ایسنا – رفع مشکل تامین نهاده‌ها تا پایان هفته/ روند بارگیری نهاده‌ها رو به افزایش است


ریحان نیوز –
به گزارش ایسنا، علیرضا پیمان پاک آخرین وضعیت تامین نهاده‌های دامی را تشریح کرد و گفت: با برنامه‌هایی که وزارت جهادکشاورزی برای افزایش تولید دنبال می کرد در میزان تولید مرغ، جوجه ریزی و حوزه دام اتفاقاتی خوبی افتاد و اعداد و ارقام تولید افزایش پیدا کرد. به موازات آن نیز برنامه‌ریزی‌های خوبی برای تامین نهاده‌ها انجام شد.
وی ادامه داد: در تامین ذرت و جو کمبودی وجود نداشت. اما در تامین کنجاله به دلیل مشکلاتی که در بخش خصوصی طی یکی دو هفته گذشته به وجود آمد  وقفه‌ای ایجاد شد. البته با توجه به برنامه‌هایی که در اختیار داشتیم و طی یکی دو ماه قبل به مرغداران و تولیدکنندگان ارائه دادیم این مشکل مرتفع شد و وزارت جهاد با همکاری بانک مرکزی برای واردات و تامین ارز کنجاله خشک وارداتی برنامه‌ای تعریف کرد تا نهاده سریعتر در اختیار مرغداران قرار گیرد.
قائم مقام وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: ظرفیت واحدهای روغن کشی برای استحصال کنجاله داخلی محدودیت دارد و این افزایش تقاضا نمی تواند نیازها را پاسخ دهد برهمین اساس با برنامه ریزی‌های صورت گرفته طی یکی دو هفته گذشته بخشی از محموله‌ها وارد کشور و توزیع شد.
به گفته وی امروز دو کشتی از کشتی‌های شرکت پشتیبانی امور دام که ارز آنها پرداخت شده و مشکلی برای ترخیص ندارد در لنگرگاه‌ها پهلو گرفته شده است.تخلیه و بارگیری این دو کشتی به سرعت در حال انجام است. تقریبا ۱۳۰ هزارتن ظرفیت این کشتی‌ها است. اواخر هفته نیز حدود ۸۰ هزارتن کنجاله از هند می رسد  که از محل تهاتر بوده است. ۴۰ هزارتن نیز دو هفته گذشته ترخیص کردیم. 
پیمان پاک که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، تصریح کرد:یکی دیگر از مشکلات ما در عدم تامین به موقع کنجاله این بود که کشتی‌های مختلفی از جمله ذرت گندم و سایر محصولات رسیده و در حال ترخیص بودند.
وی با بیان اینکه نیاز ماهیانه کشور به کنجاله۳۶۰ هزارتن است، گفت: تا پایان دی‌ماه ماهیانه سه کشتی شرکت پشتیبانی امور دام بر اساس برنامه‌ریزی های صورت گرفته نهاده تحویل می دهد.  ماهیانه ۸۰ هزارتن نهاده از محل تهاتر داریم که این معادل ۲۶۰ هزارتن کنجاله خشک وارداتی است. در کنار آن حداقل ۲۰۰ هزارتن دانه داریم که کنجاله استحصالی از آن به دست می‌آید.به عبارت دیگر هر ماه ۴۶۰ هزار تن یعنی ۱۰۰ هزار تن بیش  از نیاز کشور کنجاله خواهیم داشت.
قائم مقام وزیر جهادکشاورزی در ادامه گفت: تا پایان هفته بارگیری را به بیش از ۱۲ هزار تن خواهیم رساند و نگرانی‌ها نیز رفع خواهد شد. مشکل تامین نهاده تا پایان هفته رفع می‌شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا عدم تامین به موقع نهاده در قیمت محصولات پروتیینی تاثیر گذاشته؟ گفت: تغییرات بسیاری کمی در قیمت  مرغ در یکی دو روز گذشته رخ داد که با تامین نهاده ها در حال برگشت به روال قبل است.
انتهای پیام
∎​

دیدگاهتان را بنویسید