آنا – اختلال تجارت نفت و کالاهای روسیه بدون سوئیفت



به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، معامله‌گران و تحلیلگران بین‌المللی اعلام کردند صادرات همه کالاهای روسیه از نفت خام گرفته تا فلزات و غلات با تحریم‌های غربی جدید، مختل خواهد شد و به اقتصاد روسیه و غرب با افزایش قیم‌ها و تورم آسیب می‌زند.
آمریکا و متحدانش در واکنش به ادامه حمله نظامی مسکو علیه اوکراین، روز شنبه برای مسدود کردن دسترسی بعضی از بانک‌های روسیه به سیستم پرداخت بین‌المللی سوئیفت اقدام کردند.
به گفته تحلیلگران و معامله‌گران، اگرچه بعضی از بانک‌های روسی نظیر گازپروم بانک که مبادلات بزرگ مربوط به نفت و گاز را انجام می‌دهد، از تحریم‌های سوئیفت در امان ماندند اما سوئیچ به سیستم‌های جدید زمان می‌برد که به معنای اختلالات بزرگ در جریان صادرات است.
مقامات می‌گویند این تدابیر که شامل محدودیت‌هایی برای ذخایر بین‌المللی بانک مرکزی روسیه است، در روزهای آینده اجرایی خواهند شد و استثناهایی برای انرژی در نظر گرفته‌شده‌اند.
آمریکا سن، هم مؤسس اندیشکده “انرژی اسپکتس” گفت: سوئیفت هر چند تلاش می‌کند مبادلات انرژی را معاف کند اما همچنان می‌تواند باعث اختلال قابل‌توجه در جریان تجارت انرژی در کوتاه‌مدت شود، دستکم تا زمانی که خریداران به جایگزین‌های دیگری مانند تلکس (Telex) یا سیستم‌های دیگر سوئیچ کنند. در مورد کالاهای دیگر نمی‌دانم تجارت بدون معافیت‌ها چگونه ادامه پیدا خواهد کرد.
سوئیفت یا “جامعه ارتباطات مالی بین‌بانکی جهانی، یک سیستم پیام‌رسانی ایمن است که پرداخت‌های فرامرزی فوری را تسریع کرده و هزاران میلیارد دلار در سال منتقل می‌کند و مکانیزم اصلی برای فاینانس تجارت بین‌المللی به شمار می‌رود.
روسیه ۱۰ درصد از نفت جهان و ۴۰ درصد از گاز مورد نیاز اروپا را تأمین می‌کند. همچنین صادرکننده بزرگ غلات و کود، تولیدکننده بزرگ پالادیم و نیکل، سومین صادرکننده بزرگ زغال‌سنگ و فولاد و پنجمین صادرکننده بزرگ چوب به شمار می‌رود.
اقدام برای حذف کل یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان و تأمین‌کننده یک‌ششم از کل کالاها از سیستم تجارت، در دوران جهانی‌شدن بی‌سابقه بوده است و در شرایطی روی می‌دهد که غرب با قیمت‌های بالای انرژی دست‌وپنجه نرم می‌کند.
حداقل ۱۰ معامله‌گر کالا که با رویترز صحبت کردند، اعلام کردند جریان صادرات کالاهای روسی به غرب به‌شدت مختل یا مدتی متوقف خواهد شد تا شفافیت بیشتری درباره معافیت‌ها ایجاد شود.
یک کارمند بانک غربی بزرگ که فعالیت‌های مربوط به روسیه دارد، گفت: شما همچنان می‌توانید از سیستم‌های داخلی بانک‌های بین‌المللی که شعبه‌هایی در روسیه دارند، استفاده کنید اما یک دردسر کامل خواهد بود.
بعضی از معامله‌گران اظهار کردند: اگرچه بانک‌های روسی که همچنان در فهرست تحریم‌ها نیستند، می‌تواند مبادلات دلاری را انجام دهند اما این وضعیت لزوماً مشکل را حل نمی‌کند.
مدیر ارشد یک میز معاملات نفت غربی بزرگ که مایل نبود نامش فاش شود، گفت: شرکت‌های زیادی نفت روسیه را به‌عنوان نفت تحریمی در نظر می‌گیرند و حتی اگر اجازه داشته باشند، سمت آن نمی‌روند. بنابراین فشار حداکثری در دو تا سه روز آینده و تا زمانی که افراد ببینند کدام مسیر باز است، احساس خواهد شد.
بر اساس گزارش رویترز، جریان صادرات کالا و انرژی روسیه به آسیا به‌خصوص چین احتمالاً ادامه پیدا خواهد کرد. چین و روسیه در حال ایجاد جایگزین‌هایی برای سوئیفت هستند. مقامات روسیه اعلام کرده‌اند این کشور در صورت مختل شدن صادراتش به غرب، می‌تواند صادراتش را به سمت چین تغییر دهد در حالی که ظرفیت پکن برای خرید نفت بیشتر محدود است.
منبع: ایسنا
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید