده بر روی اندیکاتور CCI شکسته شده است؛ بنابراین می‌توان تغییر روند از صعودی به نزولی را به‌عنوان سیگنال دریافت کرد و وارد معاملۀ فروش شد. البته باز هم یادآوری می‌کنیم که استفاده از یک اندیکاتور و دریافت سیگنال از آن به تنهایی درست نیست و احتمالاً شما را متضرر خواهد کرد. به هر حال، CCI از دقیق‌ترین و بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو است.

اهمیت بهینه سازی اندیکاتورها
بد نیست بدانید هر شخصی می‌تواند اندیکاتور خود را ایجاد کرده و آن را به لیست اندیکاتورهای موجود در تریدینگ ویو اضافه کند تا دیگران هم بتوانند از آن استفاده کنند. اما نکته‌ای که وجود دارد، این است که حتی بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو هم باید برای نیاز خاص شما بهینه شود. یک مثال بسیار ساده تشخیص روند در بازه‌های متفاوت است؛ همان‌طورکه می‌دانید، میانگین متحرک مثل خطوط حمایت و مقاومت پویا عمل می‌کند و با توجه به وضعیت کندل‌های نمودار قیمتی نسبت به میانگین متحرک می‌توان روند موجود را تشخیص داد. در زمان انتخاب میانگین متحرک می‌توانید اعداد مختلفی را برای آن تنظیم کنید که هر نقطه از میانگین متحرک نمایندۀ میانگین چند کندل پیش از خود باشد. درصورتی‌که عدد بزرگی را انتخاب کنید، روند قیمتی در یک بازۀ بلندمدت تعیین می‌شود؛ درحالی‌که انتخاب عدد کوچک روند را برای یک بازۀ کوتاه‌مدت تعیین می‌کند و این عدد باید با توجه به نیاز شما تنظیم شود. حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که وقتی بخواهید یک اندیکاتور حتی بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو را در تحلیل‌های خود استفاده کنید، با توجه به استراتژی معاملاتی، رفتار قیمتی دارایی موردنظر و تایم‌فریم انتخابی، تنظیمات جدیدی باید بر روی اندیکاتور اعمال شود تا بهترین سیگنال‌ها با کم‌ترین خطا را برای شما صادر کند.
ترکیب اندیکاتورها
اندیکاتورهای بسیار زیادی در تریدینگ ویو وجود دارند. مطرح‌کردن این سوال که کدام یک بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو هستند، شاید سوال خیلی درستی نباشد؛ زیرا هر شخصی که اندیکاتوری را ایجاد و به ترتیدینگ ویو اضافه کرده است، توانسته به سودی از آن برسد و درواقع همان برای شخص توسعه‌دهنده بهترین اندیکاتور تریدینگ ویو بوده است. بنابراین بهتر است آگاه باشیم که بهترین اندیکاتور برای هر شخص ممکن است متفاوت باشد.
از طرف دیگر، تحلیل‌گران معمولاً از یک اندیکاتور استفاده نمی‌کنند؛ بلکه تعدادی از اندیکاتورها را با هم به کار می‌گیرند و از نقطه‌قوت هر یک در بخشی از تحلیل خود کمک می‌گیرند. به‌عنوان مثال، یک اندیکاتور ممکن است در تشخیص روند قدرتمند عمل کند و اندیکاتور دیگری هم حتماً وجود دارد که سیگنال‌های ورود و خروج را به خوبی صادر کند. اما نکته‌ای که وجود دارد، این است که سیگنال‌هایی که اندیکاتورها صادر می‌کنند، همیشه معتبر نیستند؛ پس می‌توان برای رفع این مشکل نیز به دنبال اندیکاتوری باشیم که تأیید سیگنال صادر شده را به ما بدهد. در ادامه، یک استراتژی معاملاتی را تنها با هدف نشان دادن اهمیت ترتیب اندیکاتورها برای شما خواهیم آورد. توجه داشته باشید که این استراتژی برای آموزش مفهوم ترکیب اندیکاتورها ارائه شده است و نباید مبنای معاملات شما در نظر گرفته شود.
در این استراتژی ما به سه اندیکاتور HEMA، MA و Halftrend نیاز داریم که ممکن است همه جزو بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو نباشند. نکتۀ بسیار مهمی که باید حتماً به آن توجه کنید، این است که اندیکاتورها باید بهینه‌سازی شوند تا بتوانند نیاز خاص شما را پاسخ دهند؛ پس حتماً تنظیمات اندیکاتورها را بنا به نیاز خود تغییر دهید.
ما هر سه اندیکاتور را با تنظیمات موردنظر خود بر روی نمودار قیمتی اضافه کرده‌ایم و تایم‌فریم مناسب با این استراتژی را نیز انتخاب کرده‌ایم. حالا به دنبال سیگنال‌های قوی آن هستیم.

