انتقاد جمهوری‌خواهان از رونمایی از لپ‌تاپ هووای

در پی رونمایی لپ‌تاپ جدید هواوی که در آن تراشه هوش مصنوعی اینتل به کار رفته است، قانونگذاران جمهوریخواه آمریکا، از دولت بایدن انتقاد کردند.

به گزارش ریحان نیوز، آمریکا، شرکت چینی هواوی را در سال ۲۰۱۹ به دلیل نقض تحریم‌های ایران و در راستای مقابله با پیشرفت‌های فناوری پکن، در لیست محدودیت تجاری قرار دارد. قرار گرفتن در این لیست، به معنای آن است که تامین کنندگان هواوی پیش از فروش کالا به این شرکت، باید مجوز ویژه دریافت کنند.

چنین مجوزی که در دولت ترامپ صادر شد، اجازه داد اینتل، پردازنده‌های مرکزی را برای استفاده در لپ‌تاپ‌ها از سال ۲۰۲۰ به هواوی بفروشد. قانونگذاران ضد چین، از دولت بایدن خواستند این مجوز را باطل کند اما بسیاری از آنها قبول دارند که این مجوز، اواخر امسال منقضی شده و تمدید نخواهد شد.

رونمایی لپ‌تاپ «میت بوک ایکس پرو» هواوی که در آن از پردازنده جدید «کور اولترا ۹» اینتل استفاده شده است، این قانونگذاران را شوکه و عصبانی کرد زیرا نشان داد که وزارت بازرگانی، با ارسال تراشه جدید به هواوی موافقت کرده است.

مایکل کالاگر، نماینده جمهوریخواهی که ریاست کمیته منتخب امور چین در مجلس نمایندگان آمریکا را برعهده دارد، به رویترز گفت: یکی از بزرگترین معماها در واشنگتن دی سی، این است که چرا وزارت بازرگانی، اجازه داده است فناوری آمریکایی به هواوی ارسال شود.

یک منبع آگاه گفت: این تراشه‌ها، تحت مجوزی که پیش از این وجود داشت، ارسال شده‌اند و شامل محدودیتهای گسترده اخیر در خصوص صادرات تراشه هوش مصنوعی به چین نیستند.

این واکنش، سیگنالی از فشار رو به رشد روی دولت بایدن برای انجام اقدامات بیشتر برای مقابله با رشد هواوی پس از گذشت پنج سال از اضافه شدن این شرکت به لیست محدودیت تجاری است.

بر اساس گزارش رویترز، هواوی در اوت سال ۲۰۲۳، با معرفی گوشی که در ساخت آن از یک تراشه پیشرفته استفاده شده بود، دنیا را شوکه کرد و به نماد پیشرفت فناوری چین با وجود اقدامات خصمانه واشنگتن برای فلج کردن ظرفیت تولید نیمه‌رساناهای پیشرفته در این کشور، تبدیل شد.

منبع :

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید