ایرنا – گزارش هواشناسی از آخرین وضعیت گردوخاک‌ در خراسان/ شاخص کیفیت هوا در مشهد به ۵۰۰ واحد رسید


ریحان نیوز –
به گزارش ایرنا و بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، امروز وزش باد و نفوذ توده گردوخاک در بخش‌هایی از استان خراسان رضوی، شعاع دید افقی را در مشهد به ۸۰۰ متر کاهش داد.
این توده گردوخاک به بسیاری از شهرهای خراسان رضوی نفوذ کرده و شعاع دید افقی در تایباد را به ۵۰۰،َ‌ قوچان به ۶۰۰، سبزوار به ۸۰۰، خواف به هزار، گلمکان به هزار و ۲۰۰ و درگز به هزار و ۴۰۰ متر کاهش داده است.
بر اساس داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور، ساعت ۱۱ امروز شاخص کیفیت هوا در مشهد به ۵۰۰ واحد یعنی حالت «خطرناک برای همه گروه‌ها» رسید. بر اساس راهنمای انواع شاخص کیفیت هوای این، در حالت خطرناک افراد باید از فعالیت‌های خارج از منزل خودداری کنند.
بر اساس اعلام رسانه‌ها، این شرایط سبب لغو حرکت قطار مسافربری مشهد- سرخس و برعکس در نوبت صبح شده است.
گردوخاک گسترده به خراسان شمالی نفوذ کرد/ کاهش شعاع دید افقی در بجنورد به ۲۵۰۰ متر
همان‌طور که انتظار می‌رفت امروز بر دامنه وزش بادهای شمالی در شرق کشور افزوده شد و گردوخاک حاصل از آن به بخش‌هایی از خراسان شمالی نفوذ کرد؛ این شرایط شعاع دید افقی در بسیاری از شهرهای این استان را به شدت کاهش داد؛ به‌طوری که میزان دید افقی در اسفراین و شیروان به یک‌هزار و ۵۰۰، بجنورد به ۲ هزار و ۵۰۰ و مانه وسملقان و فاروج به سه‌هزار متر کاهش یافت.
داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور نشان می‌دهد که شاخص کیفیت هوا در بجنورد در ساعت ۱۲ امروز به بالاترین حد ممکن یعنی ۵۰۰ واحد رسیده است. داده‌های ایستگاه‌های هواشناسی در خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان نیز نشان می‌دهد که باد و گردوخاک برخی مناطق این استان ها را درگیر کرده است.

∎​

دیدگاهتان را بنویسید