زمانی‌که کندل‌ها در بالای میانگین متحرک کرم‌رنگ تشکیل می‌شوند، روند صعودی و زمانی‌که در زیر آن شکل می‌گیرند، روند نزولی است. همچنین زمانی‌که میانگین متحرک کرم‌رنگ خط صافی را نشان دهد، سیگنال‌های ارائه شده چندان معتبر نیستند؛ زیرا روند ایجاد شده قدرتمند نیست (تشخیص روند اصلی).
فلش‌های کوچک آبی سیگنال خرید و فلش‌های قرمز سیگنال فروش هستند (دریافت سیگنال).
سیگنال خرید و یا فروش صادرشده تنها زمانی ارزشمند است که یک کندل بالا (برای روند صعودی) و یا پایین (برای روند نزولی) میانگین متحرک آبی‌رنگ که مربوط به اندیکاتور HEMA است، تشکیل شود و نباید با دیگر سیگنال‌های صادرشده معامله را باز کرد (گرفتن تأییدیۀ سیگنال دریافتی).

همان‌طورکه می‌بینید، استفادۀ درست از اندیکاتورها به شما کمک می‌کند حتی با اندیکاتورهای ساده هم سیگنال‌های دقیق دریافت کنید؛ حالا اگر این روش را برای بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو اعمال کنید، حتماً نتیجه بهتر خواهد بود.
کلام آخر
انتخاب بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو برای هر شخص با توجه به نیاز و استراتژی وی می‌تواند متفاوت باشد؛ پس ممکن است بهترین اندیکاتور برای شما X باشد، درحالی‌که برای شخص دیگری، اندیکاتور Y بهترین سیگنال‌ها را صادر کند. با همۀ این‌ها ما سعی کردیم در این مقاله لیستی از بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو را که بسیاری از کاربران و تحلیلگران توانسته‌اند از آن‌ها به سودهای خوبی برسند، معرفی کنیم و نحوۀ دریافت سیگنال را از آن‌ها شرح دهیم. شما می‌توانید با بررسی این اندیکاتورها و البته بهینه کردن آن‌ها با توجه به نیاز و استراتژی خود به سودهای خوبی برسید.
سوالات متداول

بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو کدام است؟

نمی‌توان گفت بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو کدام است؛ درواقع هر تریدر و تحلیل‌گر با توجه به استراتژی و دارایی‌ای که بر روی آن ترید می‌کند، ممکن است یک اندیکاتور را بهترین بداند و حقیقت این است که همۀ این افراد درست می‌گویند؛ زیرا توانسته‌اند از اندیکاتورها به سود برسند.

آیا می‌توان اندیکاتورها را با هم ترکیب کرد؟

بله، استفاده و ترکیب اندیکاتور در میان تحلیل‌گران بسیار رایج است؛ درواقع تریدرها از هر اندیکاتور برای یک هدف مشخص (تشخیص روند، دریافت سیگنال و یا تأیید سیگنال) استفاده می‌کنند.

کدام اندیکاتور تریدینگ ویو بیش‌تر توسط اسکلپرها استفاده می‌شود؟

بسیاری معتقدند که اندیکاتور CCI که جزو بهترین اندیکاتور سیگنال دهی تریدینگ ویو است، بیش‌تر توسط اسکلپرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا اندیکاتوری در تریدینگ ویو وجود دارد که بتواند به تنهایی سیگنال ورود و خروج از معامله را صادر کند؟

همان‌طورکه می‌دانید، استفاده از اندیکاتورها به تنهایی منطقی نیستند، اما بسیار گفته شده است که اندیکاتور ایچیموکو که خود با مجموعه‌ای از محاسبات و ابزار سیگنال‌هایی را صادر می‌کند، می‌تواند به تنهایی سیگنال‌های قوی‌ای صادر کند.

به این مقاله امتیاز دهید

(۱۷۷ رای)

۴.۵

ترتیبی که برای خواندن مقالات آموزش تریدینگ ویو به شما پیشنهاد میکنیم:

دیدگاهتان را بنویسید