الگوی سقف دوقلو در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوی سقف دوقلو در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوی سقف دوقلو (double top) یک الگوی تکنیکالی به شدت نزولی محسوب می‌گردد. در زمان رخ دادن این الگو در نمودار معمولاً شاهد بازگشت روند (Trend Reversal) و نزولی شدن شدید آن خواهیم بود. در این الگو، قیمت دو بار سعی می‌کند از ناحیه و یا محدودهٔ مشخص عبور کند که از آن به‌عنوان محدودهٔ مقاومتی الگوی سقف دوقلو یاد می‌شود. این الگو زمانی تأیید می‌گردد که قیمت به محدودهٔ زیر محدوده پیشین خود در حین تشکیل این الگو برسد. پس از رد کردن این محدوده که معروف به محدودهٔ حمایتی (Support Level) می‌باشد، شاهد نزول زیادی در قیمت سهم یا شاخص خواهیم بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد  سطوح حمایت و مقاومت می‌توانید از مطلب آموزشی «سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال چیست؟» دیدن نمایید.

 نکات الگوی سقف دوقلو:

  1. الگوی سقف دوقلو یک الگوی تکنیکالی است و نشان‌دهندهٔ ایجاد روند نزولی احتمالی می‌باشد.
  2. این الگو به‌سادگی قابل تشخیص نمی‌باشد و تنها زمانی می‌توان به آن استناد کرد که تکمیل شده باشد. پس هرگونه عمل زودهنگام و قبل از تأیید شدن این الگو می‌توانند برای سرمایه‌گذار و یا معامله‌گر شامل ریسک زیادی باشد.
الگوی سقف دوقلو در تحلیل تکنیکال چیست؟
نمودار سهام شرکت آمازون – منبع: Tradingview

الگوی سقف دوقلو چه چیزهایی را به شما می‌گوید؟

یک الگوی سقف دوقلو نشان‌دهندهٔ یک تغییر میان‌مدت و یا یک تغییر طولانی‌مدت در قیمت دارائی‌ها می‌باشد. نمودار بالا نشان‌دهنده نمودار قیمتی سهام شرکت آمازون ( Amazon.com INC. – AMZN) می‌باشد. این الگو در زمانی بین ماه‌های سپتامبر و اکتبر سال 2018 و در محدودهٔ قیمتی 2050 دلاری تشکیل شد. سطح مهم حمایتی این الگو در مثال ما در محدودهٔ قیمتی 1880 دلاری بود. با این وجود تنها زمانی توانستیم تشکیل این الگو را تأیید کنیم که قیمت به سطحی زیر همین سطح حمایتی نزول نمود. از آن نقطه به بعد نیز، افت قیمتی در حدود 31 درصد اتفاق افتاد.

در مثال بعدی از چارت شرکت نتفلیکس ( Netflix Inc. – NFLX) استفاده می‌کنیم و می‌توانیم شکل‌گیری یک الگوی سقف دوقلو را در بازهٔ زمانی ماه‌های مارس تا آوریل سال 2018 ببینیم. هرچند در این مثال، شاهد این هستیم که قیمت هرگذر به محدوده حمایتی باز نگشت و حتی  آنرا تست هم نکرد و مستقیماً به سمت بالا حرکت نمود در این حالت، شاهد هستیم که الگوی سقف دوقلو به‌درستی تشکیل نشده و اگر معامله‌گری در این موقعیت معاملاتی وارد پوزیشن فروش (Sell) می‌شد، می‌توانست ضرر زیادی را متحمل شود زیرا روندی را که در ادامهٔ این الگو تشکیل شد روندی صعودی بود و نه یک روند نزولی. جلوتر در همین نمودار، شاهد شکل‌گیری یک الگوی سقف دوقلو در ماه‌های ژوئن و جولای هستیم. اما این‌بار این الگو به درستی تشکیل شد زیرا که قیمت توانسته محدودهٔ حمایتی خود را در قیمت 308.008 دلاری بشکند و الگو را تأیید کند. در اینجا شاهدیم که افت قیمتی ادامه‌دار بوده و تا سطحی در حدود 310 دلار نیز رسید. پس شاهد بودیم که الگوی سقف دوقلوی دوم یک الگوی واقعی بوده و توانست قیمت را به‌سطحی زیر 380 دلار بیاورد. در ادامه می‌بینیم که سطح حمایتی الگوی سقف دوقلوی ما تبدیل به یک سطح مقاومتی شده و قیمت 2 بار آن را در فاصلهٔ ماه‌های اکتبر تا نوامبر امتحان کرد و پس از اینکه نتوانست این سطح مقاومتی را بشکند، تا ماه دسامبر 2018، 39 درصد دیگر افت را تجربه نمود، و به ارزشی معادل 231 دلار رسید.

الگوی سقف دوقلو تحلیل تکنیکال چیست؟
نمودار سهام شرکت نتفلیکس – NFLX – منبع: Tradingview

تفاوت بین الگوهای سقف دوقلو و الگوی سقف دوقلوی کاذب

باید در نظر داشته باشیم که تفاوت قابل توجهی بین الگوهای سقف دوقلو و نوع کاذب آن وجود دارد. یک الگوی سقف دوقلوی واقعی نشان‌دهندهٔ بازگشت قیمتی بسیار شدیدی می‌باشد و از آن تحت عنوان یک الگوی نزولی شدید ( Extremely Bearish Technical Pattern) نام برده می‌شود که می‌­تواند منجر به  سقوط شدید قیمت‌­ها در نمودار یک سهم و یا یک شاخص باشد. هرچند لازم است که معامله‌­گر در چنین شرایطی صبر کند تا بتواند به‌خوبی محدودهٔ حمایتی الگوی سقف دوقلو را پیدا کرده و از آن در معاملات آیندهٔ خود استفاده نماید. اما در صورتی که، یک معامله‌­گر الگوی سقف دوقلو را تنها از روی شکل‌گیری دوقلهٔ متوالی تشخیص دهد، می‌­تواند موجب اشتباه معامله‌­گر شده و باعث ضرردهی و زیان او شود.

بازگشت قیمتی در تحلیل تکنیکال چیست؟

محدودیت‌های الگوی سقف دوقلو چیست؟

شکل‌گیری الگوی سقف دوقلو می‌­تواند نشانهٔ مهمی برای معامله‌­گران و تحلیل‌­گران بازار باشد، البته زمانی که به‌درستی تشخیص داده شود. هرچند، این الگوها در زمانی که به‌درستی نیز تشخیص داده نشوند تأثیر زیادی بر معاملات می‌­گذارند و می­‌توانند معامله‌­گر را چه در موقعیت‌های معاملاتی خرید ( Buy Positions) و چه در موقعیت های معاملاتی فروش ( Sell Positions) زیان ده کنند. بنابراین، بسیار لازم و ضروری است که یک معامله‌گر قبل از ورود به معامله از صحت این الگو مطمئن شده و آن با دیگر اندیکاتورهای تکنیکالی تأیید نماید.

دیدگاهتان را بنویسید